/Jak zostać architektem – możliwości i wymagania zawodu
szkic architektoniczny szkicowanie architektury

Jak zostać architektem – możliwości i wymagania zawodu

Architekt to jeden z najbardziej potrzebnych, szanowanych i docenianych zawodów na świecie. Swoją pracą odpowiada on wszak nie tylko za estetykę tworzonych przez siebie budynków i ich funkcjonalność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowania. Każdy stworzony przez niego obiekt, zanim oddany zostanie do użytku, musi spełnić szereg wymagań oraz certyfikacji. Jest to niewątpliwie praca bardzo wymagająca, ale dająca przy tym wiele satysfakcji i niezwykle potrzebna. Jak zaś zostać architektem w naszym kraju?

Czym konkretnie zajmuje się architekt?

Jeszcze zanim przejdziemy do właściwej części artykułu, czyli omówienia  tego, jak można zostać w naszym kraju architektem, warto omówić, na czym tak naprawdę polega tego rodzaju praca. Architekt odpowiada bowiem za konstrukcję domu, czy też budynku użytkowego – od niego zależy, jaki kształt przybierze, jakie detale będzie posiadał, czy wreszcie jaka będzie jego konstrukcja. Oczywiście, w większości przypadków przez cały ten czas współpracuje on z klientem, do którego wymagań powinien się dostosować. Po zaznajomieniu się z nimi rozpoczyna on tworzenie projektu obiektu. Nawet jednak, jeśli zostanie on zaakceptowany przez klienta, jego rola jeszcze się nie kończy. Musi on bowiem uczestniczyć także w procesie budowy domu, nadzorując i kontrolując pracę.

Szkic Warszawa

Zawód architekta to zawód wymagający zarówno ścisłego umysłu i umiejętności chłodnego myślenia, jak i artystycznego, kreatywnego podejścia do tematu. 

W jaki sposób można zostać architektem? 

Aby zostać architektem i legalnie prowadzić swoją działalność, należy ukończyć studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka. Aktualnie, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, nie ma możliwości rozpoczęcia wykonywania zawodu architekta bez ukończonych studiów. 

Podkreślić przy tym należy, że samo ukończenie studiów z zakresu architektury i urbanistyki nie daje jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu. Należy bowiem także ukończyć 2-letnią praktykę zawodową, a także zdać egzamin (odbywający się w części pisemnej oraz ustnej) przed Okręgową Izbą Architektów. Następnie należy dołączyć do Izby Architektów, co wiąże się z opłacaniem corocznej składki. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich kroków możliwe jest legalne wykonywanie zawodu architekta.

Jeśli interesują Cię studia na kierunku architektura i urbanistyka, powinieneś wiedzieć, że jest to kierunek od początku dość wymagający. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących studiów z zakresu architektury, przygotowania do nich i nie tylko – Dowiedz się więcej z tego artykułu:  Architektura – sprawdź czy się nadajesz, czy to w ogóle dla Ciebie.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Nie ma co ukrywać, że jedną z przyczyn, dla którego wiele osób interesuje się karierą architekta, są spore zarobki kojarzące się z tym zawodem Czy jednak w rzeczywistości są one tak wysokie, jak można o tym niejednokrotnie usłyszeć?

Tak, jak w przypadku każdego innego zawodu – na zarobki architekta niebagatelny wpływ ma jego doświadczenie. Im bardziej doświadczony, wyspecjalizowany architekt, tym na większe wynagrodzenie może liczyć. Nie bez znaczenia jest również miejsce realizowania działalności, a także wielkość firmy, w której zatrudniony jest architekt.

profesjonalny artysta Wojciech Domińczak

Jeśli chodzi o zarobki same w sobie, to wiele osób zdziwi zapewnia fakt, że ponad 20% młodszych specjalistów z zakresu architektury zarabia mniej, niż 4.500 PLN brutto miesięcznie. Oczywiście, wraz ze wzrostem renomy piastowanego stanowiska wysokość wynagrodzenia odpowiednio wzrasta – i w przypadku specjalisty sięgają one najczęsciej od 5.400 do 7.400 złotych, a starszego specjalisty od 6.400 do 9.600 złotych. Niemniej jednak, zanim dojdziesz do tych stanowisk, upłynie trochę czasu. Prawda jest bolesna, jeśli chodzi o bycie architektem – prestiż i frajda zawodu istnieją, jednak na początku drogi zarobki wcale nie są przesadnie wysokie. 

Gdzie może zacząć pracować architekt? 

Architekci mają wiele opcji, jeśli chodzi o rozwój swojej kariery. Mogą oni, między innymi, otworzyć swoje własne biuro projektowe. Wymaga to jednak samodzielnego przyciągnięcia zainteresowanych usługami klientów, a co za tym idzie odpowiedniej renomy, lub dobrej reklamy. Na ten krok decydują się zatem raczej doświadczeni specjaliści. Architekci na początku ścieżki kariery decydują się raczej na pracę na etacie w istniejącej pracowni projektowej. Jest to dla nich szansa na wyrobienie nazwiska, a także pogłębienie umiejętności, rozwój kreatywności, a także zdobycie doświadczenia. Wielu początkujących architektów decyduje się także na rozpoczęcie działalności jako freelancer, czyli tak zwany wolny strzelec. Daje im to więcej wolności i możliwości wyboru, niż rozpoczęcie własnej, pełnowymiarowej działalności. Inni zaś decydują się na wykonywaniu zawodu kreślarza, czyli tworzeniu dokumentacji technicznej.

Dostępnych możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Bez wątpienia każdą osobę chętną do wykonywania tego wymagającego zawodu łączy jedno, jeśli chodzi o pożądaną przyszłość architektury – wielkie idee!

Jakie są najważniejsze cechy dobrego architekta?

Każdy zawód wyróżnia się zestawem pożądanych cech, które powinna posiadać wykonująca go osoba. Nie inaczej jest w przypadku architektury. Co zas powinno charakteryzować dobrego architekta?

Przede wszystkim – powinien on posiadać poczucie estetyki oraz ogromną kreatywność. Trudno także wyobrazić sobie dobrego specjalistę od architektury, który nie posiada talentu plastycznego. Niezbędna jest jednak wiedza z zakresu przedmiotów ścisłych, jak matematyka lub fizyka, a także olbrzymia skrupulatność i dokładność. Każdy projekt musi bowiem być wykonywany drobiazgowo.

Ponadto wymagana jest znajomość programów często wykorzystywanych w branży, jak na przykład AutoCAD, czy też ArchiCAD. Nie bez znaczenia jest także, co oczywiste, znajomość podstawowych programów biurowych, jak na przykład Microsoft Office. Dobry architekt powinien wyróżniać się umiejętnością pracy w grupie, także pod presją czasu. Wreszcie, powinien on także być w stanie odpowiednio zarządzać czasem i organizować swoją własną pracę.