Aranżacja pokoju nowego członka rodziny wymaga czasu oraz konieczności zaopatrzenia się w odpowiednie sprzęty. Warto wspomnieć, że choć kluczowa jest podstawowa wyprawka, trzeba też zadbać o odpowiednie wyposażenie wnętrz, w których będzie przebywać maluch. Do szczególnie ważnych kwestii zalicza się choćby prawidłowe oświetlenie pokoju dziecięcego.
Jakich lamp można użyć w przestrzeni dla niemowlęcia? Gdzie powinny się znaleźć i do czego się ich używa? O tym przeczytacie poniżej.
Oświetlenie w pokoju dziecka – komfort dla dziecka i rodziców
W niemal każdym wnętrzu mieszkalnym zastosowanie oświetlenia sztucznego jest niezbędne, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo oraz swobodę korzystania z przestrzeni o każdej porze dnia lub nocy. Pokój noworodka nie jest w tym przypadku wyjątkiem.
W pomieszczeniu dla dziecka stosuje się szereg opraw oświetleniowych (najczęściej tworzących kompleksowe systemy), których zadaniem jest zapewnienie wygody korzystania z miejsca i wykonywania rozmaitych czynności – karmienia, przebierania pociechy, wspólnych zabaw, bezproblemowego przemieszczania się. Lampy i źródła światła budują ponadto klimat miejsca, dającego poczucie bezpieczeństwa i wyciszenie przed snem. To dzięki nim maluch czuje się w danej przestrzeni dobrze i spokojnie.
Cechy lamp do pokoju dziecka – jakie powinny być?
Czym powinny wyróżniać się produkty oświetleniowe do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim muszą to być rozwiązania wysokiej jakości, z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, najlepiej posiadających cenione certyfikaty.
Zazwyczaj lampy w pokoju niemowlaka i nieco starszego dziecka montuje się tak, by znalazły się poza zasięgiem małych rączek. Wyjątek stanowią choćby lampki nocne, które nie mogą posiadać ostrych krawędzi lub niewielkich elementów. Co więcej każda oprawa powinna być trwała i odporna na uszkodzenia (np. uderzenie zabawką), a także prosta do utrzymania czystości (gładkie powierzchnie ze szkła, metalu lub tworzywa sztucznego).
Najważniejsze produkty oświetleniowe dla malucha
Jakie lampy muszą koniecznie znaleźć się w pokoju dziecka? Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne. W tej roli lepiej postawić na kilka produktów rozsianych na suficie, które można znaleźć choćby na stronie https://lightplus.pl/, lub jedną lampę centralną. Należy też pamiętać o tym, by podstawowe, mocne źródło światła nie zostało zamontowane bezpośrednio nad łóżkiem noworodka. Prowadzi to bowiem do dyskomfortu u dziecka, nieustannie oślepianego światłem lampy, co potrafi doprowadzić do późniejszych wad rozwoju narządu wzroku. Z tego względu w pierwszych miesiącach życia pociechy wielu rodziców decyduje się na korzystanie z opraw bocznych, najlepiej kinkietów, emitujących delikatnie światło, zapewniając jednak pełną swobodę i komfort wykonywania wszelkich czynności.
Nawet w pokoju malucha przydają się lampy zadaniowe. W tej roli najczęściej stosuje się oprawy stojące – podłogowe i stołowe. Gdzie je umieścić? Przydają się do oświetlenia kącika do karmienia dziecka, gdzie trafia nastrojowa lampa podłogowa z tekstylnym kloszem lub szklaną osłoną. Ponadto nie da się wręcz obyć bez lampki nocnej tuż przy łóżeczku – zapewnia subtelne źródło światła wieczorową porą, by rodzice mogli bez trudu zajrzeć do malucha, bez włączania mocniejszego oświetlenia. To także sposób na odpędzenie dziecięcych strachów, zwłaszcza gdy wybierze się model z pozytywką lub projektorem.
Praktyczne i stylowe oświetlenie pokoju dla najmłodszych
Oświetlenie w pokoju dziecka zapewnia wygodę i bezpieczeństwo korzystania z wnętrza, a także zdobi przestrzeń, budując jej klimat. Dlatego też warto zadbać o dobór odpowiednich produktów już na etapie kompletowania całej wyprawki.