/Jaką lodówkę kupić?
rtv euro agd lodówka

Jaką lodówkę kupić?

Pomimo coraz większej ilości urządzeń, jakie stanowią wyposażenie współczesnych kuchni, to lodówka jest wśród nich najważniejsza. Dziś trudno w to uwierzyć, ale historia lodówki elektrycznej ma niespełna 100 lat. Tuż przed I Wojną Światową, pierwsze egzemplarze pojawiły się w amerykańskich kuchniach. Od czasu do czasu w życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym musimy kupić lodówkę. Oferta sklepowa jest tak bogata, że wybór wcale nie należy do najprostszych. Jaką lodówkę kupić? Na jakie funkcje zwracać uwagę? O tym piszemy poniżej.

Najpopularniejsze rodzaje lodówek
Klasa energetyczna, rozmiar i pojemność
Poznajmy funkcje nowoczesnych lodówek
Ile kosztuje dobra lodówka?
Którą markę wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje lodówek

Rozważając zakup lodówki, należy zadać sobie odrobinę trudu i zapoznać się z bieżącą ofertą sklepów. Pomimo że może wydawać się ona urządzeniem dość prostym, ilość dostępnych modeli oraz funkcji utrudnia wybór. Jaką lodówkę kupić? Taką, która będzie względnie uniwersalna. Poznajmy 3 najczęściej spotykane rodzaje:

Lodówka jednodrzwiowa – idealna dla jednoosobowych gospodarstw, kawalerek czy na działkę. Może składać się z samej chłodziarki, choć możemy też spotkać modele z zamrażalnikiem. Ich główną cechą jest niewielka pojemność. Zajmują niewiele miejsca i kosztują mniej niż ich duzi odpowiednicy.

Lodówka dwudrzwiowa, nazywana również dwukomorową. Najczęściej spotykana w naszych domach. Ma osobno chłodziarkę i zamrażalnik. Lodówka tego typu jest wysoka i ma sporo większą pojemność od wcześniej wspomnianej. To czyni ją idealną opcją dla rodziny.

Lodówka Side by Side. Jej atut to przede wszystkim bardzo duża pojemność. Posiada dwoje drzwi, otwieranych na całej długości lodówki. Po jednej stronie mamy chłodziarkę, po drugiej zamrażalnik. Minusem takiej lodówki jest spora powierzchnia, której potrzebuje. Doskonale sprawdzi się w przestronnych kuchniach. Ze względu na swoje gabaryty pobiera również sporo prądu. W zamian za to może być wyposażona w niedostępne w innych modelach funkcje jak kostkarka do lodu.

Klasa energetyczna, rozmiar i pojemność

Znając podstawowe rodzaje lodówek, możemy przystąpić do bardziej szczegółowych parametrów. Jednym z trzech najczęściej wymienianych jest tak zwana klasa energetyczna. Każdy chyba spotkał się z określeniem klasa A++ itp. Kupując lodówkę, musimy mieć na uwadze, iż jest ona urządzeniem, które wymaga stałego dostępu do prądu. Stąd klasa energetyczna ma tu spore znaczenie. Oczywiście im wyższa klasa np. A++ zużywa aż 45% mniej prądu niż klasa A tym lepiej, ale z drugiej strony przekłada się to na cenę samej lodówki.

Na zużycie prądu wpływa ponadto pojemność lodówki i jej rozsądne użytkowanie. Jeśli otwieramy lodówkę, róbmy to na bardzo krótkie chwile. Unikajmy wstawiania do lodówki ciepłych potraw. Ponadto w okresie zimowym, warto pomyśleć o zmniejszeniu siły chłodzenia.

Rozmiar lodówki.
Wielkość naszej kuchni zazwyczaj nie zachwyca. Dlatego istotne jest, aby lodówka nie zajmowała w niej zbyt wiele miejsca, pozostając jednocześnie funkcjonalną. Z pomocą przychodzą producenci urządzeń, którzy oferują lodówki wysokie, ale dość wąskie. Dzięki temu możemy znaleźć złoty środek.

