/Jak stworzyć idealne aranżacje w pierwszym własnym mieszkaniu? Kilka porad

Jak stworzyć idealne aranżacje w pierwszym własnym mieszkaniu? Kilka porad

Urządzanie pierwszego mieszkania może być zarówno ekscytującym, jak i niełatwym zadaniem. Jak wykorzystać cały potencjał wnętrza i przestrzeni tworząc idealne aranżacje? Oto kilka rad, dzięki którym można stworzyć swoje wymarzone mieszkanie.

Na początek – budżet

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie rozważnie i z głową, to przede wszystkim powinniśmy zacząć od ustalenia konkretnego budżetu, który możemy przeznaczyć na aranżację wnętrza. Na koniec dodajmy do niego ok. 10% nadwyżki – na nieprzewidziane dekoracje, które akurat urzekną nas swoim stylem.

Ergonomia w domu – od czego zacząć?

Ergonomia w życiu codziennym sprawia, że łatwiej nam się żyje i mieszka. Przekłada się to też na bardziej funkcjonalne otoczenie, odpowiedni rozkład oraz dobór mebli, mądry wybór oświetlenia i dobrą organizację przestrzeni. – Funkcjonalne urządzenie mieszkania zapewnia komfort, wygodę i odpoczynek podczas codziennych obowiązków. Nie ma bowiem nic gorszego niż frustracja układem mebli przy codziennych czynnościach – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. – Główną zasadą ergonomii np. przy projektowaniu kuchni jest tzw. trójkąt roboczy, który ułatwia nam przygotowywanie posiłków, gotowanie i zmywanie. Punktami odniesienia są tu lodówka, płyta grzewcza, blat roboczy i zlew  – dodaje.

W przypadku kuchni warto więc postawić na funkcjonalne rozwiązania, które pasują idealnie do niewielkich kuchni, czyli takich jakie obecnie występują w większości polskich mieszkań. Sprawdzi się tu m.in. szuflada Matrix S Slim o cienkich prostych bokach, w której „mieści się więcej” oraz podnośnik Free Space, najmniejszy i bezzawiasowy podnośnik na rynku.  

Oświetlenie – naprawdę istotne

Wbrew przekonaniu, że wnętrze tworzą jedynie meble i dodatki, oświetlenie ma tak samo wielką moc. Może zmienić pomieszczenie w ciepłe i klimatyczne miejsce, ale także dodać mu elegancji i klasy. – Pamiętajmy, temperatura barwowa światła, wpływa nie tylko na otoczenie, ale także też na nasze samopoczucie, jakość snu, a nawet zdrowie – wyjaśnia ekspert Häfele.

Dzięki oświetleniu typu Multi-White można zmieniać temperaturę barwową światła od 2700 do 5000 kelwinów i włączyć wybraną scenografię świetlną. Wszystko za pomocą pilota lub dzięki aplikacji na smartfonie lub tablecie.  

Organizacja – klucz do sukcesu

Z pewnością spotkaliście się z określeniem: uporządkowana przestrzeń – uporządkowany umysł. Odpowiednia organizacja wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i pozwala na relaks oraz odpoczynek.  Kluczowym elementem dobrze zorganizowanej przestrzeni jest znalezienie idealnej opcji do przechowywania.

  • Kuchnia

W kuchni warto postawić na pojemne szuflady, np. z serii Matrix. Są one nie tylko eleganckie i wytrzymałe, ale również łatwe w montażu.

  • Garderoba i łazienka

Urządzając nowe mieszkanie, warto zadbać też o porządek w ubraniach. Pomoże nam w tym beznarzędziowy system DressCode, który może być montowany w garderobie zamkniętej lub otwartej. Zapewnia on elastyczność w projektowaniu i pozwala na dopasowanie poszczególnych elementów do każdej przestrzeni. Dodatkowo można go spersonalizować, np. montując więcej półek na buty lub decydując się na organizery na krawaty i paski.

 Kropką „nad i” w projektowaniu i aranżacji nowego mieszkania niech będzie porządek w łazience – tu niezbędne będą estetyczne kosze na bieliznę wbudowane w szufladę.