/Jaki wybrać system sterowania nawadnianiem do swojego ogrodu?

Jaki wybrać system sterowania nawadnianiem do swojego ogrodu?

System nawadniania trawnika wydaje się być czymś, co jeszcze nie zostało zgłębione przez większość populacji. To jednak mit, ponieważ zraszacze są stosowane dość często, przez osoby, które chcą zadbać o swoje rośliny oraz sprawić, by ogród rozkwitnąć. W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroką ofertę zraszaczy rotacyjnych, które będą doskonałe dla każdego trawnika.

Zraszacze do trawy, czyli jak ożywić swój ogród?

Zraszacze ogrodowe nadają się do – jak sama nazwa wskazuje – podlewania trawników w ogrodzie. Szczególnie są przydatne w okresie letnim, kiedy rośliny wymagają dużych ilości wody i niekoniecznie dobrze radzą sobie z suszami. Regularne ich podlewanie nie zawsze wystarcza, a jeśli mamy do czynienia z ogrodem przestronnym, to litry wody zużywanych do codziennego dbania o kwiaty i krzewy może być porażająca.

Systemy nawadniania trawnika to mechanizm, który wydaje się nie tylko z powodzeniem zastępować człowieka w podlewaniu ogrodu, ale również i dobrać ilość wody według potrzeb roślin. Inteligentne systemy są w stanie samodzielnie zaprzestać zraszania. To istotne, ponieważ zarówno niedostateczne podlanie, jak i nadmiar wody mogą zaszkodzić kwiatom i krzewom.

Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu?

Odpowiednio zaprojektowany system nawadniania ogrodu jest w stanie zadbać nie tylko o rośliny i trawnik, ale także o budżet właścicieli. Istnieje możliwość wykonania własnego projektu lub też zwrócenia się o pomoc do specjalistów, którzy wiedzą, jak stworzyć idealny system. Projekty powinny uwzględniać między innymi ukształtowanie terenu, zraszacze, pompy nawadniające, parametry wody i tym podobne.

W pełni automatyczne mechanizmy posiadają specjalne czujniki gleby, które są w stanie rozpoznać, kiedy roślina potrzebuje wody, a kiedy ma jej wystarczającą ilość. W zależności od wymagań oraz budżetu, można dowolnie modelować takim systemem nawadniającym.

System rotacyjny nawadniania ogrodu – czy warto?

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych mechanizmów do nawadniania ogrodu jest system rotacyjny. Posiada on możliwość obracania się strugi wody, którą można dowolnie ustawiać – od 30 do 360 stopni. Zraszacze rotacyjne posiadają również dość wygodne w wymianie dysze, dzięki czemu możemy bez trudu dopasować strumień oraz promień wody. Zasięg natomiast reguluje się dzięki specjalnych śrubom, znajdującym się nad dyszą.

Należy pamiętać, że zraszacz będzie pracował tylko i wyłącznie w sposób prawidłowy, jeśli ciśnienie wyniesie co najmniej 2 Bary. Może się jednak różnić, w zależności od tego, o jakim modelu systemu zraszania mówimy. Odpowiednie ciśnienie wysuwa zraszacz, a także turbinę wewnętrzną, odpowiadającą właśnie za obracanie się strugi wody.

Jaki sterownik nawadniania będzie najlepszy dla Twojego ogrodu?

Sterowniki do nawadniania ogrodu są absolutną podstawą w systemach nawadniania, jeśli chodzi o w pełni zautomatyzowane mechanizmy. Po pierwsze, są one połączony z czujnikami deszczu oraz wilgotności gleby, dlatego też zraszacze samodzielnie wyłączają się albo włączają, w zależności od potrzeb roślin.

To, ile finalnie sterowników znajdzie się w jednej instalacji, jest uzależnione od wielkości ogrodu, ilości roślin czy też ich położenia. W naszym sklepie znajdą Państwo wszystkie sterowniki do niemal każdego mechanizmu nawadniania.

Jak zbudować swój system nawadniania?

Mając już kompletny system nawadniania ogrodu, możemy go samodzielnie zainstalować. Po pierwsze, na zestaw składają się między innymi: złączki, zawory, rury rozprowadzające wodę, zraszacze wynurzalne albo przenośne i osprzęt hydrauliczny. Rury można zakupić najczęściej na tak zwane metry, w zależności od tego, jak duża i rozległa ma być instalacja. Najlepiej sprawdzą się te o średnicy 20 albo 25 milimetrów.

Na samym początku należy wykonać wykopy o szerokości około 30 centymetrów, a następnie stworzyć w nich drenaż pod zraszacze. Niezbędne do tego będzie żwir, który pozwoli na całej długości zrobić co najmniej 10 centymetrów głębokości takiej warstwy.

Jako że system nawadniania ogrodu wymaga dużych ilości wody, musimy pamiętać, aby podłączyć go do takiego źródła, które nie wygeneruje dużych kosztów użytkowania. Podpięcie do wodociągu może być równoznaczne z ogromnymi rachunkami, dlatego najlepiej podłączyć instalację do własnego ujęcia wody. Jeśli takiego nie mamy, warto je zbudować. Świetnie sprawdzą się na przykład studnia wiercona albo kopana.

Małe systemy są często zasilane prywatnymi instalacjami wodociągowymi, jednak duże wymagają już raczej podłączenia dodatkowej pompy, która będzie odpowiedzialna zarówno do odpowiednie ciśnienie, jak i samą wydajność. Pompa powinna przepychać około 7 do 10 litrów na minutę na każdy jeden zraszacz, przyjmując, że ciśnienie wyniesie maksymalnie 4 bary.

Po wykopaniu rowków, należy ułożyć w nich rury nawadniające, wraz z trójnikami i obejmami. Po wszystkim kolejnym etapem jest podłączenie urządzeń do instalacji. Po uruchomieniu zasilania, jeśli wszystko działa prawidłowo, można założyć przyłącze do węża i osadzić zraszacze wynurzalne i zakopać rowki.