/Jak zbudować ekologiczną opaskę wokół domu?

Jak zbudować ekologiczną opaskę wokół domu?

Opaska zapobiega zabrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji oraz fundamentów, a jednocześnie może pełnić funkcję alejki wokół domu. Podpowiadamy, jak ją zbudować z pełnych płyt betonowych, aby była przyjazna środowisku.

Budowa opaski wokół domu jest koniecznością, gdyż bez odpowiedniego odprowadzenia wód deszczowych ściany budynku są narażone na zawilgocenie, co z upływem lat może prowadzić do poważnych problemów. Opaska ponadto chroni dolną część elewacji przed zabrudzeniem. Powinna mieć co najmniej 40 do 60 cm, choć może być zdecydowanie szersza – w ten sposób wokół posesji stworzymy reprezentacyjny deptak. Aby była również ekologiczna, płyty pełne należy ułożyć metodą step by step, czyli w pewnej odległości od siebie. Przestrzenie między nimi można wypełnić drobnymi kamykami lub obsiać trawą, dzięki czemu powstanie przestrzeń bioaktywna. 

Jak budować opaskę?

Budowa opaski wokół domu nie różni się specjalnie od wykonywania innych rodzajów nawierzchni. Na początku musimy wytyczyć jej przebieg, a następnie wybrać ziemię (tzw. korytowanie). Kolejnym krokiem jest osadzenie obrzeży po zewnętrznej stronie opaski. Ich zadaniem jest ustabilizowanie nawierzchni. Po zakończeniu tego etapu wysypujemy kruszywo, które ubijamy, a następnie wykonujemy podsypkę z piasku. Później układa się płyty metodą step by step, czyli w pewnej odległości od siebie (na długość ludzkiego kroku), po czym wypełnia się przestrzenie pomiędzy nimi drobnymi lub większymi kamieniami w kolorze białym lub szarym. Podczas montażu opaski warto pamiętać o tym, żeby nachylenie nawierzchni wynosiło około 2 proc., co pozwoli odprowadzić wodę z dala od ścian budynku. Opaska wykonana metodą step by step ma jeszcze jedną zaletę – przestrzenie wypełnione kruszywem lub obsiane trawą umożliwiają wnikanie, a jednocześnie odparowywanie nadmiaru wody zgromadzonej w gruncie. Co więcej, przeciwdziałają kumulowaniu się wody bezpośrednio przy ścianie budynku. Istnieje wiele płyt, które mogą posłużyć do budowy opaski, co pozwala idealnie dopasować ją do stylu aranżacyjnego całej posesji.

Duże płyty są praktyczne i modne

Z uwagi na to, że opaska ma odprowadzać wodę jak najdalej od fundamentów, jej warstwę wierzchnią najczęściej wykonuje się z dużych płyt betonowych. To bardzo modne rozwiązanie także w nowoczesnych aranżacjach. Niesłabnącą popularnością cieszą się na przykład wielkoformatowe, minimalistyczne płyty Polbruk Magna o wymiarze 75×100 cm lub 50×75 cm w kolorze nerino (biało-jasno-szarym) i latte (biało-jasno-piaskowym). Ich atutem jest również grubość 8 i 10 cm, dzięki czemu sprawdzają się przy budowie podjazdów, tarasów i alejek. Pozwala to zachować spójność całej aranżacji, bez konieczności zastanawiania się nad wyborem innych produktów. Równie uniwersalne są płyty Polbruk Bosso. Występują one w dwóch grubościach: 4,5 cm do wykorzystania na tarasy, ścieżki, alejki oraz w ruchu pieszym i 8 cm do wykorzystania na podjazdy w lekkim ruchu samochodowym. Mają minimalistyczny design oraz są utrzymane w modnych szarościach – odcieniach nerino, grafitowym i stalowym. W linii Bosso poza klasycznym kwadratem o boku 60 cm dostępne są również płyty w kształcie trapezu. Polbruk Bosso Trapez ma wymiar 60×40/20 cm – ta wersja to jeden z najmodniejszych kształtów płyt w tym roku! Poza wielkoformatowymi elementami Magna i Bosso do wykonania opaski metodą step by step doskonale nadają się też płyty Urbanika o wymiarze 60×20 cm i grubości 8 cm. Są one ascetyczne w formie i wyglądzie oraz również utrzymane w szarościach, dlatego idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Co więcej, występują w dwóch wariantach. Pierwszy odznacza się fakturą gładką, a drugi – płukaną, która jest chropowata i zbliżona wyglądem do naturalnego kamienia. Co ciekawe, obie wersje różnią się odcieniami szarości. Gładkie płyty występują w kolorze szarym, onyx, nerino i grafitowym. Natomiast płukane – w kolorach szarym i grafitowym oraz w dwóch wersjach o ciekawie brzmiących nazwach: inez (jasnoszary) oraz ardo (ciemnoszary). Płyty Urbanika o fakturze płukanej doskonale sprawdzają się przy budowie opaski w aranżacjach, w których ceniony jest naturalny, „kamienny” wygląd nawierzchni. Poprzez ich zastosowanie można nawiązać do trendów ekologicznych w kształtowaniu przestrzeni.

