/Jak optycznie powiększyć pokój?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Otwarte i jasne wnętrza to od lat najbardziej atrakcyjny trend w projektowaniu wnętrz. W nowoczesnym budownictwie taki efekt można uzyskać stosunkowo łatwo, gorzej sprawa wygląda w przypadku starszych mieszkań, w których pokoje są niedużych rozmiarów. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie jak optycznie powiększyć pokój i cieszyć się przestronnym wnętrzem oraz jakie panele podłogowe wybrać do małego pokoju.

Kolory

Kolory ścian są kluczem do sukcesu przy urządzaniu niewielkiego pokoju, dlatego najczęściej polecane są kolory  jasne – pozwalają one nieco oszukać nasz wzrok i stworzyć wrażenie przestronności. Nie ma potrzeby ograniczać się wyłącznie do klasycznej bieli. Równie dobrze sprawdzą się barwy pastelowe, jasne szarości czy beże. Warto czasem pokusić się o użycie kolorów bardziej intensywnych, np. jako akcent na jednej ze ścian.

Lustro

Doskonałym „patentem” jest użycie dużego lustra, wieszając je na ścianie lub stawiając na podłodze. Duża tafla lustra w naturalny sposób dodaje przestronności i szczególnie przydatna może okazać się w niskich pomieszczeniach. Jeżeli brakuje nam wolnej ściany można rozważyć użycie lustra na meblach, np. na drzwiach szafy.

Minimalizm

Urządzając nieduże wnętrze należy pamiętać aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością mebli i dodatków. Zachowanie minimalizmu pozwoli wprowadzić ład i harmonię, poczucie lekkiej przestrzeni nieprzytłoczonej zbędnymi przedmiotami.

Przy wyborze dywanu lepiej jest wybrać kilka mniejszych niż jeden duży, który zakryje całą podłogę. Ta sama zasada dotyczy oświetlenia. Lepszym pomysłem będzie zakup kilku mniejszych źródeł światła niż zastosowanie jednej, dużej lampy.

Panele podłogowe Weninger w małym pokoju

Podłoga to element równie ważny co ściany, zatem nie można jej pominąć przy rozważaniu jak optycznie. Jakie panele podłogowe  najlepiej sprawdzą się w małym pokoju?

Podobnie jak w przypadku ścian, dobrym rozwiązaniem są jasne barwy, to powinno być podstawowe kryterium wyboru. Ciekawymi przykładami są jasny Dąb Syberyjski Weninger o pięknym usłojeniu  i utrzymany w bardziej klasyczny Dąb Kanadyjski.

Korzystnym rozwiązaniem są panele podłogowe Weninger na wysoki połysk. Oferują one naturalne rozświetlenie, które pomoże w uzyskaniu poczucia przestrzeni. Warto zwrócić uwagę aby usłojenie nie było zbyt intensywne, lepiej wybrać stonowane, lekkie, bez dużej ilości sęków.