/Jak wybrać dobry stelaż podtynkowy do WC?
Stelaż podtynkowy - rodzaje i zalety poszczególnych rozwiązań

Jak wybrać dobry stelaż podtynkowy do WC?

Osoby będące na etapie planowania łazienki dążą do uzyskania przestrzeni, która z jednej strony będzie jak najbardziej funkcjonalna i estetyczna, z drugiej zaś łatwa do utrzymania w czystości. Istnieje kilka sposobów na połączenie wszystkich tych cech, a jednym z nich jest stelaż podtynkowy do WC, który stał się bardzo popularnym sposobem montażu ceramiki łazienkowej. W ten sposób, wszystkie nieestetyczne elementy związane z samą instalacją są zabudowane, a łazienka prezentuje się znacznie lepiej.

Stelaż podtynkowy – rodzaje i zalety poszczególnych rozwiązań

W zależności od tego na jakiej ścianie ma odbyć się montaż armatury łazienkowej, można wymienić dwa rodzaje stelaży.

  • Stelaż podtynkowy do ciężkiej (mokrej) zabudowy – w tym przypadku stelaż jest montowany w ścianie murowanej. Cały proces jest dosyć mocno czasochłonny i bardziej skomplikowany niż niżej opisany, gdyż wymaga dodatkowo obmurowania. Na początku należy wykuć otwór, w nim umieścić wszystkie elementy składające się na stelaż i zamurować je, a następnie otynkować. Na tego typu rozwiązanie mogą zdecydować się posiadacze małych łazienek, którzy nie chcą dodatkowo ograniczać i tak niewielkiej przestrzeni. Dużą zaletą takich modeli jest niższa cena w porównaniu do drugiej opcji.
  • Stelaż podtynkowy do lekkiej (suchej) zabudowy – odpowiedni do zamontowania w ścianach kartonowo-gipsowych. Jego sporą zaletą jest łatwość i szybkość instalacji, z tego względu cieszy się bardzo dużą popularnością. Stalową ramę mocuje się do podłogi lub również ściany, a następnie obudowuje wodoodporną płytą kartonowo-gipsową oraz specjalnymi profilami. W ten sposób uzyskujemy dodatkową półkę w łazience. Jeśli WC ma być podwieszane, wtedy potrzebne będą także wsporniki. Stelaż do lekkiej zabudowy może być montowany zarówno w ścianach działowych, jak i masywnych, a nawet ściankach instalacyjnych.

Czym powinien wyróżniać się dobry stelaż podtynkowy?

Zanim dokonamy zakupu, warto zapoznać się z opiniami na temat konkretnego modelu, nad którym się zastanawiamy. Zdecydowanie nie należy wybierać najtańszych opcji, gdyż w tym przypadku ryzyko awarii i ewentualnych problemów jest spore. Najlepiej postawić na stelaż wysokiej jakości, gdyż dzięki temu mamy zdecydowanie większe szanse na bezproblemowe użytkowanie. Czym jeszcze wyróżnia się dobry stelaż podtynkowy?

  • Chcąc korzystać z urządzenia w sposób bardziej ekonomiczny, warto zdecydować się na model, który przyczyni się do zmniejszenia ilości wody zużywanej na co dzień. Dobrą opcją spłuczki o pojemności między 2 a 3,5 l lub większej. Najbardziej ekonomiczne wersje pozwalają na regulowanie ilości spuszczanej wody.
  • Konstrukcja powinna być maksymalnie szczelna oraz wytrzymała. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas stelaż podtynkowy posiada obie te cechy, najlepiej zdecydować się na model wyprodukowany przez jedną z renomowanych firm.

Ważną kwestią jest także to, aby przycisk był zbliżony kolorystycznie do stylu łazienki oraz odcienia armatury lub po prostu neutralny. Dzięki temu, wnętrze będzie bardziej spójne i estetyczne.