Ścieżki ogrodowe mogą stanowić estetyczne uzupełnienie wyglądu całej posesji. Dodatkowo dobór właściwego materiału pozwoli na stworzenie bezpiecznych i funkcjonalnych ciągów komunikacyjnych. Jakie materiały najlepiej sprawdzą się na ogrodowych ścieżkach? Lepsze będą ścieżki żwirowe, płyty chodnikowe, a może kostka brukowa? Podpowiadamy!
Jak sprawić, by ścieżki ogrodowe były jednocześnie atrakcyjne i praktyczne?
Nadal można spotkać się z przekonaniem, że to co estetyczne, nie może być funkcjonalne. Nie jest to jednak prawdą. Obecnie możliwe są rozwiązania, które pozwalają na łączenie obu tych cech, na przykład przy tworzeniu ścieżek ogrodowych czy podjazdów do garaży. Głównym czynnikiem, który będzie wpływał na obie te kwestie, jest właściwie przygotowany projekt. Jego opracowanie warto zlecić specjalistom z dziedziny ogrodnictwo i rolnictwo, w szczególności zajmującym się projektowaniem ogrodów i architekturą przestrzeni.
Osoby te pomogą dobrać właściwe materiały do wykończenia danych powierzchni oraz elementy uzupełniające, jak np. oświetlenie ścieżek. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie oświetlenie wpływa nie tylko na wygodę, ale też na bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji. Fachowcy i firmy zajmujące się projektowaniem ogrodów pomogą stworzyć spójny i atrakcyjny wizualnie projekt. Często współpracują ze sprawdzonymi podwykonawcami i są w stanie polecić odpowiednie osoby np. do układania bruku.

Co uwzględnić projektując ścieżki i podjazd?
Każdy właściciel nieruchomości planuje teren wokół niej według własnych upodobań i potrzeb. Są jednak pewne zasady, których warto się trzymać niezależnie od wybranego stylu posesji czy jej wielkości. Planując ścieżki w ogrodzie czy też podjazd do garażu, dobrze zwrócić uwagę między innymi na następujące kwestie:
- ścieżki powinny być jak najkrótsze i w miarę możliwości mieć prosty kształt, by ułatwić przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscami na posesji;
- przy projektowaniu terenu posesji należy uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami;
- powierzchnia podjazdu powinna być pochyła, by łatwiej było ją czyścić i odprowadzać wodę. Zaleca się, by spadek miał ok. 2-4 stopni.
Przy doborze materiałów należy postawić na te, które będą pasowały do pozostałych elementów aranżacji, zarówno jeśli chodzi o fakturę, jak i kolorystykę. Barwa może być z tej samej gamy kolorystycznej lub kontrastująca.
Jaki materiał wybrać na estetyczne i funkcjonalne wykończenie podjazdu i ścieżek w ogrodzie?
Jeżeli ścieżka ogrodowa ma jednocześnie podkreślać wygląd posesji i być w pełni funkcjonalna, materiał na nią powinien:
- być odporny na działanie warunków atmosferycznych;
- być mrozoodporny;
- mieć powierzchnię antypoślizgową;
- być odporny na obciążenia;
- mieć wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Dobrze również, jeśli dany materiał dostępny jest w kilku wariantach np. kolorystycznych, strukturalnych czy wymiarowych.
Zarówno na ścieżkę, jak i na podjazd można wybrać ten sam materiał. Biorąc pod uwagę powyższy opis, mogą to być kostki brukowe lub klinkierowe. Ciekawie prezentować się będą również płyty chodnikowe, w tym te w wersji ażurowej. Ich wykorzystanie umożliwi zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej w całym ogrodzie.
Obok wyżej wymienionych materiałów, na ścieżki ogrodowe chętnie wybierane są również płyty z kamienia naturalnego, płytki ceramiczne, a także płyty wykonane z drewna. Często można spotkać się także ze ścieżkami czy podjazdami wykonanymi ze żwiru czy drobnych kamieni np. otoczaków. Tutaj trzeba pamiętać o dobrym przygotowaniu podłoża pod taki materiał. Dodatkowo żwir powinien być regularnie uzupełniany, gdyż pod wpływem użytkowania może go ubywać w wyznaczonym miejscu.

Oświetlenie ścieżek ogrodowych – estetyczne i praktyczne rozwiązania
Na funkcjonalność i wygląd ścieżek w ogrodzie, a także wjazdu do garażu wpływać będzie dobrze dobrane oświetlenie. W tym przypadku sprawdzą się nowoczesne rozwiązania. Przykładem może być tutaj automatycznie uruchamiane oświetlenie na czujnik ruchu. Ten rodzaj punktów świetlnych można zamontować przy bramie garażowej. Są także dostępne rozwiązania, które umożliwiają podłączenie oświetlenia zewnętrznego do systemu tzw. inteligentnego domu. Można je zaprogramować do uruchamiania się o określonej godzinie czy też po zmroku.
W przypadku ścieżek, dobrze jest postawić na punkty świetlne zasilane energią słoneczną. Znacznie ułatwi to montaż całego oświetlenia i umożliwi uniknięcie konieczności przeciągania kabli zasilających lampki. Takie rozwiązanie optymalizuje też wydatki na oświetlenie ogrodu.
Dostępne rozwiązania pozwalają na stworzenie bezpiecznych, w pełni funkcjonalnych oraz estetycznych ścieżek czy podjazdów do garaży. Dzięki czemu cała posesja może prezentować się wyjątkowo. Przygotowanie i realizację projektu aranżacji wokół domu warto zlecić specjalistom. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą na stworzenie atrakcyjnych pod każdym względem ścieżek do ogrodu.
Fot.: iStock