Rytm życia człowieka zawsze był regulowany przy pomocy światła. Dziś, gdy wiemy jak wpływa ono na nasze zdrowie i stymuluje nastrój, chcemy mieć światło po naszej stronie na co dzień.
Pojawienie się diod LED pozwoliło połączyć oszczędność energii z dużą wydajnością. Doceniane są za żywotność, a co za tym idzie – brak konieczności częstej wymiany. Stały się wygodnym rozwiązaniem pozwalającym obniżać koszty zużycia energii elektrycznej przy zachowaniu wysokiej jakości światła zarówno w przedsiębiorstwach jak i w domach. Oświetleniowa rewolucja i możliwości sterowania parametrami światła, które przyniosła, postawiła przed nami nowe pytanie. Jaki ma ono wpływ na nasz organizm?
Nauka świeci przykładem
Dzięki nauce wiemy, że światło ma duże znaczenie dla funkcjonowania oraz samopoczucia człowieka w ciągu dnia. Pomaga utrzymać koncentrację i skupienie w trakcie wykonywania czynności. Odciska piętno na wydajności i efektywności tego, co robimy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że na tak prozaiczne rzeczy jak utrzymanie właściwej wagi, czy prawidłowy metabolizm wpływa towarzyszące nam na co dzień światło.
Zadbaj o oczy – dobierz odpowiednią barwę światła
Organem szczególnie wrażliwym na światło są oczy. Zbyt krótkie przebywanie w naturalnym świetle zwiększa ryzyko wystąpienia krótkowzroczności. W dłuższej perspektywie mogą wystąpić zaburzenia metabolizmu i problemy ze snem. Aby właściwie dbać o oczy należy korzystać z odpowiedniego światła sztucznego w ciągu dnia. Szczególnie jest to ważne podczas pracy przy komputerze, czy korzystania z tabletów i telefonów, które emitują niebieskie spektrum światła. Czynnikiem nieodłącznie związanym ze światłem jest jego barwa. Pora dnia, to w jakim pomieszczeniu się znajdujemy i co w nim robimy wymaga odpowiedniej temperatury barwowej oświetlenia, by wykonywane zajęcie było efektywne i z korzyścią dla samopoczucia oraz zdrowia.
Barwa ciepła – poniżej 3000 Kelwinów
Miejscami, w których ta temperatura barwowa znajdzie zastosowanie ze względu na swoje właściwości będą salon, jadalnia i oczywiście sypialnia. – Warto dobierać właściwe źródła do pomieszczeń, w których jemy i odpoczywamy. Barwa ciepła pomaga się zrelaksować i wycisza po całym dniu. Dodatkowo imituje światło zachodzącego słońca, dzięki czemu możemy naturalnie przygotować się do snu. W salonie możemy podkreślić atrakcyjność przedmiotów dzięki taśmom LED i stworzyć w nim relaksujący nastrój. Ciepły efekt światła na suficie i ścianach stworzą przyjemny ambient w jadalni. Z kolei w sypialni możemy wykorzystać punktowe oświetlenie liniowe przy łóżku tworząc dodatkowo efekt lewitującego mebla. To tylko kilka rozwiązań możliwych do osiągnięcia dzięki Loox5 – opowiada Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia w firmie Häfele. Takie światło można znaleźć w kawiarniach, restauracjach oraz placówkach kulturalnych.
Barwa neutralna/naturalna – od 3000 do 5000 Kelwinów
Wybór tej temperatury barwowej powinien wiązać się z miejscem przeznaczonym do pracy, zwłaszcza przy komputerze. Ale także do pracy z dokumentami, ponieważ ułatwia ona czytanie, uwypukla szczegóły i lepiej odwzorowuje kolory. To zbawienna barwa dla oczu, ponieważ wspiera wzrok i pozwala utrzymać go w dobrej formie przez cały dzień. Naturalne spektrum światła to także dobry wybór w garderobach, szafach oraz korytarzach. Jako że dobrze eksponuje szczegóły, pozwala łatwiej znaleźć odpowiednie ubranie. Takie światło dobrze sprawdzi się w łazience podczas codziennej pielęgnacji i stosowania kosmetyków.
Barwa zimna – powyżej 5000 Kelwinów
Chłodne światło zawiera dużo niebieskiej barwy, doskonale pobudza. Wzmacnia koncentrację i aktywuje hormon odpowiedzialny za aktywność. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracujemy i potrzebujemy skupienia, jak gabinet. Swoje zastosowanie znajdzie również na sali wykładowej podczas trwającego egzaminu. Zaleca się unikania go w porze zmierzchu, gdy udajemy się na spoczynek, jako że może zaburzyć wydzielanie melatoniny sprzyjającej zasypianiu. Jego zaletą jest wysoka wydajność przy najniższym poborze mocy spośród wszystkich temperatur barwowych.
Rozjaśniamy sytuację
Światło urosło do rangi jednej z podstawowych potrzeb człowieka w życiu codziennym. Zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu wciąż rośnie, szczególnie w sytuacji, gdy okazuje się jak duży wpływ ma na codzienne samopoczucie oraz jakie korzyści i konsekwencje może wywołać dla zdrowia w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu. – Wiele elementów, na które tylko pozornie nie zwracamy uwagi, wpływa na to, jak czujemy się w naszych przestrzeniach. Choćby odpowiednie światło. Gdy chwytamy za ulubioną książkę albo przygotowujemy posiłek w kuchni, światło towarzyszy nam w każdym momencie, choć nie zawsze to dostrzegamy i przykładamy do tego wagę. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Stąd na rynku dostępnych jest coraz więcej inteligentnych rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie pełni kontroli nad oświetleniem w domu. Zmiana barwy w dowolnym momencie dzięki oprawom Multi-White, możliwość tworzenia własnych scenariuszy świetlnych przy pomocy nowoczesnego sterowania bezprzewodowego, nieograniczone rozbudowywanie instalacji, to tylko kilka możliwości jakie niesie ze sobą system Loox5 – Dodaje Wojciech Olchówka.
Przejście od oświetlenia ogólnego, przez funkcyjne, po dekoracyjne i nastrojowe, pozwala wydobyć najważniejsze cechy oświetlanych mebli i przestrzeni, ale także umożliwia stworzenie świetlnego projektu z myślą o naszym zdrowiu. To ważny element domu przyszłości, którego drzwi możemy przekroczyć już dziś.