/Jak i kiedy nawozić swój trawnik?

Jak i kiedy nawozić swój trawnik?

Piękny, zadbany trawnik to marzenie każdego, kto zdecydował się na swój prywatny, przydomowy ogródek lub taras. W końcu, zakładając go, chcieliśmy posiadać zachwycającą, zieloną aranżację, imponująco rosnące kwiaty i ogólny teren zachęcający do grillowania w gronie najbliższych. Jednakże, aby osiągnąć taki efekt, wykonać musimy szereg prac. Dlatego też, tak istotne jest systematyczne nawożenie trawników, uwzględniając wymagania dyktowane przez sezonowość i indywidualne potrzeby trawnika.

Jak nawozić trawnik?

Aby rozpocząć prawidłowe nawożenie trawnika, należy spełnić kilka, podstawowych kroków pielęgnacyjnych.

Po pierwsze – nawożenie powinno odbywać się po wcześniejszym skoszeniu trawy. Jeśli na skutek pracy kosiarki pozostają resztki liści lub patyków, należy je zebrać, a następnie wygrabić niewielkie pozostałości. Im staranniej przygotujemy trawnik, tym większa swoboda nakładania zakupionego preparatu.

Po drugie – co często podkreślają specjaliści, trawnik powinien być aerowany. Napowietrzanie gleby skutkuje spulchnianiu, a co za tym idzie – jej użyźnieniu. Wykonywanie aeracji 2 razy w roku ułatwia wchłanianie składników zawartych w preparatach nawożących.

Po trzecie – dobierz odpowiedni preparat, tak aby forma i sposób implementacji był dla ciebie maksymalnie łatwy i optymalny. Dawkowanie może odbywać się zarówno za pomocą produktów płynnych jak i granulowanych, rozsypywanych na powierzchni gruntu.
 

Po czwarte – przygotuj zraszacze lub węża ogrodowego. Nawodnienie trawnika to ostatni etap pielęgnacji.

Kiedy nawozić trawnik?

W przypadku pielęgnacji ogrodu, niezwykle istotna jest sezonowość i bieżące, zachodzące zmiany w środowisku. Gdy nie dostosujemy naszych działań pod warunki atmosferyczne, musimy liczyć się z mniejszą efektywnością użytego preparatu.

Dlatego też, nawożenie wiosenne powinno odbywać się na przełomie marca i kwietnia – jako że jest to idealna pora na odświeżenie po zimowych miesiącach. Nawożenie wiosną jest istotne w całorocznym procesie pielęgnacyjnym – dostarcza azotu, fosforu i potasu, a także magnezu i żelaza (zwłaszcza w wieloskładnikowych nawozach dedykowanych do trawników), niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin.

Wybierz dzień zachmurzony, gdyż intensywne słońce może wpływać negatywnie na nawożone wcześniej rośliny.

Nawożenie letnie jest problematyczne, ze względu na upalne dni i skrajnie wysokie temperatury. Z tego też względu wybieraj wczesne poranki lub późne wieczory, kiedy to promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na przygotowywaną trawę. Co ważne – unikaj suszy, która nie sprzyja nawożeniu.

Jesienią przygotowuje się trawnik do zimnych miesięcy, dlatego preparat zawiera składniki niepobudzające trawy do rozrostu. Związki mineralne ochraniają korzenie przed przyszłym spadkiem temperatury i pozwalają na lepszą, późniejszą pielęgnację. W ogrodnictwie, pod mianem jesiennego nawożenia, mamy na myśli wyjątkowo wczesne miesiące – wrzesień, najpóźniej październik.

Zimą, ze względu na trudne warunki, nie należy stosować środków nawożących.

Ryzyko nieprawidłowego nawożenia

Największym ryzykiem, często spotykanym w przypadku pielęgnacji ogrodu, jest tzw. przenawożenie. W tym wypadku „więcej jest wrogiem dobrego”, co oznacza, że zbyt hojne użycie nawozów skutkować może odwrotnym efektem. Obszar przenawożony jest nieodporny na choroby, wygląda nieestetycznie i traci na swoim intensywnym, zielonkawym kolorze. Gdy zauważymy pierwsze, niepokojące objawy, należy intensywnie podlewać dany obszar, tak aby możliwie jak najlepiej i najszybciej wypłukać nadmiar substancji.