/Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę korzystając z aukcji transportowych?

Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę korzystając z aukcji transportowych?

Planujesz przeprowadzkę? Przenosisz się do akademika, wyjeżdżasz do innego miasta lub nawet do innego kraju? Chcesz się przeprowadzić sprawnie, szybko i tanio? Sprawdź, o czym warto pamiętać i jak zorganizować przeprowadzkę. Twoim tajnym sposobem mogą być aukcje transportowe.

Zrób listę rzeczy do zabrania i zrobienia

Przygotowanie listy, to najlepsze co możesz dla siebie zrobić w takiej sytuacji. Pamięć jest zawodna, a dodatkowo trudno „poukładać” sobie w głowie cały plan, który pozwoli Ci o niczym nie zapomnieć. Najlepiej przygotować sobie dwie listy – jedną z rzeczami do zabrania, a drugą z czynnościami, jakie musisz wykonać.

Na liście do zabrania prawdopodobnie znajdą się: meble, sprzęt RTV i AGD, rzeczy osobiste, ubrania, pościel, koce i ręczniki, rośliny, dekoracje i wyposażenie mieszkania.

Lista jest zawsze zależna od tego, co zastaniesz na miejscu, do którego się wyprowadzasz. W przypadku przeprowadzki do akademika zabierzesz ze sobą z pewnością tylko najważniejsze rzeczy, natomiast zmiana mieszkania wymaga zabrania niemal wszystkiego.

Na liście czynności do wykonania mogą się znaleźć między innymi: załatwienie spraw formalnych związanych z przeprowadzką, oddanie kluczy, uregulowanie ostatnich rachunków, zamówienie firmy, która pomoże Ci w przeprowadzce, zakup materiałów do pakowania.

2. Podczas pakowania zrób selekcję i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Prawie pewne jest, że nie chcesz zabierać ze sobą wszystkiego, co masz w dotychczasowym mieszkaniu lub domu. Część rzeczy jest zepsuta, zniszczona lub po prostu nieużywana i nie ma sensu zabierać ich w nowe miejsce. Te rzeczy odrzuć jeszcze zanim zaczniesz się pakować. Niektóre niepotrzebne przedmioty możesz sprzedać, inne oddać rodzinie lub znajomym, a te zniszczone po prostu wyrzucić – bez sentymentów, bo i tak do niczego się już nie przydadzą.

3. Odpowiednio zapakuj wszystkie rzeczy

Zaopatrz się w solidne grube kartony, papier pakowy lub stare gazety, a także folię bąbelkową i taśmę klejącą. Ubrania i inne tekstylia spakuj do plastikowych worków – mogą być to nawet zaciągane worki na śmieci. Elektronikę i sprzęt kuchenny zapakuj do kartonów, natomiast delikatne przedmioty zabezpiecz folią lub gazetami (każdy osobno) i ułóż w kartonowych pudełkach w jednej warstwie. Wszystkie pudełka i worki oznacz w taki sposób, żeby wiedzieć, co się w nich znajduje i jak je później rozmieścić w samochodzie.

Ustal kolejność pakowania, również w przypadku, gdy chcesz ułożyć rzeczy warstwowo. Najdelikatniejsze i najcenniejsze przedmioty powinny się znaleźć na górze. Worki możesz po prostu „wrzucić” do samochodu, ale kartonowe pudełka trzeba będzie ostrożnie ustawiać jedno obok drugiego, a w razie potrzeby zapiąć pasami lub umieścić na macie antypoślizgowej czy nawet na starym dywaniku. Pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu każdego opakowania – trzeba je starannie zakleić i podeprzeć. Unikaj transportowania płynów i brudzących substancji razem z ubraniami czy elektroniką. Takie rzeczy umieść w samochodzie z dala od cennych ładunków.

4. Jak zorganizować transport swoich rzeczy?

Sposoby na przeprowadzkę są tak naprawdę dwa. Pierwszy polega na samodzielnym przewozie całego dobytku lub skorzystaniu z pomocy kogoś zaprzyjaźnionego. Niestety nie zawsze my lub nasi znajomi posiadamy odpowiedniej wielkości auto, aby móc wszystko zabrać na raz. Wtedy trzeba przejechać z rzeczami kilka razy, co zwiększa koszty przewozu. Czasami zdarza się, że nasz ukochany mebel jest nierozkładalny i nie mieści się do przeciętnego samochodu, wtedy najlepiej skorzystać z drugiej metody przeprowadzki i wynająć firmę transportową. Pozornie wydaje się, że jest to droższa metoda, ale aukcje transportowe pozwalają nam znaleźć korzystne oferty w ramach doładunku i zaoszczędzić nawet do 60% w porównaniu do standardowych ofert.

Pierwsza metoda sprawdzi się wtedy, kiedy masz do przewiezienia stosunkowo mało rzeczy, i są to głównie niewielkie przedmioty oraz rzeczy osobiste. Kiedy zmieniasz mieszkanie lub przeprowadzasz się do nowego domu, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług doświadczonego przewoźnika. Powód jest prosty – chodzi o bezpieczeństwo Twoich rzeczy. Meble i sprzęty mogą być warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc muszą być transportowane ostrożnie i w odpowiednich warunkach. Część gabarytowych ładunków (meble, lodówka czy ławka ogrodowa) trzeba przewozić w całości, bo nie da się ich rozmontować, a wtedy potrzebujesz też większego pojazdu.

5. Jak znaleźć odpowiednią firmę transportową?

Znalezienie solidnej firmy przewozowej nie jest wcale problemem. Nie musisz szukać jej na własną rękę, dzwoniąc i pisząc e-maile do tych działających w regionie. Możesz pozwolić, żeby to firmy znalazły Ciebie, a dodatkowo konkurowały o Twoje zlecenie atrakcyjnymi cenami. Wszystko, co należy zrobić, żeby taki scenariusz się ziścił, to zamieścić ogłoszenie na stronie Furgonetka Giełda, która łączy firmy przewozowe z osobami szukającymi transportu – między innymi podczas przeprowadzek. Osoby planujące zmianę miejsca zamieszkania mogą umieszczać w serwisie swoje aukcje transportowe i podawać szczegóły – miejsca i terminy przeprowadzek oraz informacje dotyczące charakterystyki rzeczy do przewiezienia. Zainteresowane firmy same odpowiadają na takie ogłoszenia, dzięki czemu czas potrzebny na znalezienie przewoźnika skraca się do minimum. Ponadto nie musisz negocjować cen, bo otrzymujesz różne zgłoszenia i możesz samodzielnie wybrać to, które odpowiada Ci pod kątem cenowym.

Zorganizuj przeprowadzkę w dowolne miejsce z pomocą serwisu Furgonetka Giełda. Zarejestruj się na stronie i dodaj ogłoszenie całkowicie za darmo.