/Jak finansować budowę domu?

Jak finansować budowę domu?

Posiadanie własnego domu umożliwia założenie rodziny, a także spełnienie wielu marzeń. W dużym domu bez trudu zmieści się prywatną siłownię, jacuzzi lub stworzy się pokój muzyczny, w którym do woli można oddawać się ćwiczeniom gry na gitarze. Niestety, koszty budowy rosną z roku na rok, dlatego wzniesienie nawet niedużego budynku kosztuje kilkaset tysięcy złotych. Jeśli marzysz o własnym domu dla siebie i rodziny, sprawdź, jak sfinansować jego budowę.

1. Budowa domu a kredyt hipoteczny

2. Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

3. Kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach

Własny dom jednorodzinny daje wiele możliwości. Domownicy czują się w nim w pełni swobodnie, gdyż brak uciążliwych sąsiadów za ścianą pozwala nieskrępowanie robić to, na co ma się ochotę niemalże o każdej porze dnia i nocy. Jedynym problemem związanym z posiadaniem własnego domu są koszty jego budowy. Na wzniesienie i wykończenie budynku o powierzchni 120-150 m2 potrzebne jest kilkaset tysięcy złotych, zwłaszcza gdy chce się zamieszkać w okolicy dużego miasta. Jak sfinansować budowę domu?

Budowa domu a kredyt hipoteczny

Jeśli szukasz sposobów na mieszkanie lub budowę domu, wybierz kredyt hipoteczny. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, by zdobyć niezbędną gotówkę na poprawę warunków mieszkaniowych. Bez kredytu niewiele osób może pozwolić sobie na sfinansowanie kosztów budowy nawet małego domu na przedmieściach.

Kredyt hipoteczny w przypadku budowy domu zaciąga się nieco inaczej niż gdy kupuje się mieszkanie. Kredytem można objąć zarówno działkę z domem, jak i sam budynek. Pieniądze są wypłacane przez bank w transzach, po zrealizowaniu kolejnych etapów budowy. Etapy są ograniczone terminami, których powinno się trzymać i jednocześnie regularnie spłacać ratę wypłaconego zobowiązania. W ten sposób bank chroni się przed wyłudzeniem gotówki i niespłacaniem kredytu przez klienta.

Budowa domu na kredyt jest szybka, gdyż zwykle trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Samodzielnie bez pomocy banku buduje się dom kilkukrotnie dłużej, co zniechęca często do rozpoczynania inwestycji. 

Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny zaciąga się w wybranym banku po wcześniejszym dokonaniu analizy kredytowej. Obejmuje ona obliczenie wysokości dochodów i miesięcznych wydatków, a następnie ustalenie, jaką kwotę maksymalnie może pożyczyć bank danemu klientowi. Im wyższe ma się wynagrodzenie miesięczne i im mniej ma się stałych zobowiązań finansowych (rat pożyczek i kredytów, alimentów itp.), tym większe ma się szanse na pożyczenie kilkuset tysięcy złotych. Przeciętny klient z pensją na poziomie średniej krajowej pożyczy w ramach kredytu hipotecznego 300-400 tysięcy złotych. 

Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego niezbędne jest przygotowanie szeregu dokumentów. Podstawą jest potwierdzenie dochodów miesięcznych poprzez zaświadczenie od pracodawcy. Ponadto powinno się przedstawić plan budowy domu wraz z uwzględnieniem kosztów, a także terminów, w których zakończy się kolejne prace. Te dokumenty pozwalają bankowi przygotować umowę kredytową i zaproponować konkretne warunki wypłaty pieniędzy na wskazany cel. 

Kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach

Zanim podpisze się umowę kredytową powinno się szczegółowo przeanalizować wszystkie oferty kredytów w różnych bankach. Dzięki temu zyska się pełny obraz aktualnych ofert kredytów hipotecznych i wybierze się spośród nich najkorzystniejszą ofertę. Uwagę powinno się zwrócić nie tylko na oprocentowanie, ale również na obowiązek założenia konta osobistego lub spełnienia innych warunków przez kredytobiorcę. Może się okazać, że prowadzenie rachunku lub obowiązkowe ubezpieczenie będą kosztować więcej niż kredyt z nieco wyższym oprocentowaniem.