/Jak dobrać odpowiedni kocioł gazowy kondensacyjny?

Jak dobrać odpowiedni kocioł gazowy kondensacyjny?

Nie da się ukryć, że dla każdego z nas niezwykle ważny jest komfort cieplny. Wobec tego staramy się za wszelką cenę wybrać optymalne rozwiązanie grzewcze, które znacznie pomoże nam ten komfort utrzymać. Obecnie rynek oferuje nam prawdziwe bogactwo systemów grzewczych, a co za tym idzie możemy dopasować dane rozwiązanie idealnie do swoich potrzeb. Niemniej jednak w naszych domach od lat już, niezmiennie królują kotły kondensacyjne gazowe. Są one jednym z najbardziej wydajnych i najprostszych w użytkowaniu urządzeń, które są wstanie zapewnić nam odpowiednie warunki pod względem ciepła. Jednak niezwykle ważne staje się odpowiednie dobranie kotła gazowego kondensacyjnego nie tylko do powierzchni domu, ale także do typu budownictwa. Zatem jak dobrać odpowiedni kocioł gazowy kondensacyjny do naszego domu?

Czym jest kocioł gazowy kondensacyjny?

Kocioł gazowy kondensacyjny to urządzenie grzewcze, które już od wielu lat gości w polskich domach. Staje się ono bowiem jednym z najbardziej wydajnych systemów grzewczych, który dodatkowo jest niezwykle ekonomiczny w użytkowaniu. Jak wiadomo wszystkim nam zależy na tym, by w naszym mieszkaniu panowały optymalne warunki pod względem ciepła, a w tym przypadku kocioł gazowy kondensacyjny staje się nieoceniony.

Czym jednak są te urządzenia? Otóż już w pierwszej kolejności można wyróżnić zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że kocioł gazowy kondensacyjny pobiera powietrze, które niezbędne jest w procesie spalania z zewnątrz danego budynku. Co więcej zasada działania kotła gazowego kondensacyjnego jest niezwykle prosta. Opiera się ona na zjawisku w którym skrapla się para wodna zawarta w spalinach, które powstają w momencie spalania gazu.

Warto wiedzieć, że to zjawisko określane jest mianem kondensacji. To właśnie ona umożliwia pełne odzyskanie energii, która z kolei zostaje przekazana prosto do instalacji, a nie jest rozpraszana w postaci pary wodnej i wydalana przez komin. To właśnie dzięki zjawisku kondensacji, kotły gazowe mogą pracować z najwyższą możliwą wydajnością i sprawnością. Można przykładowo porównać kocioł gazowy kondensacyjny z różnymi innymi, tradycyjnymi systemami grzewczymi. Wówczas jasno widać, że to modele kondensacyjne o wiele lepiej są wstanie wykorzystać paliwa, a tym samym przyczyniają się do znacznego zminimalizowania rachunków za ogrzewanie.

Zwykle szacuje się, że przy pomocy kotła gazowego kondensacyjnego można osiągnąć oszczędności rzędu nawet 15% lub 30 % w zależności od tego jaką temperaturę wykorzystamy do ciepłej wody zasilającej. Warto w tym momencie również dodać, że kotły te największą sprawność osiągają w momencie, kiedy instalowane są w systemach niskotemperaturowych, wówczas pozwalają także na uzyskanie najwyższych oszczędności. Należy dodać, że wybierając kotły gazowe kondensacyjne możemy zdecydować się na:

  • kocioł gazowy dwufunkcyjny- jak sama nazwa wskazuje kocioł gazowy dwufunkcyjny został zaprojektowany tak, by zająć się nie tylko ogrzewaniem pomieszczenia, ale także podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Warto jednak dodać, że w momencie kiedy występuje zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, to właśnie ona zostanie ogrzana w pierwszej kolejności, a dopiero później ciepło zostanie rozprowadzone po pomieszczeniu.
  • kocioł gazowy jednofunkcyjny- ten typ kotła gazowego kondensacyjnego wyróżnia się tym, że służy on jedynie do ogrzewania pomieszczenia, a nie ciepłej wody użytkowej. Wówczas można śmiało powiedzieć, że kocioł gazowy jednofunkcyjny sprawdzi się w domach o małej powierzchni.

Jak dobrać kocioł gazowy kondensacyjny do nowo wybudowanego domu energooszczędnego?

Ogrzewanie to jeden z najważniejszych parametrów jakie chcemy zapewnić w nowo wybudowanym domu energooszczędnym. Wobec tego jak można dopasować do niego odpowiedni kocioł gazowy kondensacyjny? Otóż śmiało można powiedzieć, że nowe domy, które w dodatku są energooszczędne mają świetnie przystosowaną izolację termiczną.  Wobec tego średnie zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi około 40 W na metr sześcienny. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że moc kotła kondensacyjnego będzie o wiele mniejsza niż w przypadku tego samego budynku, jednak starszego o tej samej kubaturze. Wówczas trzeba jedynie przeliczyć powierzchnię domu w metrach sześciennych i założyć, że na jeden z nich przypada 40W. Na tej podstawie można dobrać idealny kocioł gazowy kondensacyjny.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – jak go dobrać do 20 letniego domu?

W przypadku 20 letnich domów wybór kotła gazowego kondensacyjnego może być nieco trudniejszy. Wówczas trzeba trzeba przede wszystkim obliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Zwykle jednak domy 20 letnie potrzebują około 50 -60 W na metr sześcienny budynku. W związku z tym, że domy 20 letnie mają nieco słabszą izolację termiczną, ciepło ma tendencje do uciekania zarówno przez ściany jak i przed dach budynku.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – jaki sprawdzi się w przypadku starego budownictwa?

W przypadku starego budownictwa ciężko mówić o jakiejkolwiek energooszczędności. Niestety w starych budynkach to właśnie kotły gazowe jednofunkcyjne sprawdzą się o wiele lepiej, gdyż skoncentrują się one na ogrzewaniu pomieszczeń, co jest najbardziej potrzebne. Z racji tego, że w budynkach wybudowanych w typie starego budownictwa nie ma odpowiedniej izolacji termicznej, wówczas moc kotła musi być równa od 70 do nawet 100 W na metr sześcienny budynku.

Kocioł gazowy kondensacyjny – jak dobrać jego moc do powierzchni budynku?

Dobór mocy kotła gazowego dwufunkcyjnego opiera się zawsze na obliczeniu zapotrzebowania na energię cieplną budynku. W przypadku kotła gazowego dwufunkcyjnego do domu o powierzchni około 100 metrów wystarczy ten, o mocy 20 kW, jeśli jednak w domu są dwie łazienki, to trzeba wybrać kocioł o mocy co najmniej 25 kW. Ogólną zasadą podczas doboru kotła gazowego jest to, że na każde 10 metrów sześciennych powierzchni domu powinno przypadać około 0,6 kW mocy grzewczej. Wówczas niezbędne jest obliczenie kubatury budynku i kolejno odpowiednie dopasowanie mocy urządzenia.