/Jak kłaść płytki cegłopodobne

Jak kłaść płytki cegłopodobne

Cegła stanowi synonim ponadczasowego stylu. Szalenie elegancka, nadaje budynkom prestiżowy wygląd i pozwala wyróżnić je z otoczenia. Tradycyjną cegłę z powodzeniem zastępują płytki cegłopodobne, które można zastosować np. na elewacji domu. W tym artykule wyjaśniamy, jak należy prawidłowo kłaść płytki cegłopodobne.

Imitacja cegły na elewację i nie tylko

Płytki zainspirowane tradycyjną cegłą cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę ogromne zróżnicowanie w zakresie ich kolorystyki. Niektóre mają jednolitą barwę, inne posiadają łagodne przejścia kolorów, co nadaje im niepowtarzalny i wyjątkowo dekoracyjny wygląd.

Płytki cegłopodobne używane są zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Jest to możliwe dzięki ich bardzo dobrym właściwościom użytkowym, w tym wysokiej odporności na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju płytki bez szwanku znoszą duże zmiany temperatur i są odporne zarówno na bardzo wysokie temperatury, jak i na duże mrozy. 

Imitacja cegły na elewacje to niezawodny pomysł na wyróżnienie swojego domu na tle innych. Płytki skutecznie przyciągają spojrzenia, a dzięki ogromnej rozmaitości wariantów kolorystycznych, można je dopasować do budynków w różnym stylu.

Jak kłaść płytki cegłopodobne?

Sposób montażu płytek cegłopodobnych ma istotne znaczenie dla trwałości utworzonej konstrukcji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym mają być położone płytki. Podłoże powinno być starannie wyrównane i oczyszczone. Aby zapewnić lepszą przyczepność, można również zagruntować ścianę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy specjalny klej, używając do tego pacy zębatej. Następnie możemy rozpocząć już układanie płytek.

Wskazane jest, aby mieszać ze sobą płytki z różnych opakowań, co pozwoli uzyskać naturalny efekt. Może się zdarzyć, że płytki cegłopodobne z poszczególnych opakowań będą odrobinę różnić się od siebie odcieniami, co jest spowodowane inną serią produkcyjną. Wymieszanie ze sobą płytek z każdego opakowania pozwala uzyskać oczekiwany efekt.

Pomiędzy płytkami należy zostawiać odstępy o szerokości około 10 mm na spoinę. Dodaje ona całości walorów estetycznych. Aby zachować takie same odległości między płytkami cegłopodobnymi, warto zastosować w tym celu drewniane kliny o takiej samej szerokości. Po upłynięciu około 48 godzin należy położyć fugę.

Jakie płytki cegłopodobne wybrać?

Imitacja cegły na elewacje stanowi wyjątkową ozdobę budynku i zapewnia trwałość na lata. Aby w pełni cieszyć się walorami estetycznymi i użytkowymi płytek cegłopodobnym, najlepiej postawić na produkty o pewnej i sprawdzonej jakości. Dobry producent płytek to gwarancja wysokiej klasy produktów, które będą cieszyły wzrok przez wiele lat i zapewnią trwałość na najwyższym poziomie. Uznani na rynku producenci oferują płytki cegłopodobne w wielu różnych wariantach, które w pełni odpowiadają na zróżnicowane oczekiwania.