/Jadalnia jako centrum życia rodzinnego

Jadalnia jako centrum życia rodzinnego

Powszechnie uważa się, że to salon jest sercem domu. Tu spotyka się rodzina po długim dniu, by odpocząć od codziennego zgiełku we własnym gronie. W tym przypadku było jednak zupełnie inaczej. Ogniskiem domowego życia stała się przestronna jadalnia, w której wieloosobowa rodzina, przy wspólnym posiłku, najchętniej spędza czas. Gromadząc się wokół stołu nie tylko oddaje się delektowaniu potraw, które z niezwykłą pasją przygotowuje Pan domu, ale też długim rozmowom i wspólnej zabawie. By jednak tak się stało, rodzinny dom pod Warszawą musiał przejść gruntowną metamorfozę. Za jego nowe oblicze odpowiada zaś architekt Agnieszka Lesiuk z Art Design Studio, która nadała wnętrzom nowoczesnego charakteru.

Dwukondygnacyjny dom pod Warszawą przez lata był prywatnym azylem wieloosobowej rodziny. I choć jego ciepłą i przytulną atmosferę budowali tu mieszkańcy, to z biegiem lat wnętrza musiały przejść gruntowną przemianę. Tek, by nie tylko zostały odświeżone, ale też spełniały aktualne potrzeby mieszkańców, a przede wszystkim marzenie o dużej przestronnej jadalni, która stałaby się ośrodkiem życia rodzinnego. W realizacji tych pragnień niezbędna okazała się pomoc architekta wnętrz. Inwestorzy do współpracy zaprosili Agnieszkę Lesiuk z Art Design Studio, która doskonale poradziła sobie z tym zadaniem.

By jednak domownicy mogli zasiąść przy wspólnym stole, wnętrza wymagały całkowitego remontu, który objął także strefę wejścia wraz z klatką schodową. Nowoczesna, a zarazem ergonomiczna i funkcjonalna, stanowi ona preludium do tego, co odnajdziemy w środku. Stąd drewniane schody z nowoczesnymi ażurowymi balustradami wyeksponowane zostały na tle zaprojektowanej przez architekt struktury, która została optycznie poprzecinana grafitowymi pasami. Urodę samych schodów multiplikują lustrzane fronty zabudowy, dodając wnętrzu przestronności. Zaś sama szafa, podobnie jak ukryte pod schodami szuflady zapewnia miejsce do przechowania, będąc praktycznym rozwiązaniem do codziennego użytkowania. I choć ta część domu zapowiada nowoczesny i funkcjonalny charakter wnętrz, nie zdradza wszystkich tajemnic jego aranżacji.

Moc granatu

Tym bowiem, co skrywają wnętrza otwartej strefy dziennej jest… granat. Zdecydowane akcenty w tym właśnie kolorze, niczym lejtmotyw, przewijają się w każdym pomieszczeniu, dodając energii i stylistycznego pazura. Doskonale prezentują się one na tle szarości, której jasny, stonowany odcień stanowi bazę dla aranżacji. Szarość podkreśla też nowoczesny charakter przestrzeni, zachowując jej neutralność oraz wprowadzając ład i harmonię.

W całym domu postawiłam na wariacje z kolorem granatowym, który pojawia się w różnych konfiguracjach i świetnie komponuje się z szarościami – zdradza Agnieszka Lesiuk.

Stąd ten niebiański kolor pojawia się we wspomnianej już jadalni, która zajmuje centralne miejsce w całym domu. Kolor granatowy powtórzony został także w otwartej na jadalnię części wypoczynkowej, zdobiąc ścianę telewizyjną. Pięknie z nią koresponduje wygodny i funkcjonalny narożnik w jasnoszarym kolorze, który zapewnia relaks całej rodzinie. Ten chłodny duet barw ociepla drewno, nadając całej strefie dziennej przytulnego, rodzinnego charakteru.

Inwestor życzył sobie nadać elegancki i nowoczesny charakter wnętrzom. Ważne było zaspokojenie potrzeb wieloosobowej rodziny, która lubi celebrować spożywanie wspólnego posiłku. Dlatego w części centralnej znalazł się duży rodzinny stół z wygodnymi fotelowymi krzesłami, oczywiście w kolorze granatowym. Podbiciem ważności tego miejsca było zastosowanie sufitu napinanego tuż nad nim. Na ścianie znalazł się również piękny ogród wertykalny, który przyciąga uwagę i buduje atmosferę miejsca – dodaje architektka.

Z pasji do gotowania

Osobne pomieszczenie stanowi zaś kuchnia, która jest prawdziwym królestwem Pana domu. Zaprojektowana z myślą o kulinarnych pasjach właściciela jest ergonomiczna i bardzo funkcjonalna. Poprowadzona na kształt litery G optymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, zapewniając dużo miejsca zarówno do przechowywania, jak i przygotowywania posiłków.

Kuchnia miała być przede wszystkim praktyczna. Inwestor lubi gotować i robi to codzienne, dlatego ważne było wygospodarowanie dużej ilości blatów roboczych. Z kolei przesunięcie wejścia do kuchni umożliwiło wstawienie na całej ścianie urządzeń AGD w zabudowie i stworzenie szafek do przechowywania – opowiada Agnieszka Lesiuk.

Na tym jednak nie koniec. W parze z praktycznymi rozwiązaniami idzie estetyka, która świadomie nawiązuje do stylistyki całej przestrzeni dziennej. Stąd jasne szarości zdobią lakierowane fronty szafek w strefie roboczej oraz poprowadzonej na całej długości przeciwległej ściany wysokiej zabudowy z AGD. Ciepłego charakteru dodają im drewniane blaty. Jednak główną ozdobą kuchni są wielkoformatowe gresy zabezpieczające ściany – oczywiście w kolorze grantowym. Całość uzupełniają czarne sprzęty i akcesoria, które podkreślają nowoczesny charakter aranżacji.

Stylistyczna dyscyplina

Mocy granatu nie mogła się oprzeć także łazienka. Urządzona w szarościach, przełamanych tym razem czernią, stanowi mocne tło dla ciemnoniebieskich detali i dekoracji. Utrzymana konsekwentnie w tej samej kolorystyce, jest praktyczna, komfortowa i przede wszystkim wizualnie uporządkowana. Wygodę użytkowania zapewnia prysznic typu walk in, a miejsce do przechowywania szafka pod umywalkę i w strefie WC.  Dzięki temu łazienka doskonale wpisuje się w koncept aranżacji wszystkich wnętrz, które zgodnie z życzeniem inwestorów miały być nowoczesne i funkcjonalne. Za sprawą zaś architekt Agnieszki Lesiuk przybrały one niezwykle ciekawą wizualnie szatę.

Zdjęcia: Marcin Jezierski