/Jak wyposażyć kuchnię w podstawowe sprzęty
Jak wyposażyć kuchnię zobacz

Jak wyposażyć kuchnię w podstawowe sprzęty

Jak wyposażyć kuchnię, która jest sercem naszego domu? To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu przygotowując posiłki, sprzątając, jedząc, rozmawiając. Dla dzieci kojarzy się z miłym miejscem, gdzie zawsze dostaną coś dobrego do zjedzenia. Dla dorosłych jest to głównie miejsce przygotowania posiłków i sprzątania. Patrząc jednak ogólnie, kuchnia musi być dobrze zaplanowana i przede wszystkim funkcjonalna. Nikt przecież nie chciałby sprzątać codziennie blatów, na których mogą zostać stałe plamy lub frontów gdzie widać każdy, nawet najmniejszy odcisk palca.

Utrudnieniem w codziennych czynnościach byłyby również błędnie rozplanowane duże artykuły gospodarstwa domowego. Dlatego tak ważny jest etap planowania i przemyślenia nawet najmniejszych szczegółów. W dzisiejszych czasach możemy posiłkować się poradami znajomych bądź opiniami w Internecie. Niegdyś mebli i sprzętów kuchennych nie zmieniało się tak często i nie było aż tak szerokiego asortymentu. Tak więc teraz łatwiej nam dokładnie zaprojektować i wybrać podstawowe wyposażenie nawet nie wychodząc z domu. Podstawowe wyposażenie to takie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni, czyli lodówka, kuchenka i zlew. Bez tego nie będziemy mogli przechowywać ani przetwarzać posiłków oraz sprzątać.

Spis treści

 1. Duże artykuły gospodarstwa domowego
 2. Jak wyposażyć kuchnię w odpowiednią lodówkę
 3. Jak wyposażyć kuchnię w odpowiednią kuchenkę 
 4. Jak wyposażyć kuchnię – wybieramy zlew i baterię kuchenną
 5. Jak wyposażyć kuchnię aby była praktyczna

Duże artykuły gospodarstwa domowego

Tak więc najpotrzebniejsze duże artykuły gospodarstwa domowego to:

 • lodówka
 • kuchnia wolnostojąca/ kuchnia do zabudowy
 • zlewozmywak i bateria kuchenna

Możemy wybrać sprzęty wolnostojące bądź do zabudowy. W zależności od wyboru mebli kuchennych możemy dopasować duże artykuły tak, aby były one niewidoczne. Bądź wręcz przeciwnie, by stanowiły centralny punkt w kuchni. Wybór zależy od upodobań konsumenta. Niemniej jednak, warto pamiętać o funkcjonalności oraz klasie energetycznej danych sprzętów. 

Pozostałe duże artykuły to zmywarka i kuchenka mikrofalowa. Są to przedmioty, które z pewnością ułatwiają codzienne czynności. Nie znajdziemy ich jednak w każdym domu, ponieważ nie należą do podstawowego wyposażenia kuchni. Wybór tych elementów zależy już tylko od przyzwyczajeń i zasobności portfela domowników. Zmywarka bez wątpienia jest pożytecznym sprzętem. Dostępne na rynku zmywarki posiadają programy ekonomiczne, co zmniejsza koszty i czas mycia naczyń ręcznie. Kuchenki mikrofalowe są również elementem wyposażenia ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. W szybki sposób podgrzeją, odmrożą produkty, co pozwala zaoszczędzić czas oraz zużycie mediów aniżeli odgrzewanie w tradycyjny sposób na kuchni.

Jak wyposażyć kuchnię w odpowiednią lodówkę

Lodówka ma na celu głównie przechowywanie artykułów spożywczych a warunkach chłodniczych lub w zamrażalniku. Przy wyborze lodówki zwróćmy uwagę czy posiada półki wewnętrzne, które pomogą w uporządkowaniu produktów. Najczęściej możemy znaleźć specjalną półkę przeznaczoną na napoje, półki na drzwiczkach lodówki i półki szklane wewnątrz. Dodatkowo chłodziarka może być zaopatrzona w wysuwane szuflady. Ważne jest odpowiednie ulokowanie produktów w lodówce. Na wyższych półkach powinno się przechowywać nabiał. Niższe półki są odpowiednie dla wędlin itp. Najniższe półki są dla produktów świeżych, takich jak przygotowany obiad.

