/Jak sprawdzić umowę deweloperską? Poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić umowę deweloperską? Poradnik krok po kroku

Weryfikacja zapisków w umowie deweloperskiej jest podstawą, jeśli chcesz podpisać korzystną umowę kupna-sprzedaży nieruchomości z deweloperem. Oczywiście dokładna weryfikacja podpisywanej umowy to nie wszystko. Musisz też dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku i ustalić, czy standard wykończenia nieruchomości jest zgodny z tym, co przedstawia oferta i umowa deweloperska proponowana przez inwestora. Zobacz, na co zwrócić uwagę analizując umowę z deweloperską.

Umowa deweloperska – co to takiego?

Umowa deweloperska jest dokumentem, który trzeba obowiązkowo podpisać, jeśli chcesz kupić nieruchomość od takiego podmiotu gospodarczego. W tejże umowie znajdziesz wszystkie istotne informacje dotyczące sprzedawanej nieruchomości, ewentualnych roszczeń, a także dokładne wskazanie ceny za kupowany budynek lub mieszkanie.

Jeśli obawiasz się, że nie zrozumiesz wszystkich kwestii dotyczących umowy deweloperskiej, możesz skorzystać ze wsparcia bartkiewicz.legal. Otrzymasz kompleksowe wsparcie merytoryczne, które pomoże Ci bezpiecznie sfinalizować transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego.

Weryfikacja umowy deweloperskiej – na co trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o podpisaniu umowy z deweloperem, koniecznie dokładnie sprawdź warunki przedstawione w proponowanej umowie. W przeciwnym razie możesz podpisać dokument, który zawiera niekorzystne lub nawet niezgodne z prawem zapiski związane ze sprzedażą nieruchomości i ewentualnych roszczeniach wobec dewelopera.

Niemniej jednak do bezpiecznego podpisania takiej umowy niezbędna jest weryfikacji kilku kwestii:

 • plany budowlane,
 • księgi wieczyste przynależne do nieruchomości,
 • sposób przekazania praw własności,
 • koszty dodatkowe,
 • plan postępowania w razie opóźnień w oddaniu nieruchomości do użytkowania,
 • procedury reklamacyjne,
 • zgodność umowy i wzniesionego budynku z lokalnymi przepisami zabudowy.

Umowa deweloperska to dość skomplikowany dokument, który jest podpisywany w formie aktu notarialnego. Dzięki temu strony transakcji mają pewne zabezpieczenie swoich interesów.

W trakcie weryfikowania umowy deweloperskiej warto też sprawdzić renomę dewelopera. Kluczowym wyznacznikiem są tu opinie klientów, którzy już sfinalizowali transakcje zakupowe z wybranym podmiotem gospodarczym.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Prawidłowo sporządzona umowa deweloperska powinna zawierać przede wszystkim niezbędne informacje dotyczące sprzedającego, kupującego oraz przekazywanej nieruchomości.

Kilka niezbędnych danych do zawarcia w legalnej umowie z deweloperem to:

 • dane dotyczące działki, na której powstają mieszkania lub domy, w tym powierzchnia, stan prawny, dane właściciela i ewentualne obciążenia hipoteczne,
 • pełne dane osobowe lub firmowe obu stron umowy, wraz z numerami PESEL i identyfikatorami firmowymi​,
 • wysokość ceny oraz zasady jej płatności, w tym wyszczególnienie poszczególnych składników ceny, np. miejsca postojowego​​,
 • termin przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości, termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze domu lub mieszkania​,
 • informacje dotyczące sposobu zabezpieczenia środków pieniężnych nabywcy, np. rachunek powierniczy, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa​.

W prawidłowo przygotowanej umowie deweloperskiej powinny znaleźć się też czytelne podpisy, poświadczenie notarialne oraz oświadczenie inwestora, które obliguje go do wzniesienia obiektu i przekazania praw do niego na każdego z nabywców. 

4rtweb.pl