/Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy?

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy?

O własnych czterech kątach marzy bardzo wiele osób. Niestety, nie każdego stać na taki zakup za gotówkę. Ceny za działki, mieszkania i domy są bardzo wysokie. Nawet nieźle zarabiając, trudno jest odłożyć w szybkim czasie odpowiednią ilość pieniędzy. Wynajem mieszkania na dłużej też nie jest specjalnie opłacalne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt mieszkaniowy. Do skorzystania z tej opcji trzeba posiadać środki na wkład własny, zwykle w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości. Kredyty hipoteczne wymagają od klientów posiadania zdolności kredytowej. Od tego zależy, jak dużą kwotę oraz na jakich warunkach można pożyczyć od banku. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Jeśli zastanawiasz się, jakich i jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących kredytów hipotecznych. 

  1. Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy? 
  2. Czym jest zdolność kredytowa?
  3. Zdolność a kredyt hipoteczny

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy? 

Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy? Przede wszystkim do całego procesu należy odpowiednio się przygotować. Pierwszym krokiem powinien być rekonesans, jakie nieruchomości są dla Ciebie interesujące i ile kredytu hipotecznego potrzebujesz. Następnie musisz sprawdzić, co możesz zrobić, żeby dostać kredyt hipoteczny. Warto przede wszystkim zorientować się, jaka jest oferta banków. Pomocnym narzędziem jest kalkulator kredytu hipotecznego, który pomoże Ci oszacować, na co możesz liczyć. Następnie warto skontaktować się z przedstawicielem lub pośrednikiem bankowym. Wybierz na przykład trzy banki, które oferują najtańszy kredyt hipoteczny. Jeśli chcesz sprawdzić to w Internecie, zobacz ranking kredytów mieszkaniowych. Następnym krokiem jest zweryfikowanie Twojej zdolności kredytowej. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz być dla banku wiarygodnym kredytobiorcą, który przez cały okres kredytowania będzie spłacał swoje zobowiązanie. Oferty kredytów hipotecznych różnią się między sobą, dlatego warto sprawdzać różne możliwości. Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, ale nie masz wystarczającej zdolności, nic straconego. Poniżej wyjaśniamy, co bank bierze pod uwagę. 

Czym jest zdolność kredytowa?

Zastanawiasz się, czym jest zdolność kredytowa? Dla klientów podczas starania się o kredyt najważniejsza jest całkowita kwota kredytu i jego koszt, który dobrze wyraża Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania RRSO. Dzięki temu wiadomo, ile faktycznie spłaty kredytu nas czeka. Z kolei dla banku istotne jest to, żeby klient regularnie spłacał zobowiązanie w ramach umowy kredytu hipotecznego. To właśnie potwierdza zdolność kredytowa. Jest to możliwość spłaty powziętego kredytu i jego odsetek, w terminie który określa się podczas zawarcia umowy kredytu. Analizę zdolności kredytowej można podzielić na ilościową i jakościową. Ilościowa opiera się na sprawdzeniu uzyskiwanych dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania, poziomu obecnego zadłużenie. Istotne jest, na jaką umowę pracuje i jakie mamy wpływy, a także wydatki. Analiza jakościowa obejmuje takie czynniki jak wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie, staż pracy, zajmowane stanowisko, status majątkowy, wykonywany zawód. Istotną kwestią, z którą warto się zapoznać przed staraniem o kredyt hipoteczny jest stanowisko KNF, które ogranicza zdolność kredytową wielu Polek i Polaków.

Zdolność a kredyt hipoteczny

Oprocentowanie kredytu hipotecznego, całkowity koszt kredytu i zdolność kredytowa to trzy bardzo ważne pojęcia. Dzisiaj skupimy się na tym, co dokładnie sprawdza bank w ramach analizy zdolności przed uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Dzięki temu dowiesz się, jaka maksymalna kwota kredytu jest dla Ciebie dostępna i na ile lat. 

1. Wysokość dochodów – to bardzo istotny czynnik dla banku. W ramach analizy sprawdzane jest, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy lub nawet roku wyglądają zarobki osoby, która stara się o kredyt. Liczy się nie tylko wysokość wpływów, ale także ich systematyczność. 

2. Forma zatrudnienia – najbardziej cenna do analizy zdolności kredytowej jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Banki jednak wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i umowy zlecenie lub prowadzenie działalności gospodarczej także są brane pod uwagę. Warunkiem jest posiadanie umów od minimum 6 miesięcy lub nawet roku. W przypadku działalności, firma powinna posiadać stabilną sytuację i istnieć na rynku od jakiegoś czasu. 

3. Miejsce zatrudnienia – obecnie ten aspekt nie jest już aż tak istotny, ale wciąż niektóre banki za najbezpieczniejszego pracodawcę uważają państwo. 

4. Wysokość wydatków i zobowiązań – na poziom zdolności kredytowej mają wpływ nie tylko zarobki, ale także wydatki i dotychczasowe zobowiązania. Jeśli masz raty, inny kredyt lub limit na karcie, na pewno będzie to miało wpływ. Czasami warto spłacić te zobowiązania przed staraniem się o kredyt hipoteczny. 

5. Historia kredytowa – regularnie spłacane raty to ważny element podczas sprawdzania historii kredytowej. Z kolei niespłacone zobowiązania mogą być bardzo negatywny wpływ na decyzję banku. 

6. Wysokość i czas kredytu – od tego zależy, jak drobiazgowa będzie analiza banku. Więcej na temat zdolności kredytowej możesz znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/zdolnosc-kredytowa/, gdzie możesz samodzielnie wykonać kalkulację i określić potencjalną wysokość kredytu hipotecznego, na jaki cię stać.