Meble wypoczynkowe, do których należą kanapy, sofy czy fotele są nieodzownym elementem salonów w mieszkaniach lub domach. Oprócz funkcji ozdobnej zapewniają domownikom możliwość odpoczynku po pracy, wygodnego oglądania telewizji lub lektury książki. Fotele wypoczynkowe, którym poświęcony jest poniższy tekst należą, do najmniejszych, ale bardzo istotnych w każdym mieszkaniu mebli. Co warto o nich wiedzieć? Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę? O tym piszemy poniżej.
Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?
Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Poznajmy rodzaje foteli.
Jakie wymiary powinien mieć fotel?
Fotel do salonu – jaki materiał obicia wybrać?
Na jaki fotel się zdecydować – tradycyjny czy nowoczesny?
Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy
Próbując odpowiedzieć na tytułowe pytanie, należy poznać specyfikę foteli, ich rodzaje, rozmiary, tkaniny, którymi zostały obite oraz określić miejsce, w którym będzie stał. Fotel powinien być częścią wystroju, pasować do pozostałym mebli. W przypadku, gdy mamy wygodny fotel np. po babci, ale nie pasuje on do obecnego wystroju, warto rozważyć zmianę jego obicia. Będziemy jeszcze o tym pisać w kolejnym punkcie.
Podejmując decyzję o zakupie fotela, pamiętajmy, że to zakup na długie lata. Dobrze, aby był to wybór przemyślany. Oferta sklepowa jest tak ogromna, że każdy poczuje się przytłoczony, próbując wybrać ten jeden, jedyny fotel, który ma mu towarzyszyć na lata.
Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Poznajmy rodzaje foteli.
Pomimo że fotel kojarzy się nam dość jednoznacznie jako bardziej luksusowe krzesło z podłokietnikami, tak naprawdę wygląd wielu z dostępnych na rynku foteli mocno odbiega od tego obrazu. Fotele możemy podzielić na trzy rodzaje. Poznajmy je bliżej.
Fotel uszak
Jego nazwa szczególnie dzieciom może się kojarzyć z bajką o misiu. Nic bardziej mylnego. I chociaż uszak, to fotel wyposażony w coś, co przypomina nieco uszy, to mają one specyficzne zastosowanie. Musimy na chwilę cofnąć się w czasie o 400 lat. To wówczas w Anglii ok. roku 1600 powstały pierwsze modele fotela nazywanego do dziś uszakiem. W praktyce wyróżniał się on specyficznym kształtem na wysokości głowy. Po obu jego stronach wystawały sporej wielkości „skrzydła” od angielskiego słowa wing, dające pewną osłonę głowie zasiadającej w fotelu osoby. Uszaki zyskały dużą popularność zwłaszcza wśród pań, które jak wiadomo często nosiły suknie odsłaniające ramiona i szyję. Uszak dawał do pewnego stopnia ochronę przed przeciągami, jakie panowały w pałacach i kamienicach.
Fotel kubełkowy
O ile fotel uszak należy do gatunku dużych i szerokich, o tyle fotele kubełkowe są ich przeciwieństwem. Ich nazwa nie przez przypadek kojarzy się miłośnikom motoryzacji z fotelami w autach sportowych. I słusznie, gdyż wyróżnikiem fotela kubełkowego jest budowa otulająca nasze ciało. Jest on wyprofilowany lekko ku górze, posiada lekkie boczne wygięcia, które sprawiają, że czujemy się nieco jak w samochodzie, z tą różnicą, iż zamiast szyby mamy np. telewizor. Fotele kubełkowe pasują tym samym bardziej do nowoczesnych wnętrz.
Fotel bujany
Ostatni rodzaj, czyli fotel bujany ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wielu osobom kojarzy się z meblem dla osób w podeszłym wieku. Jest jednak pewien stereotyp, który nie do końca jest słuszny. Dobry fotel bujany świetnie sprawdzi się również dla młodych osób, np. dla mam, które karmią w fotelu swoje pociechy, a następnie za sprawą lekkiego kołysania fotela mogą je bez problemu uśpić. Fotel bujany sprawdzi się również w ogrodzie, gdzie można poczytać w nim wygodnie książkę na łonie natury.
Jakie wymiary powinien mieć fotel?
Przechodząc do rozmiarów fotela, należy brać pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym jest wygodny, ergonomiczny kształt, drugim wielkość pomieszczenia, w którym stoi nasz fotel. Zbyt duży może wręcz przytłaczać i nie pasować do aranżacji niewielkiego pokoju. Warto szukać złotego środka. Wracając do samych rozmiarów.
Fotele dostępne na rynku są różne. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać ten właściwy. Po pierwsze głębokość siedziska fotela. Minimum to 40 cm, optymalnie 50 cm. Zalecana szerokość to 50 cm. Właściwe proporcje pozwalają na odprężenie i odciążenie ciała odpoczywającej w fotelu osobie.
Z myślą o napiętych mięśniach ramion i szyi, warto wybierać fotele z wyższym oparciem np. 70 cm, lub minimalnie wyższe. Wysokość fotela nie wpływa ponadto na ilość zajmowanego przez fotel miejsca, co może mieć znaczenie w mniejszych pomieszczeniach.
Fotel do salonu – jaki materiał obicia wybrać?
Odpowiednie obicie fotela wbrew pozorom może mieć znaczenie. Zarówno kolor, jak i sam materiał potrafią nadać fotelowi zupełnie nowy wygląd. Warto o tym pamiętać, mając w domu stary, ale wygodny fotel, który nie pasuje do reszty mebli. Oddając go w ręce tapicera, możemy dać mu „nowe życie” i cieszyć się nim przez kolejne lata. Tkaniny, które mamy do wyboru to m.in. szenil, mikrofibra, aksamit, welur, sztruks, żakard. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Jedne są przeznaczone dla alergików, inne są łatwe do czyszczenia, a jeszcze inne mają wysoką cenę. Dobierając tkaninę, należy brać pod uwagę wszystkie czynniki a jedynie efekt wizualny. Jeśli którykolwiek z domowników cierpi na alergię, źle dobrane obicie może skutecznie zniechęcić go do korzystania z fotela.
Na jaki fotel się zdecydować – tradycyjny czy nowoczesny?
Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od naszych preferencji i aranżacji wnętrza. Jak wspomnieliśmy na wstępie, fotel musi pasować do pozostałych mebli. Bez względu na to, czy wybierzemy model tradycyjny czy nowoczesny, musi on spełniać te same wymagania tj. być wygodny, trwały, łatwy w czyszczeniu. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość dłuższego posiedzenia w naszym upatrzonym fotelu. Dzięki temu mamy szansę przekonać się czy oprócz tego, że ładnie wygląda jest również wygodny. Fotel to coś więcej niż ozdobny mebel.