Podjazd w każdym domu pełni bardzo ważną funkcję, nie dość, że umożliwia swobodny wjazd do garażu, to jeszcze stanowi idealne dopełnienie przestrzeni wokół domu. Powinniśmy więc zrobić wszystko, by zbudowany był z odpowiedniej jakości materiałów. Wykorzystanie wielkoformatowej płyty na podjazd wydaje się najlepszym rozwiązaniem w momencie, gdy dużą funkcjonalność chcemy połączyć z nowoczesnym wyglądem. Jak układa się takie płyty? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Prace ziemne i odpowiednia podbudowa to podstawa
Podczas prac ziemnych z podjazdu ściągana jest kilkudziesięciocentymetrowa warstwa ziemi, a w jej miejsce, w zależności od wykorzystywanej technologii umieszcza się piasek oraz beton lub kruszywo drogowe o różnej gradacji. Obie formy dają podobne efekty, a ostateczny wybór zależny jest od warunków gruntowych panujących przy danej nieruchomości oraz preferencji wykonawcy i inwestora. Ważne, by w trakcie prac wstępnych wybrać odpowiednią ilość ziemi, by maksymalnie wzmocnić podjazd i zniwelować efekt przemarzania. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzamy układać właśnie wielkoformatowe płyty na podjazd, a rodzimy grunt to wysadzinowa glina.
Zanim na budowę przyjedzie wywrotka z kruszywem lub piaskiem, należy na skraju podjazdu osadzić betonowe obrzeża, które będą trzymać cały podjazd w ryzach i nie pozwolą mu się rozjechać na boki. Jest to niezwykle ważny etap wykonywania podjazdu, dlatego należy zwrócić uwagę na staranność prac i wykorzystanie odpowiednich materiałów.
Samo układanie jest banalnie proste
Płyty betonowe na podjazd układa się dość łatwo, ale problemem może być ich przenoszenie. Jedna płyta może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, dlatego do ich przenoszenia przeważnie potrzeba 2 osób. W trakcie transportu na niewielkich odległościach wykorzystuje się specjalne chwytaki, które nie tylko ułatwiają samo przenoszenia, ale również zabezpieczają płyty podjazdowe przed przypadkowym uszkodzeniem.
Jeśli zależy nam na efektownym wyglądzie płyt, warto więc zwrócić uwagę, w jaki sposób są przenoszone. Jeśli ekipa dysponuje odpowiednim sprzętem, praca idzie bardzo szybko, bo duże płyty na podjazd układa się bardzo wdzięcznie. Ważne, by odpowiednio przygotować podłoże, bo wszelkie nierówności i załamania powstałe na tym etapie mogą skutkować pękaniem płyt podjazdowych w momencie ich ostatecznego zagęszczenia. Pamiętajmy, że takie rozwiązania wymagają specjalnego podejścia i nie warto używać tu ciężkich zagęszczarek, a jeśli już się na nie zdecydujemy, powinny mieć na swojej stopie odpowiednie gumowe zabezpieczenie, które będzie zapobiegać uszkodzeniu płyt.