/Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie?
rolety w kasecie - jak zmierzyć okno?

Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie?

Rolety w kasecie to rozwiązanie cenione szczególnie ze względu na fakt, że są one dostosowane do wymiarów naszego okna. Kaseta jest montowana w całkowicie nieinwazyjny sposób, dlatego jest to doskonała propozycja dla osób, które nie chcą wprowadzać dużych i permanentnych zmian wokół swoich okien. Aby jednak roleta w kasecie spełniała swoją rolę, musi dobrze pasować do okna. Podpowiadamy, jak poprawnie je zmierzyć.

Dlaczego poprawny pomiar okna jest tak ważny?

Rolety w kasecie charakteryzują się specyficzną budową, która sprawia, że do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest dokładne dopasowanie do wymiarów okna. Ich montaż jest bowiem całkowicie nieinwazyjny dla ramy okiennej. Oznacza to, że podczas ich zakładania nie musimy tworzyć żadnych wywierceń, ani dziur zarówno w ramie okna, jak i w ścianach lub elewacji. Kasetę przykleja się  na ramę okna za pomocą bardzo trwałego mocowania, które jest na tyle silne, że z powodzeniem utrzymuje zarówno kasetę, jak i całą konstrukcję. Właśnie dlatego tak niezwykle ważny jest odpowiedni pomiar okna. Jeżeli zrobimy nawet minimalny błąd, kaseta nie będzie dobrze przylegała do ramy okiennej, a tym samym rolety nie spełnią dobrze swojej roli. 

O czym pamiętać przed dokonaniem pomiaru?

Zanim zdecydujemy się na zakup rolety w kasecie, musimy mieć świadomość, że należy dokładnie zmierzyć okno. Producenci rolet wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i dopasowują szerokość swoich produktów do niemal każdego wymiaru okien, nawet tego najbardziej niestandardowego. Cała gama długości i szerokości rolet sprawia, że z łatwością znajdziemy coś dla siebie, musimy jednak dokonać dokładnego pomiaru okna, ponieważ nawet jeden centymetr różnicy w długości lub szerokości może zaważyć o całym efekcie montażu rolet. Warto więc mieć świadomość tego jak dokonać takiego pomiaru w sposób dokładny, poprawny i szybki. 

Mierzenia okna do rolet w kasecie

Absolutną podstawą wymiarów, których musimy dokonać, jest długość i szerokość okna, na którym zamierzamy umieścić roletę w kasecie. Pomiaru najlepiej dokonać od krawędzi do krawędzi listwy okiennej. Jest to dokładnie ta część ramy, która jest najbliższa szybie. Jej szerokość plasuje się zwykle w wymiarach od jednego do półtora centymetra. Nasz pomiar musi wiec uwzględniać zarówno wysokość szyby, jak i wysokość  górnej i dolnej listwy okiennej. W przypadku szerokości okna działa dokładnie ta sama zasada. 

Jeżeli rozmiar naszej rolety nie będzie spójny z wymiarem listwy, powstaną prześwity, które wpłyną negatywnie na funkcjonowanie rolet. Prawidłowy i skuteczny pomiar szerokości i długości okna nie tylko wpłynie pozytywnie na prawidłowy montaż i funkcjonowanie rolet. Umożliwi nam także komfortowe i wygodne korzystanie z okna – otwieranie i zamykanie go. System mocujący rolety w kasecie będzie pasował idealnie do ramy okna, a dzięki temu uzyskamy zarówno prawidłowe zaciemnienie pomieszczeń zgodne z naszą wolą, ale także zyskamy tak pożądaną w dzisiejszych czasach prywatność. Rolety bowiem doskonale chronią nasze mieszkanie przed wzrokiem obcych. 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl