/Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?
Jaka pompa ciepła będzie najlepsza? Odpowiadamy!

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

Wybór najlepszej pompy ciepła można dokonać samemu. Żeby to zrobić dobrze kieruj się naszymi wskazówkami. Sprawnie określ priorytety i podejmij trafną decyzję.

Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych metod ogrzewania. Alternatywne rozwiązania to przyłączenie do miejskiej sieci ogrzewania, przyłączenie do sieci gazowej albo instalacja pompy ciepła. Na to ostatnie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Kluczowy w rozwoju tego rynku może być kolejny rok. Najprawdopodobniej uruchomiony zostanie program dzięki któremu inwestycja w takie źródło ogrzewania stanie się jeszcze bardziej opłacalne. 

Jaką pompę ciepła wybrać?

Bez względu jednak na finalny kształt ustawowych regulacji dziś chcemy Wam pomóc w wyborze najlepszej dostępnej na rynku pompy ciepła. Wybór nie jest łatwy, ale to dobrze bo to oznacza, że jest w czym wybierać. Liczba dostępnych producentów z Polski i z zagranicy razy liczba dostępnych modeli… Robi się tego naprawdę dużo. Jak w takim razie ułatwić sobie podjęcie finalnej decyzji? Można zacząć od skorzystania z porównywarek, takich jak ta dostępna na stronie https://optimalenergy.pl/pompy-ciepla/porownanie-pomp-ciepla/ dzięki temu już na starcie zaoszczędzimy bardzo dużo czasu na szukaniu producentów i konkretnych modeli. Dowiemy się też z obiektywnego źródła, który model i firma jakie ma zalety i wady. To bardzo pomocne przy dalszych rozważaniach na temat najlepszego dla nas rozwiązania. Kierując zapytania bezpośrednio do instalatorów czy producentów nie będziemy w stanie obiektywnie ocenić, czy pompa X jest naprawdę dobra bo jest dobra, czy dlatego, że handlowiec świetnie wykonuje swoją pracę. Niemniej jednak bez względu od czego nasze poszukiwania zaczniemy przy wyborze kierujmy się następującymi punktami:

  • Zacznijmy od porównania typów. Możemy kupić pompę gruntową, powietrzną albo wodną. Wszystko w zależności jak duży mamy ogródek, czy mamy w nim stawek i czy w ogóle mamy jakieś miejsce na wkopanie wymienników ciepła. Jeśli nie – wybór jest prosty decydujemy się na najbardziej popularny wariant czyli powietrzną pompę ciepła.
  • Dobór mocy urządzenia – najczęściej jest proporcjonalna do powierzchni jaką ma ogrzewać oraz liczby mieszkańców
  • Do czego ma służyć nasza pompa – poza oczywiście podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej oraz podgrzewaniem pomieszczeń może nam to urządzenie służyć jako klimatyzator

Odpowiedzi na kluczowe kwestie wypisane wyżej to fundament do wyboru urządzeń, które będziemy mogli w dalszej fazie porównywać. Kluczem jest wybór urządzeń tej samej klasy z niemal identycznymi funkcjami. Tylko wtedy możemy być pewni, że taka praca ma sens i nie porównujemy gruszki oraz pietruszki.

Na co zwrócić uwagę oceniając producentów pomp?

Porównywanie cen i parametrów technicznych to praca opierająca się na informacjach jakie znajdziemy w katalogach producentów. Teraz skupimy się na innym aspekcie oceny danego urządzenia. Cały czas jednym z najbardziej miarodajnych kryteriów, na które powinniśmy zwracać uwagę jest opinia. To opinie obecnych użytkowników i klientów firm w najlepszym stopniu oddają czy dany produkt jest godny polecenia. Pamiętajmy, żeby filtrować to co piszą i to co mówią użytkownicy tzn. skupmy się na istotnych informacjach takich jak sposób działania, a nie to czy Pan sprzedający nam urządzenie lub montujący instalację miał świeży oddech ?

Gdzie szukać informacji na temat najlepszych pomp i producentów?

Odpowiadając krótka – w Internecie. Czytając różnego rodzaju recenzje czy porównania wybierajmy strony branżowe, które specjalizują się w tworzeniu tego typu treści. Jako przykład możemy podać wcześniej wspomniany portal optimalenergy.pl który skupia się tylko i wyłącznie na obszarze związanym z energetyką i odnawialnymi źródłami energii. Omijajmy szerokim łukiem strony, na których „specjaliści” piszą o mydle i powidle, a konkretnie o energetyce, telefonach komórkowych czy chwilówkach, które co do zasady źle się kojarzą. Wiedzę pozyskujmy z miejsc, które od lat budują swój autorytet w Internecie – takich z pewnością nie brakuje.