/Jak dobrać lampy HPS do uprawy roślin?

Jak dobrać lampy HPS do uprawy roślin?

Lampy HPS stanowią jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o oświetlenie do uprawy roślin. Zapewniają one duże, stałe i przewidywalne zbiory, dlatego stosuje się je zarówno w ogrodnictwie zewnętrznym, jak i szklarniowym. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze lampy do Twoich upraw?

Czym są lampy HPS i w jaki sposób działają?

Lampy HPS, znane też jako lampy sodowe, wynaleziono już w 1964 roku. Technologia ta miała ogromny wpływ na to, w jaki sposób dziś uprawiamy rośliny domowe. Na żarówki HPS składa się przede wszystkim wąski jarznik wsparty na ramie. W celu poprawy wydajności lampa utrzymuje go pod bardzo wysokim ciśnieniem. Za jakość i moc światła odpowiadają przede wszystkim rtęć, sód i ksenon.

Do największych zalet lamp HPS należy długa żywotność, która w zależności od modelu może wynosić od 12 000 do nawet 24 000 godzin. Tego typu żarówki charakteryzują się też stosunkowo tanim utrzymaniem. Lampy sodowe nie narażają Cię na kontakt z rtęcią lub promieniami UV, jak często ma to miejsce w przypadku innych typów żarówek. W związku z tym są to jedne z najpopularniejszych rodzajów lamp do roślin na rynku.

Światła sodowe działają w zakresie, w którym ludzkie oko jest bardziej wrażliwe. Dzięki temu potrzebują mniej energii do uzyskania tego samego efektu, co czyni je bardzo wydajnym rozwiązaniem. 

Zalety lamp HPS

Przede wszystkim lampy HPS to źródło najlepszego czerwonego światła, które pomaga roślinom kwitnąć i pączkować. Tego typu światła pobudzają je do wzrostu i sprawiają, że kłącza rozwijają się przez cały dzień. Istotną korzyścią z posiadania lampy sodowej są także niskie rachunki za prąd – a to wszystko dzięki ich energooszczędności. Wykorzystanie światła HPS w okresie kwitnienia zapewnia najbardziej widoczne efekty w stosunku do zużycia energii elektrycznej.

Wspomniane już 12 000 do 24 000 godzin żywotności zapewnia nieprzerwane działanie w okresie nawet od 2 do 3 lat. Na rynku znajdziesz wiele różnorodnych lamp HPS. Najpopularniejsze są modele z żarówką lub reflektorem i specjalnymi haczykami, dzięki którym możesz zawiesić je w dowolnym miejscu. Sprawia to, że montaż lampy sodowej jest wyjątkowo łatwy i poradzi sobie z nim nawet osoba niedoświadczona.

Światło HPS od wielu lat jest standardem w branży ogrodniczej. W związku z tym jest to sprawdzona technologia, z której korzysta wielu ogrodników na całym świecie. Zamontuj lampy HPS w swoim ogrodzie i zapewnij sobie dobre zbiory przy niewielkim zużyciu prądu.