Pojemność lodówki.
Ma związek z wielkością lodówki, ale nie do końca. Pojemność jest jednym z kluczowych parametrów. To od niego zależy jak dużo żywności uda nam się w niej zmieścić. Pojemność wyrażana jest w litrach i niekoniecznie związana jest z wielkością samego urządzenia. Wiele zależy od konstrukcji lodówki. Optycznie mniejsza lodówka, może mieć większą pojemność. Wszystko za sprawą cieńszych ścianek, większej wysokości czy wewnętrznego rozplanowania.

Poznajmy funkcje nowoczesnych lodówek

Współczesne lodówki mocno różnią się od tych, które miały do dyspozycji, chociażby nasze babcie. Dziś oprócz podstawowej funkcji, którą jest utrzymywanie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia, mamy szereg rozwiązań, które sprawiają, że ich użytkowanie nie wymaga od nas praktycznie żadnej uwagi. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym funkcjo:
– samo rozmrażanie, dzięki niemu lodówkę wystarczy odmrozić raz w roku. Na co dzień specjalny mechanizm zapobiega gromadzeniu się lodu na ściankach lodówki, a w razie pojawienia się niewielkiej ilości wody, spływa ona do specjalnego pojemnika.

– funkcja No Frost, chyba najbardziej znana w nowoczesnych lodówkach. Lodówka bezszronowa posiada system, który zapobiega zbieraniu się szronu. Przy okazji, warto wiedzieć, iż No Frost może występować jako system pełny, lub może obejmować jedynie chłodziarkę.

– wymuszona cyrkulacja powietrza. Funkcja ta sprawdzi się w dużych, rodzinnych lodówkach, w których zazwyczaj przechowywane są duże ilości żywności. Dodatkowa cyrkulacja zapewnia równomierne chłodzenie, wydłużając przydatność produktów do spożycia.

– powłoka antybakteryjna. Podobnie jak wcześniej wymieniona cyrkulacja powietrza specjalna powłoka ma za zadanie chronić przechowywaną żywność przed rozwojem pleśni, grzybów. Dzięki temu zachowuje ona dłużej świeżość.

– ekran LCD, może kojarzyć się ze zbędnym gadżetem. Bywa jednak przydatny nie tylko do sterowania parametrami lodówki, ale jako notatnik czy kalendarz.

– kostkarka do lodu, funkcja idealna dla amatorów zimnych napojów

Ile kosztuje dobra lodówka?

Rozpiętość cen wśród lodówek jest spora. Wpływa na nią kilka czynników. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że dobra lodówka wcale nie musi oznaczać dużego wydatku. Większość popularnych modeli za 1200-1500 zł spełni pokładane w nich nadzieje. Oczywiście taka lodówka nie będzie wyposażona we wszystkie dostępne funkcje, ale odnosząc się do wielu innych urządzeń, ilość funkcji bywa niekiedy chwytem marketingowym.

Na cenę lodówki wpływa przede wszystkim jej pojemność oraz pobór energii. Im bardziej oszczędna lodówka, tym wyższa będzie jej cena. Zakup lodówki możemy również sfinansować na raty, które dostępne są bezpośrednio w sklepie. Wówczas już ok. 50 zł miesięcznie będziemy mogli cieszyć zupełnie nowym urządzeniem.

Którą markę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy czytelnikom. Każdy ma swoje preferencje, doświadczenia, skojarzenia. Podobnie jak na rynku telewizorów czy smartfonów istnieją różni producenci i każdy z nich ma swoich zwolenników, podobnie jest na rynku lodówek. Jeśli mamy pozytywne doświadczenia z marką X, np. poprzednia lodówka służyła nam bez większych problemów przez kilka lat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostać wiernym danej marce. Z drugiej strony, jeśli szukamy lodówki z wyższej półki, lub zależy nam na ściśle określonej funkcji, warto poszerzyć grono producentów i poznać również ich ofertę. Najłatwiej zrobić to przez internet odwiedzając stronę czołowej sieci ze sprzętem RTV EURO AGD.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst odpowiedział na tytułowe pytanie, jaką lodówkę kupić i będzie pomocny dla wszystkich zainteresowanych tematem.