/Jak dbać o płytę indukcyjną? Proste sposoby na utrzy-manie jej w czystości

Jak dbać o płytę indukcyjną? Proste sposoby na utrzy-manie jej w czystości

Płyta indukcyjna często wybierana jest do kuchni nie tylko z powodu łatwości jej używania. Pod uwagę bierzemy też mały wysiłek, jaki musimy włożyć w utrzymanie jej w czystości. Przetarcie płyty zajmuje kilka chwil, a to dzięki prostej budowie tego urządzenia. Zastanawiasz się, jak dbać o płytę indukcyjną, by perfekcyjnie działała i zachwycała czystością? Czytaj dalej.

Codzienna pielęgnacja

Tak jak w przypadku innych urządzeń, również o płytę indukcyjną warto dbać codziennie. Zaoszczędzi to nam szorowania zaschniętych plam, które bez problemu usuniemy na bieżąco. Podstawą podczas gotowania jest więc dbanie o to, by potrawy nie wykipiały. Zrobimy to, odpowiednio dobierając moc płyty do przygotowywanego dania, a także rodzaju i wielkości naczynia. W przypadku gotowania wody z makaronem czy zup warto zaczynać od niższych stopni mocy, stopniowo ją zwiększając.

Jeśli już zdarzy się, że ciecz wykipiała, trzeba działać od razu. Na szczęście pola płyty indukcyjnej tracą wysoką temperaturę szybko po ich wyłączeniu. Dlatego jeśli woda czy zupa wylała się poza garnek, najlepiej jest wyłączyć urządzenie i chwilę poczekać na ochłodzenie się jego powierzchni. Następnie lekko nawilżoną ściereczką zbieramy wszystkie zanieczyszczenia do czasu, aż uda nam się zebrać wszystko to, co wykipiało. Czyścimy też garnek, po czym z powrotem stawiamy go na czystej i suchej płycie, kontynuując gotowanie.

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrą płytę indukcyjną? Zobacz proponowane modele: https://www.neonet.pl/plyty-do-zabudowy/plyty-indukcyjne.html. Płyty indukcyjne dwupalnikowe i płyty indukcyjne dwupalnikowe do zabudowy sprawdzą się w mniejszych kuchniach, a czteropalnikowe wtedy, gdy masz więcej miejsca na blacie i gotujesz dość często.

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Każdy, kto spędza w kuchni trochę czasu, wie, że nie sposób zawsze sprzątać ją na bieżąco. Dlatego kiedy już wygospodarujemy chwilę wolnego czasu, warto zadbać o stan urządzeń, by nie tylko dobrze wyglądały, ale też działały bez zarzutu.

Jak więc wyczyścić płytę indukcyjną do zabudowy? Przede wszystkim zapomnij o szorstkich, twardych gąbkach – nie są skuteczniejsze od delikatnych produktów, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarysują powierzchnię płyty. W zamian wybierz zwykłą gąbkę do zmywania naczyń lub inną wielorazową szmatkę. Możesz sięgnąć też po szmatkę z mikrofibry. Łatwo chłonie wilgoć, jest miękka, a utrzymanie jej w czystości nie sprawia kłopotów.

Co zrobić, gdy na płycie indukcyjnej pozostały zaschnięte fragmenty sosu? Do ich usunięcia niezbędny będzie specjalny skrobak przeznaczony do czyszczenia płyty indukcyjnej do zabudowy. Często znajdziesz go w zestawie z urządzeniem. Z przypaleniami można poradzić sobie również wykorzystując domowe sposoby. Wystarczy, że na zabrudzone miejsce przyłożysz gąbkę zanurzoną wcześniej w mieszance wody i octu. Po kilku chwilach mikstura powinna rozpuścić zabrudzenie, które będzie łatwiejsze do usunięcia.

Poradnik powstał we współpracy ze specjalistami Neonet. Wejdź na stronę i znajdź płytę indukcyjną dopasowaną do Twoich oczekiwań.