Z nieregularnych lub mniejszych płyt też można ułożyć opaskę

Nieregularny kształt płyt nie jest przeszkodą do stworzenia z nich opaski. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład płyta Polbruk Exa. Przypomina ona plaster miodu. Jej dodatkowym atutem są ciekawe możliwości wykończenia nawierzchni – opaskę z tej płyty można wykonać na wiele sposobów: step by step lub w formie jednolitej nawierzchni zakończonej w nieregularny sposób wynikający z oryginalnego kształtu płyt. W obu przypadkach płyty można połączyć z grysem lub drobnymi kamieniami ogrodowymi. Wykonanie opaski z płyty Exa wydaje się dość ciekawą propozycją. Zwłaszcza, że występuje ona w melanżowym kolorze taupe (beżowo-szary), który doskonale prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. Do budowy opaski można również wykorzystać mniejsze płyty i łączyć je do kształtu o pożądanym rozmiarze lub stworzyć z nich kilka rzędów, a przestrzenie wokół lub pomiędzy nimi wypełnić dekoracyjnymi kamieniami. Tu dobrym przykładem jest płyta Polbruk Complex o wymiarze 20×20 cm. Ma ona płukaną fakturę przypominającą kamień i występuje w trzech kolorach: żółtym, grafitowym i szarym.

Płyty przypominające naturalny kamień i drewno

Naturalny wygląd osiągniemy używając do budowy opaski wokół domu płyt Polbruk Lira i Linea. Pierwsza z nich jest nawet nazywana „betonową deską”, gdyż doskonale imituje drewno. Wyróżniają ją spękania, słoje oraz sęki, dzięki czemu jest w stanie „oszukać” nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku. Lira to wydłużony prostokąt o wymiarze 25×75 cm. Występuje w dwóch kolorach: beżowym i ciemnobrązowym. Z kolei Linea doskonale naśladuje trawertyn, czyli porowatą wapienną skałę stosowaną w prestiżowych przestrzeniach. Trawertyn w starożytności nazywano alabastrem egipskim i używano do wyrobu posągów oraz waz. Wykorzystano go między innymi na elewacji Bazyliki Św. Piotra w Rzymie, a także w kolumnadzie przed nią. Z trawertynu w dużej mierze wykonana jest również słynna Fontanna di Trevi w Wiecznym Mieście. Bardzo często materiał ten używano do budowy nawierzchni reprezentacyjnych placów i ulic w centrach włoskich miast. Z powodzeniem stosowany jest również w modernistycznej architekturze. Dlatego też płyty Linea możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie chcemy dodać aranżacji naturalnego, a jednocześnie prestiżowego wyglądu.

Jak nietrudno zauważyć, opaska wokół domu może pełnić kilka funkcji. Chroni elewację w dolnej części budynku przed zawilgoceniem i zabrudzeniem, a także zapobiega kumulacji wody w sąsiedztwie ściany budynku. Może ponadto stanowić reprezentacyjny chodnik, ale również przestrzeń bioaktywną, a więc jest rozwiązaniem proekologicznym. Do jej budowy najlepiej nadają się duże betonowe płyty, które układamy metodą step by step, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniamy ozdobnymi kamykami lub obsiewamy trawą. Dzięki szerokiej ofercie dużych płyt betonowych o uniwersalnym designie, utrzymanych w odcieniach szarości lub naturalnej fakturze, bez problemu dobierzemy je do opaski w każdej aranżacji!