/Jak wybrać rolety na okna dachowe?
Castorama doradza: Jak wybrać rolety na okna dachowe

Jak wybrać rolety na okna dachowe?

Osłona przed nadmiernym upałem latem albo zwyczajnie sposób na zacienienie pomieszczenia na poddaszu. Rolety dają cień, chłód, a także zapewniają prywatność. Dlatego tak chętnie montujemy je w oknach. Jak jednak dobrać rolety do okien dachowych?

Pomiędzy tradycyjnymi roletami okiennymi a roletami dachowymi zachodzi zasadnicza różnica. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad kupnem rolet do okien dachowych, trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju rolet szukamy i jakie wymagania powinny spełniać. Może najlepszym rozwiązaniem będą rolety wewnętrzne, a może wybierzemy model zewnętrzny? Podpowiadamy również, jak poradzić sobie z pomiarem.

Rolety dachowe – dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet na okna dachowe?

Podstawowa kwestia, dla której zwyczajne rolety nie będą mogły zawisnąć w oknach dachowych to grawitacja. Zamontowane na luźnej rolce płaty rolet będą swobodnie opadać w dół, ledwo zakrywając zamontowane na skosie okno dachowe. Standardowe rolety wyposażone w prowadnice boczne również mogą nie sprawdzić się w roli rolet do okien dachowych, ponieważ często mają delikatną budowę, która okazuje się zbyt krucha na oknach dachowych. Na poddaszu często intensywniej wieje wiatr, a deszcz zacina niebezpiecznie do wnętrza pomieszczenia. Dlatego rolety okienne dachowe powinny być wyposażone w podwyższony standard wytrzymałości oraz być wykonane z trwałych materiałów.

Jakie rolety na okna dachowe wybrać?

Szukając rolet okiennych dachowych mamy do wyboru, podobnie jak w przypadku standardowych rolet, różne rodzaje konstrukcji oraz materiału:

  • rolety (żaluzje) aluminiowe,
  • rolety tkaninowe dachowe,
  • rolety materiałowe plisowane.

Każda z tych rolet ma swoje wady i zalety, a wybór między nimi będzie uzależniony w pierwszej kolejności od naszych potrzeb. Rolety aluminiowe, czyli popularne żaluzje mają wiele możliwości regulacji, możemy delikatnie zmieniać kąt, ustawiając roletę tak, żeby wpuszczała do pomieszczenia wyłączeni tyle światła, ile w danej chwili potrzebujemy. Aluminiowa konstrukcja jest też wytrzymała, a także skutecznie nie przepuszcza promieni słonecznych. Z drugiej strony żaluzje są dość ciężkie i mogą sprawiać kłopoty na oknach, które często otwieramy, w celu przewietrzenia pomieszczenia.

Rolety tkaninowe są estetycznym rozwiązaniem, a do wyboru mamy całą paletę wszelkiego rodzaju barw oraz wzorów. Konstrukcja jest prosta i dobrze sprawdza się w każdych oknach dachowych. Po stronie minusów trzeba zaznaczać słabe zaciemnienie. Niewiele typów materiału wykorzystywanego do produkcji rolet tkaninowych dachowych skutecznie zacieni wnętrze. Zazwyczaj efekt cienia nie jest zbyt duży.

Rolety materiałowe plisowane to również bardzo estetyczny wybór, w szczególności jeśli w domu czy mieszkaniu wybraliśmy wystrój skandynawskiego minimalizmu. Dodatkową zaletą jest możliwość regulacji zarówno od góry, jak i od dołu. w ten sposób możemy dowolnie konfigurować naszą roletę. Rolety plisowane przeważnie wykonywane są z podobnej jakości materiałów, co rolety tkaninowe, dlatego zacienienie również nie będzie najmocniejszą stroną tego typu rolet.

Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne?

Alternatywą dla rolet wewnętrznych mogą być modele instalowane po zewnętrznej stronie okna. Rolety na okna dachowe zewnętrzne wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego tworzą bardzo efektywną osłonę przed słońcem, co w przypadku rolet na okna dachowe jest bardzo ważne. Mogą także stanowić skuteczną ochronę okna w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak np. opady gradu. Po stronie wad rolet zewnętrznych zapisać należy trudność czyszczenia oraz niezbyt korzystny efekt wizualny. Z pewnością to praktyczne rozwiązanie, jednak często w roletach szukamy również elementu dekoracyjnego.

W przypadku rolet wewnętrznych ten problem znika, ponieważ wybierając chociażby rolety tkaninowe, możemy wybierać pośród różnych kolorów, a także estetycznych wzorów. Rolety wewnętrzne dają też szersze pole manewru w kwestii regulacji oraz ustawień. Minusem będzie gorsza ochrona przed słońcem, więc jeśli na poddaszu trudno nam wytrzymać wysokie temperatury, być może warto postawić na funkcjonalność rolet zewnętrznych.

Jak zmierzyć rolety do okien dachowych?

W przypadku pomiaru szerokości oraz długości rolet do okien dachowych trudno mówić o skomplikowanym zadaniu. Wystarczy wziąć z okna dwa wymiary, uwzględniając również krawędzi ramy. Okna dachowe mają określoną konstrukcję i rzadko zdarzają się modele o innym kształcie niż standardowe. Dlatego dobór rolet jest w tym przypadku prostszy niż kiedy próbujemy zmierzyć standardowe okna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolety dachowe?

W niektórych modelach rolet do okien dachowych, trzeba zachować szczególną precyzję podczas pobierania wymiarów. Chodzi o rolety montowane w świetle szyby. Należy wtedy zmierzyć skosy okna, co może być dość skomplikowanym zadaniem. Trzeba też dobrze podać symbol okna, ponieważ drobna pomyłka może skutkować niepasującymi roletami. Jeśli decydujemy się na tego rodzaju rolety, warto umówić się na zdjęcie pomiaru ze specjalistą.