/Jak przygotować dom do generalnego remontu?

Jak przygotować dom do generalnego remontu?

Aby generalny remont domu przebiegł sprawnie i bezproblemowo, należy się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdź, jakie prace wykonać jeszcze przed rozpoczęciem remontu, dzięki którym remont przebiegnie bez większych komplikacji.

Generalny remont domu – przygotowania

Przed rozpoczęciem generalnego remontu powinniśmy zrobić generalne porządki. Powinniśmy także zastanowić się, które z mebli chcemy wymienić na nowe i co zrobić ze starymi. Jeśli meble są w dobrym stanie, możemy wystawić ogłoszenie na lokalnym portalu z ogłoszeniami. Na pewno znajdą się chętni. Jeśli nie – meble odwieźć można do punktu zbierania odpadów komunalnych. Tam możemy oddać także stary sprzęt RTV AGD, a w późniejszym czasie – odpady z remontu. Dzięki temu, że jeszcze przed remontem zrobimy generalne porządki, nie będziemy musieli zajmować się tym po ukończeniu remontu. Co ważne, musimy zastanowić się, czy chcemy wymienić na nowe, takie przedmioty, jak drzwi czy okna. Decyzję musimy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem remontu, aby móc zająć się tym w pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli montaż wymagał będzie skuwania ścian. Coraz więcej osób decyduje się na zakup okien pasywnych, a także drzwi antywłamaniowych. Zakup tego rodzaju rzeczy to prawdziwa inwestycja w bezpieczeństwo domu, a przede wszystkim w bezpieczeństwo domowników. Co więcej, okna pasywne mają duży wpływ na ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu inwestycja szybko się zwraca. Nowe okna i drzwi należy zabezpieczyć folią ochronną.

Przedmioty, które postanowiliśmy zatrzymać, musimy odpowiednio zabezpieczyć. Do tego przyda nam się duża ilość folii zabezpieczającej. Dzięki niej uchronimy przedmioty przez ubrudzeniem i zakurzeniem. Jeśli mamy pojemny garaż, część rzeczy możemy przenieść właśnie tam. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca w domu, które jest niezwykle potrzebne, zwłaszcza podczas wykonywania takich prac, jak wymiana starych paneli na nowe, czy malowanie ścian i sufitów. Podczas remontu generalnego domu przeprowadzanych jest mnóstwo kompleksowych prac, podczas których może dojść do uszkodzenia przedmiotów. Niestety, nie każdy ma możliwość przeniesienia mebli do garażu. W takim przypadku pozostaje ich odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej drobne przedmioty przechowywane są w szczelnie zamkniętych kartonach, a meble – okryte są folią ochronną.

Jak funkcjonować podczas generalnego remontu domu?

Większość osób przeprowadzających remont generalny swoich domów, podczas prac nadal mieszka w budynku. Jak więc funkcjonować w domu, w których odbywają się tak inwazyjne prace, jak wymiana okien, szlifowanie i wymiana podłogi? Jeśli zamierzamy remontować każde z pomieszczeń, a dom jest piętrowy, prace możemy zacząć od najwyższego piętra. Dzięki temu dół będzie mógł być nadal użytkowany przez domowników, podczas gdy wszystkie prace będą wykonywane piętro wyżej. Gdy prace na piętrze skończą się, to właśnie tam przeniosą się domownicy. To bardzo wygodna opcja, zarówno dla budowlańców, jak i dla mieszkańców domu. Co zrobić, gdy mieszkamy w domu parterowym? W takim przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wszyscy domownicy najczęściej przenoszą się do jednego pomieszczenia, podczas gdy reszta pomieszczeń jest remontowana. Rozwiązanie te nie powinno jednak stanowić dużego problemu, zwłaszcza jeśli prace przeprowadzane są szybko i bez żadnych komplikacji.