/Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Sypialnia to oaza spokoju i miejsce, w którym należy się porządnie wyciszyć i zrelaksować przed snem. Ta część mieszkania powinna być przytulna, rano zaś musi być przepełniona dużą ilością światła, by rozbudzić organizm i napełnić go solidną porcją energii. Opis ten idealnie wpisuje się w styl skandynawski – jak urządzić sypialnię w zgodzie z tymi trendami?

Moda na biel i ekologię

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z północnych krajów Europy. Zimy tam są długie i mroźne, a ilość światła słonecznego znacznie ograniczona. Już kilkadziesiąt lat temu mieszkańcy tych zakątków wiedzieli, że nic tak skutecznie nie uspokaja, jak kojące odcienie bieli w połączeniu z organicznymi materiałami wprost od matki natury. Tak zrodził się styl skandynawski, który opanował cały świat. Za minimalistyczny design oraz ponadczasową funkcjonalność twórcy otrzymywali liczne nagrody, szerząc skandynawski trend na inne kraje.

Remont generalny? Wcale nie!

Styl krajów nordyckich nie oznacza od razu przeprowadzania remontu. Zaaranżowanie sypialni wcale nie wymaga czasochłonnych zmian, niemniej jednak warto wiedzieć, jakie zasady rządzą tym charakterystycznym stylem.

Przede wszystkim należy wpuścić do sypialni odpowiednią ilość światła. Jeśli rozmieszczenie okien uniemożliwia tę czynność, rozsądnym rozwiązaniem będzie odświeżenie lub przemalowanie ścian na kolor biały lub beżowy. Będą one odbijać światło dzienne, sprawiając przy okazji wrażenie większej przestrzeni. Dopełnieniem wnętrza będzie podłoga wyłożona panelami w kolorze jasnego drewna. Styl skandynawski to przede wszystkim biele, szarości i drewno, jako nawiązanie do ekologii.

Pora wprowadzić minimalizm

Trendy skandynawskie charakteryzują się funkcjonalną przestrzenią i niewielką ilością dodatków. Należy pozbyć się zatem przesadnej ilości przedmiotów, które nie wpasują się w nową przestrzeń, a zamiast tego wprowadzić klimatyczne lampy, świece oraz niewielką ilość dodatków wykonanych z naturalnego drewna.

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko, i to od niego warto zacząć aranżację sypialni. Można zdecydować się na takie, którego konstrukcja opiera się na drewnianej lub metalowej ramie. Warto zadbać też o charakterystyczne dla tego stylu stoliki – świetnie sprawdzą się tu plecione bambusowe kosze, które dobrze skomponują się z drewnianą komodą.

Dodatki w stylu skandynawskim

Idealnym dopełnieniem skandynawskiej aranżacji są dedykowane dodatki. Warto pamiętać, że pomimo minimalistycznego charakteru, wnętrze powinno być przytulne. Dlatego też nie ma co oszczędzać na poduchach i jaśkach, pod którymi powinno uginać się łóżko. Warto zadbać o to, by także pościel dobrana była w duchu skandynawskim. Delikatny len, oryginalne wzornictwo, a przede wszystkim przyjemny dla skóry materiał – oto esencja stylu wprost z północy. W sypialni nie potrzeba wielu dodatków. Idealnym uzupełnieniem będą trafnie dobrane narzuty, koce i zasłony, a także zdjęcia, grafika czy mapy, które wprowadzą w przestrzeń odrobinę stonowanego koloru.

Partnerem materiału jest KODEMii – pościel skandynawska.