/Jak zbudować kuchnię na tarasie? 4 wskazówki

Jak zbudować kuchnię na tarasie? 4 wskazówki

Sezon na grilla w Polsce to już nie tylko wakacyjne miesiące. Rozpoczyna się on bowiem w maju, a dla wielu kończy w październiku. Jeśli mieszkasz w domu i masz wystarczająco dużo miejsca – rozważ możliwość zbudowania dodatkowej, letniej kuchni na tarasie. Zapoznaj się z czterema  wskazówkami, które pomogą ci zdecydować czy warto stworzyć kuchnię ogrodową z grillem na zewnątrz domu.

Kuchnia – najważniejsze miejsce twojego domu

Kuchnia to miejsce, które w domu zajmuje poczesne miejsce – tu spotykasz się z rodziną i znajomymi, spożywasz posiłki – czasem być może także pracujesz. Warto, by kuchnia na dworze była miejscem równie przytulnym i  funkcjonalnym. Najpierw zaplanuj, w którym miejscu będziesz miał kuchnię. Czy powinna się znajdować bliżej drzwi do domu? A może na twój taras wychodzi się właśnie z kuchni i kuchnia ogrodowa będzie jej naturalnym przedłużeniem? Pamiętaj o zadaszeniu – nie tylko miejsca, w którym będziesz gotować, ale również pozostałych części, gdzie będą przebywać zaproszeni goście. Warto pozostawić odpowiednio dużo miejsca dla obu stref.

Podstawowe wyposażenie szefa kuchni ogrodowej

Kuchnia ogrodowa z grillem to obowiązkowy element twojej prywatnej, zewnętrznej strefy kulinarnej. Palenisko, na którym będziesz przygotowywać potrawy, powinno być dostosowane do twoich potrzeb i przyzwyczajeń. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów do grillowania, począwszy od najprostszych, jak standardowy grill ogrodowy na węgiel drzewny, przez oryginalny grill z trwałym rusztem żeliwnym, aż po najwydajniejszy ze wszystkich grill gazowy, który nie wymaga żmudnego rozpalania i działa tak długo, jak tylko chcesz. Dla osób bardziej wprawionych w sztuce kulinarnej, które na gotowanie z przyjemnością poświęcają dużo czasu, najbardziej przydatny będzie grill z wędzarnią.

Jakie meble do kuchni zewnętrznej wybrać?

Kuchnia ogrodowa nie potrzebuje wymyślnych mebli. Przydadzą się takie, które są estetyczne, wygodne, łatwe do utrzymania w czystości – a zimą, do przechowywania w garażu czy piwnicy. Jeśli nie jesteś gotowy na duży wydatek, zainwestuj w duży, prostokątny stół, z metalu albo tworzywa sztucznego i zestaw składanych krzeseł. Jeśli jednak zależy ci na stworzeniu przytulnego kącika, w którym miło można spędzać czas, zainteresuj się zestawem mebli ogrodowych z technorattanu. Fotele, które są w zestawie, można wyściełać kolorowymi poduszkami, żeby można było z przyjemnością na nich usiąść.
W kuchni ogrodowej z grillem przyda ci się też pewnie niewielka turystyczna lodówka, żebyś zawsze miał pod ręką zapas schłodzonych napojów.

Akcesoria ułatwiające grillowanie i nie tylko

Nie możesz zapomnieć również o dodatkach ułatwiających pracę w twojej kuchni ogrodowej. Duży wybór przydatnych sprzętów i gadżetów znajdziesz na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ogrod/grill-i-akcesoria,397005,s. Z pewnością będzie to podpałka, tacki, szczypce, widelce i łopatki oraz inne akcesoria usprawniające rozpalenie paleniska.  Warto również przetestować beztłuszczową patelnię do grilla, która pozwala przygotować zdrowe potrawy pozbawione nadmiernej ilości tłuszczu.