/Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania?
tuz ubezpieczenia mieszkania

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania?

Porównując ze sobą różne polisy na mieszkanie lub dom, szybko zauważymy, że różnica w składach jest widoczna. Wiele rzeczy wpływa na koszt ubezpieczenia nieruchomości. Dziś łatwo znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania. Pytanie tylko, czy warto wybrać najtańszą ofertę? Może i uspokoi to nasze sumienie i poczujemy się bezpieczniej. Ale w rzeczywistości, warto spojrzeć na więcej niż tylko cenę polisy. Lepiej nie zadowalać się pozorami bezpieczeństwa i znaleźć produkt odpowiadający naszym potrzebom. Jak znaleźć właściwe ubezpieczenie domu? O tym niżej!

Sposoby na najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Na wysokość składki polisy mieszkaniowej wpływa szereg czynników. Dlatego wysokość opłaty zawsze jest kwestią indywidualnych warunków i potrzeb konsumenta. Na szczęście dziś coraz łatwiej obliczyć składkę np. przy pomocy różnych kalkulatorów. Jako przykład tego, co wpływa na koszt ubezpieczenia domu weźmy kalkulator TUZ Ubezpieczenia: https://tuz.pl/kalkulator-ubezpieczenia-domu-i-mieszkania/

Dokonując w nim kalkulacji widzimy od razu, że o wysokości składki za polisę mieszkaniową decyduje między innymi:

  • wartość budynku (a na tą wpływa jej np. rodzaj, powierzchnia czy zabezpieczenia),
  • zakres ubezpieczenia, wybrane ryzyka, suma ubezpieczenia (w ramach polisy możemy też wykupić cały pakiet ochrony – np. OC w życiu prywatnym),
  • historii szkód dla ubezpieczanej nieruchomości.

To kluczowe punkty dla wszystkich ubezpieczycieli, które są brane pod uwagę przy obliczaniu składki. Oczywiście inne towarzystwa określają te kryteria według swojego planu (stąd różnice), ale powyższa lista ukazuje główną zasadę. Warto też dodać, że wpływ na wysokość składki mogą mieć informacje o ubezpieczającym (np. jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w mieszkaniu, które chcemy ubezpieczyć). 

Czy najtańsze ubezpieczenie domu jest też najlepsze?

Dzięki internetowym kalkulatorom, widać jak na dłoni, że w ramach jednego ubezpieczyciela możemy spotkać się z różnymi wariantami ubezpieczenia mieszkania lub domu. To pozwala nam wybrać najlepszą ofertę według swoich potrzeb. Zwraca też uwagę, że najtańsze ubezpieczenie nieruchomości daje nam tylko minimalny zakres ochrony. Jeśli rzeczywiście taka oferta spotyka się z naszymi wymaganiami, oczywiście nie warto przepłacać i skupić się na cenie. 

Należy pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia mieszkania, mówimy o jednym z najważniejszych – jeśli nie najważniejszym – majątku naszego gospodarstwa domowego. Na przykład skutki pożaru, zalania albo przepięcia, które może uszkodzić nasz sprzęt rtv/agd, są bardzo dotkliwe. Najlepsze ubezpieczenie domu lub mieszkania, to takie, które pozwoli nam pokryć straty i naprawić szkody. 

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania i nie żałować?

Kluczowe w wyborze odpowiedniej polisy dla naszej nieruchomości, jest właściwie ocenienie jej wartości. Po pierwsze ubezpieczyciel wypłaci nam ewentualne odszkodowanie na podstawie rzeczywistej wartości mieszkania. Nadubezpieczenie nie da nam żadnych korzyści, poza stratą pieniędzy na wyższe składki.

Niebezpieczne jest też niedoubezpieczenie nieruchomości. Składka, którą wtedy płacimy jest niska, ale w razie wystąpienia szkody, może nie wystarczyć na pokrycie i likwidację uszkodzeń. 

Co więcej zastanówmy się, czy aby na pewno nie chcemy skorzystać z dodatkowych opcji polisy. Pomimo najlepszych zabezpieczeń nie da się wyeliminować ryzyka kradzieży z włamaniem. Podobnie przydatne może być ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – np. gdy zalejemy mieszkanie sąsiada.

Dzięki pomocy internetowych kalkulatorów i porównywarek możemy sami dobrać ofertę, w taki sposób w jaki będzie dla nas odpowiednia.