W chłodziarkach możemy znaleźć odpowiednio wydzielone miejsce na ryby i świeże, nieprzetworzone mięso. Warzywa i owoce najczęściej przechowywane są w wysuwanych na dole szufladach. Rozmieszczenie produktów wiąże się z różnicą temperatur, występujących w lodówkach. Ważnym aspektem jest również ilość i wielkość szuflad w zamrażarce. Obecnie lodówki lub chłodziarko-zamrażarki mają wiele dodatkowych funkcji, na przykład ustawienie optymalnej temperatury dla części chłodzącej i części zamrażalnika, automatyczne rozmrażanie. Możemy wybrać sprzęt, który posiada jedne duże drzwiczki, bądź jest podzielony na chłodziarkę i zamrażarkę. Najczęściej na drzwiczkach znajduje się wyświetlacz led z podstawowymi danymi o sprzęcie, np. temperaturą w komorach lodówki i zamrażarki.

Każdy sprzęt możemy dostosować do własnych potrzeb, zmieniając otwieranie drzwi na prawą lub lewą stronę. Z uwagi na elektronikę zawartą w drzwiach lodówki zalecana jest jednak zmiana dokonana przez serwisantów. Lodówka może być wolnostojąca bądź w zabudowie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu w kuchni. Lodówka, kuchenka i zlew tworzą tak zwany trójkąt roboczy. To właśnie te sprzęty są podstawowym wyposażeniem każdej kuchni i powinny być usytuowane w niedalekiej odległości od siebie, oddzielone blatem roboczym. 

Jak wyposażyć kuchnię w odpowiednią kuchenkę 

Kuchnia wolnostojąca bądź płyta grzewcza i piekarnik do zabudowy są również jednym z najbardziej potrzebnych produktów w każdej kuchni. Musimy więc pamiętać, aby wybrać najbardziej praktyczną. Kuchenki dzielą się z reguły na gazowe, prądowe bądź gazowo-prądowe. Podstawą jest więc zasilanie tejże kuchenki. Będzie ona używana codziennie, więc warto wybrać łatwy w utrzymaniu czystości materiał. Najczęściej góra kuchenki, czyli miejsce pod palnikami, jest wykonane ze stali bądź ze szkła. Może być w kolorze białym, czarnym lub szarym. Wygodną opcją jest elektryczna zapalarka palników. Z reguły palniki wyglądają podobnie, to znaczy jeden większy, jeden mniejszy i dwa średnie. Możemy jednak spotkać się z innym podziałem. Dostępne są również palniki dla większych naczyń. Płyta grzewcza może również być indukcyjna, czyli nie będzie fizycznego ognia i wystających palników. Wszystko odbywa się na zasadzie dotyku. Nagrzewają się specjalnie wydzielone miejsca i tym sposobem podgrzewają wybrane naczynie. Piekarniki posiadają bardzo dużo funkcji, na przykład funkcję pieczenia z termo-obiegiem, funkcję grilla, pieczenia na parze. W obecnych na rynku piekarnikach możemy znaleźć listwy, na które kładzie się blachę i bez żadnego problemu wysuwają się i wsuwają nawet z produktami na blaszce. Jest to wygodna opcja, ponieważ bez problemu i oparzeń możemy mieć dostęp do pieczonego produktu w każdej chwili. Warto dostosować sprzęt pod swoje wymagania tak, aby móc w pełni korzystać z jego zalet. 

Jak wyposażyć kuchnię – wybieramy zlew i baterię kuchenną

Nawet posiadając zmywarkę nie warto rezygnować ze zlewu. Nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce. Zlew jest jednak praktyczny w myciu produktów, pomaga w utrzymaniu higieny rąk. Zlewy możemy podzielić na trzy rodzaje.

Pierwszy z nich to typowy zlewozmywak nakładany. Jak nazwa wskazuje nakładany jest on na blat. Później najczęściej zabezpieczany jest i przyklejany silikonem. Zlewy nakładane mogą być jedno komorowe bądź dwu-komorowe. Taki rodzaj zlewu może być również umiejscowiony na półce niższej, a brzegi zlewu są na wysokości blatu. Dostępna jest szeroka gama kolorystyczna jak i rodzajów materiału, zarówno zlewów jak i baterii kuchennych.

Tutaj znajdziemy szeroki wybór zlewów nakładanych https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki,typ!nakladany.bhtml. Baterie kuchenne są umiejscowione albo na zlewie albo poza nim. Wtedy bateria jest wolnostojąca i wychodzi z blatu przy zlewie bądź jest wypuszczona ze ściany nad zlewem. Warto wybrać baterię z regulowaną temperaturą bieżącej wody oraz długim kranem, co ułatwi ręczne mycie naczyń.

Kolejnym rodzajem zlewów są zlewy wpuszczane w blat. Można je umieścić na każdego rodzaju powierzchni, wystarczy wyciąć odpowiedni otwór. Dostępne są wykonania z różnych materiałów jak i z różnych barw kolorystycznych. Kształty i liczba komór również może być różna. Zlewozmywaki wpuszczane w blat są z reguły głębsze niż zlewy nakładane. Bateria kuchenna może być integralną częścią zlewu bądź stanowić wolnostojący element obok. Taki rodzajów zlewów dostępny jest pod danym adresem https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki,typ!wbudowywany.bhtml.

Ostatnim rodzajem zlewozmywaków są te podwieszane. Umocowane są od spodu blatu, stąd w nazwie, że wiszą. Ten rodzaj zlewów jest jednak najbardziej wymagający, ponieważ otwór wycinany na wymiary zlewozmywaka musi być obrobiony, ponieważ jest od razu widoczny. Najczęściej taki rodzaj wybiera się do blatów z kamieni. Waga zlewu dodatkowo obciąża blat od spodu. W tym przypadku bateria kuchenna musi znajdować się na blacie kuchennym ponad zlewozmywakiem. Tutaj przykłady takich zlewów https://www.euro.com.pl/zlewozmywaki,typ!podwieszany.bhtml

Tak więc to są podstawowe duże artykuły gospodarstwa domowego. Wybór nawet najmniejszych rzeczy przy planowaniu funkcjonalnej kuchni powinien być dokładnie przemyślany. Kuchnię tworzy się na lata. Sprzęty powinny służyć długo, a że są używane codziennie to warto zatroszczyć się o środowisko oraz swój portfel wybierając wysoką klasę energetyczną. 

Jak wyposażyć kuchnię aby była praktyczna

Duże i najpotrzebniejsze sprzęty zostały omówione. Zostały więc nam pozostałe przedmioty, które pomogą w codziennych czynnościach tak, aby praca w kuchni była przyjemna i przede wszystkim ułatwiona. Praktycznie zaplanowana kuchnia posiada szereg sprzętów małego gospodarstwa. Takimi sprzętami są między innymi :

 • czajnik elektryczny
 • blender
 • robot kuchenny
 • maszynka do mielenie
 • wyciskarka
 • ekspres do kawy
 • waga kuchenna

Nie są to przedmioty niezbędne w kuchni, lecz z całą pewnością pożyteczne i praktyczne. Dodatkowo każda kuchnia powinna mieć na wyposażeniu zastawę obiadową, zastawę kawową, przybory kuchenne, noże, garnki, patelnie, naczynia żaroodporne itp. Świadomy wybór każdej z tych rzeczy umili nam kuchenne prace i z pewnością ułatwi codzienne funkcjonowanie. Aby wyposażyć kuchnię tak, aby była funkcjonalna, należy zacząć już na etapie projektowania. Podstawowe artykuły, masa dodatków i gadżetów. Do tego łatwe w utrzymaniu meble i sprzęty to połowa sukcesu. Druga połowa to zadowolony domownik, który potrafi i chce się odnaleźć we własnej kuchni.