/Jak rozpocząć współpracę z generalnym wykonawcą?

Jak rozpocząć współpracę z generalnym wykonawcą?

Firmy pełniące funkcję generalnego wykonawcy są odpowiedzialne za kompleksową obsługę inwestycji budowlanych. Bez względu na rodzaj budowli – osiedla domków jednorodzinnych, wielopiętrowego biurowca czy obiektu użytku publicznego – wykonawca wykona większość prac za Ciebie.

W związku z tym nasuwa się pytanie – jak rozpocząć współpracę z generalnym wykonawcą? Jak droga jest to inwestycja? I jak znaleźć firmę godną zaufania?

Wybór generalnego wykonawcy – kogo i gdzie szukać?

Obecnie najczęściej wykonawców konkretnych usług szukamy w Internecie, jednak trzeba pamiętać, że wizualny aspekt strony internetowej i piękne słowa nie czynią danej firmy godną zaufania. Poszukiwania generalnego wykonawcy powinniśmy zacząć od zapoznania się ze zrealizowanymi projektami. Najczęściej wystarczy wejść w zakładkę “zrealizowane inwestycje” i sprawdzić następujące aspekty:

  • wiarygodność zdjęć (czy nie zostały one pobrane z innych stron),
  • czy wśród zrealizowanych projektów znajduje się obiekt, który chcesz zlecić generalnemu wykonawcy,
  • kiedy inwestycje zostały zrealizowane (czy jest ciągłość w wykonywaniu prac, czy firma ostatniego klienta miała np. 10 lat temu),
  • kim są klienci generalnego wykonawcy? (czy są to znane i rozpoznawalne na rynku firmy, które cenią sobie jakość wykonania),
  • certyfikaty i dopuszczenia (warto sprawdzić, czy firma dysponuje certyfikatem zgodnym z DIN EN ISO 3834-2, z normą ISO 9001:2000, certyfikatem wiarygodności creditreform, systemem zarządzania jakością i inne oficjalne dokumenty).

Kolejnym bardzo ważnym wyznacznikiem jest doświadczenie w pracy z inwestorami, dlatego tak istotne jest zapoznanie się z ofertą firmy i skontaktowanie się z przedstawicielami interesującej nas firmy. W większości sytuacji wystarczy kontakt telefoniczny i przedstawienie swoich oczekiwań względem realizacji projektu. Pracownik firmy pełniącej funkcję generalnego wykonawcy powinien bez wahania odpowiedzieć na zadane pytania, a także udzielić informacje na temat tego, z kim firma współpracuje i od kogo zamawia materiały budowlane.

Ważne! Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto rozejrzeć się nad realizowanymi projektami przez interesującą nas firmę w najbliższej okolicy. Obserwacja postępów, bezpośrednia kontrola wywiązywania się z obowiązków (synchronizacja robót na budowie) i organizacja pracy – to kluczowe aspekty współpracy, którym warto się przyglądać.

Ile to kosztuje?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wśród obowiązków generalnego wykonawcy wymienia się również przygotowanie indywidualnego kosztorysu uwzględniającego zakres zadań, rodzaj budowli i inne parametry, dlatego cena opieki generalnego wykonawcy może się znacząco różnić. Najlepiej udać się z pytaniem o koszty bezpośrednio do interesującej nas firmy.

Jedno jest pewne – podejmując współpracę z generalnym wykonawcą, obniżasz koszty inwestycyjne. Firma poza przygotowaniem projektu, produkcją komponentów budowlanych czy montażem jest optymalizacja kosztów realizacji danego zlecenia. Generalny wykonawca objęty jest VAT-em w wysokości 8%, dzięki temu może pozyskiwać produkty, konieczne materiały itp. w znacznie niższych cenach.

Jak rozpocząć współpracę z generalnym wykonawcą?

Po zapoznaniu się z ofertą firmy, jej referencjami i zrealizowanymi projektami wystarczy umówić wizytę w siedzibie firmy i omówić warunki współpracy. Zazwyczaj pierwsze spotkanie polega na przeanalizowaniu potrzeb klienta i zaproponowania mu optymalnych rozwiązań. Kolejne konsultacje z generalnym wykonawcą polegają na przygotowywaniu projektu, omawiania szczegółów produkcyjnych komponentów budowlanych i znacznie więcej.

Godna zaufania firma pełniąca funkcję generalnego wykonawcy to Promus, która działa na rynku budowlanym od wielu lat, dysponując stosownymi certyfikatami i dopuszczeniami. Sprawdź ich ofertę, a także zrealizowane projekty i wybierz firmę, która jest liderem kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych.