W tym roku na naszych ścianach królują nie tylko pastele. Równie dużą popularnością cieszą się bardziej intensywne kolory – granat, butelkowa zieleń, burgund czy Living Coral, wybrany przez Instytut Pantone na kolor roku 2019. Żywe kolory najlepiej osiągnąć dzięki farbom dobrej jakości. Który produkt będzie bardziej wytrzymały: farba lateksowa czy ceramiczna? Jak przygotować ściany do malowania intensywnymi kolorami? Sprawdź!
Z tekstu dowiesz się:
- kiedy warto sięgnąć po farby lateksowe, a kiedy po ceramiczne,
- jak przygotować podłoże, by zapewnić farbie dobrą przyczepność,
- czy sposób aplikacji farby do ścian wpływa na trwałość koloru.
Intensywne kolory na ścianach rzucają się w oczy, dlatego warto zadbać o to, by pomalowana powierzchnia przez długi czas wyglądała atrakcyjnie. Wybór produktu do malowania ścian i sufitów oraz odpowiednie przygotowanie powierzchni mają największy wpływ na trwałość uzyskanego efektu. Co zrobić, aby na dłużej cieszyć się intensywnymi kolorami ścian? Podpowiadają specjaliści marki Śnieżka!
Farba lateksowa czy ceramiczna?
Farby dostępne na rynku różnią się ceną, składem i… właściwościami. Jeśli więc poszukujesz odpornej farby, w pierwszej kolejności zwróć uwagę nie na kolor, a na cechy produktu. Tam, gdzie liczy się długotrwały efekt oraz odporność na zabrudzenia czy mycie, najchętniej poleca się farby ceramiczne i lateksowe. Czym się od siebie różnią?
Jak przygotować powierzchnię, by farby do ścian były możliwie najtrwalsze?
Przygotowanie powierzchni to bardzo ważny moment malowania ścian i sufitów – wszelkie niedociągnięcia na tym etapie mogą prowadzić do późniejszych odspojeń powłoki malarskiej. Dlatego przed malowaniem należy zadbać o to, by cała powierzchnia ściany była czysta, sucha i chłonna. Jak to zrobić?
Na początku sprawdź, czy w ścianie nie ma pęknięć i szczelin – jeśli je zauważysz, wypełnij je odpowiednią masą szpachlową, a po wysunięciu przetrzyj papierem ściernym w celu wyrównania powierzchni. Podobnie postąp ze wszystkimi miejscami, w których widać odspojenia poprzedniej powłoki. Następnie przemyj ścianę za pomocą wody i mydła malarskiego, by pozbyć się zabrudzeń. Gdy wyschnie, zaaplikuj jedną warstwę środka gruntującego. Odczekaj, aż ściana wyschnie.
Czy sposób aplikacji farby ma znaczenie?
Prawidłowa technika malowania ścian to ostatni etap prac, który może wpływać na trwałość powłoki malarskiej. O czym warto pamiętać?
Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, dokładnie wymieszaj produkt (np. za pomocą wiertarki). Dzięki temu konsystencja farby nie będzie zbyt gęsta ani zbyt rzadka, a Ty łatwo rozprowadzisz ją po całej powierzchni. Ponadto zapewnisz sobie jednolity kolor na całej ścianie.
Kolejny etap to prawidłowe malowanie ścian. Zacznij od zamalowania pędzlem miejsc trudno dostępnych, takich jak okolice kaloryfera, okien i drzwi oraz naroża ścian i sufitów (wspomóż się folią malarską, która zabezpieczy inne elementy przed przypadkowym pomalowaniem). Następnie za pomocą wałka malarskiego nakładaj cienką warstwę farby pionowymi pasami od góry do dołu – tak, by stara farba nie prześwitywała. Korzystaj z kuwety malarskiej, żeby odciskać nadmiar produktu z wałka i uniknąć nieestetycznych zacieków (które mogą później odpadać ze ścian, tworząc widoczne ślady). Aby powłoka była trwała i zapewniła wystarczające krycie, po wyschnięciu pierwszej warstwy farby nałóż drugą.