/Jak urządzić mały salon?
Jak urządzić mały salon

Jak urządzić mały salon?

Niewielka przestrzeń stawia pewne ograniczenia pod względem aranżacji wnętrza. Nie oznacza to jednak, że nie da się atrakcyjnie i funkcjonalnie urządzić małego pokoju dziennego! Sprawdź, jak urządzić mały salon, tak aby nie tylko ładnie się prezentował, ale był także praktyczny. 

Jak urządzić mały salon w bloku, by powiększyć go optycznie?

Ściany pomalowane na jasne barwy, takie jak biały, kość słoniowa czy odcienie pastelowe powiększają optycznie wnętrze. Wiąże się to ze skuteczniejszym odbijaniem światła niż w przypadku głębokich, ciemnych kolorów. Warto pamiętać także o zastosowaniu koloru białego lub innego jasnego odcienia nie tylko na ścianach, ale także suficie. Dzięki temu stanie się on mniej zauważalny, co dodatkowo sprawi, że wnętrze będzie się wydawać wyższe.

Aby salon stał się przytulny, ciepły i zyskał nieco życia, warto odważyć się na wprowadzenie mocnych dodatków w żywych lub głębokich kolorach. Butelkowa zieleń, intensywny żółty czy soczysta czerwień to barwy, które mogą pojawiać się w postaci ozdobnych poduszek, obicia foteli bądź welurowych krzeseł.

Foto: materiały partnera

Dodatkową metodą w walce o optyczne zwiększenie przestrzeni jest zawieszenie na ścianach ozdobnych luster. Odbijając widok wnętrza, dodają mu głębi i sprawiają, że wydaje się dużo większe. Poza tym pozytywnie wpływają na rozchodzenie się światła. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno duże lustra prostokątne, jak i ozdobne modele okrągłe, z bogatymi lub minimalistycznymi ramami.

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Wyposażenie salonu w aneks kuchenny to bardzo wygodny sposób, który rozwiązuje problem umiejscowienia kuchni w niewielkim mieszkaniu. Choć podnosi ono funkcjonalność przestrzeni, to wymaga także podwójnego zaangażowania w rozsądne zaprojektowanie wnętrza.

Pierwszym ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie kanapy narożnej nie tylko jako sofy, ale również jako elementu oddzielającego przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej. Stojąc tyłem do kuchni, wyraźnie wskazuje oparciem, w którym miejscu zaczyna się pokój dzienny. W przypadku salonu z aneksem kuchennym warto zdecydować się także na jednolitą podłogę w całym pomieszczeniu. Wówczas nie zyskuje się efektu dwóch bardzo małych pomieszczeń, a jednego większego.

Foto: materiały partnera

Dobrym pomysłem na to, jak urządzić mały salon w bloku, który wymaga wygospodarowania dodatkowej przestrzeni kuchennej, jest zastosowanie wyspy. To mebel, który zwiększy jednocześnie funkcjonalność kuchni, jak i pokoju dziennego. Podczas gotowania można na nim kroić składniki, spożywać przy nim posiłki, a w trakcie odpoczynku stawiać przekąski.

Jak urządzić mały pokój dzienny, by zmieścić w nim wygodną ławę?

Mając do dyspozycji naprawdę niewielki metraż, nie zawsze można sobie pozwolić na wydzielenie przestrzeni jadalnianej. Wówczas potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli jednocześnie cieszyć się kompaktowym, ozdobnym stolikiem kawowym, jak i pojemną ławą odpowiednią do spożywania posiłków. Takim rozwiązaniem są nowoczesne łatwy rozkładane.

Foto: materiały partnera

W wersji złożonej mogą przybierać kształt niewielkiego koła, kwadratu lub prostokąta, a po rozłożeniu zyskują dodatkowe blaty bądź stają się swoją dużo większą (i często także wyższą) wersją.

Metod na to, jak urządzić mały pokój dzienny jest naprawdę sporo – a wszystkie opierają się na wykorzystaniu funkcjonalnych mebli i dodatków. Sprawdź sam, jak wielkie możliwości kryją się w niewielkich przedmiotach dekoracyjnych i użytkowych!