/Kamienna elewacja domu – rodzaje okładzin, trendy i koszty. Jaki materiał i kolor wybrać?

Kamienna elewacja domu – rodzaje okładzin, trendy i koszty. Jaki materiał i kolor wybrać?

Kamienne elewacje to marzenie wielu osób. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne, ale także atrakcyjne pod względem estetyki. Realizacja takiego pomysłu nie jest jednak taka prosta – problem zaczyna się już przy wyborze samych płytek!

Kamień do elewacji – natura, klasa i elegancja w jednym

Kamienna elewacja jest obecna w architekturze od wielu, wielu lat – w pewnym sensie można powiedzieć, że niemalże od początku istnienia cywilizacji. Oczywiście dziś jej funkcja wygląda nieco inaczej, wciąż cenimy ją jednak za wytrzymałość i uniwersalność. Zastanówmy się jednak nad aspektami praktycznymi. Interesować nas będzie kilka technicznych kwestii – wrażenia estetyczne odstawmy na moment na drugi plan.

Jaki materiał wybrać – kamień w codziennym użytku!

Na rynku dostępnych jest kilka materiałów: kwarcyttrawertynłupek szarogłazowy i piaskowiec. Decydując się na jeden z nich, możemy liczyć na doskonałe parametry wytrzymałościowe, odporność na wilgoć i zachwycające wrażenia estetyczne. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszych właściwościach izolacyjnych, kwarcyt i łupek wypadają pod tym względem najlepiej. W przypadku, gdy chcemy oszczędzić na materiałach, możemy nabyć gres stylizowany na kamień. Przeważnie jest to tańsze rozwiązanie. Kamień elewacyjny to surowiec premium, warto mieć jednak na uwadze jego doskonałe parametry, wysoką trwałość, łatwość w czyszczeniu i bardzo powolne zużycie. To inwestycja na lata, a nawet dekady. W kwestii kosztów ciężko jest podać jednoznaczne kwoty – wszystko zależy od efektu, na jakim nam zależy.

Kamienna elewacja jako nowy trend?

Trendy w aranżacji zewnętrza domu nie zmieniają się tak dynamicznie, jak te związane z jego wnętrzem. Obecnie możemy zaobserwować lekkie znudzenie aktualną modą. Minimalizm jest bardzo przyjazny dla oka, na dłuższą metę prowadzi jednak do monotonii. Kamień za to oferuje nam coś odwrotnego – przeróżne motywy, nieograniczone możliwości kompozycyjne i nawiązanie do tradycyjnych konstrukcji z przeszłości. To przepis na sukces, który wystarczy odpowiednio wdrożyć w życie.

Kolor i inspiracja – kamień nie musi być nudny!

To, co cenimy przede wszystkim w walorach estetycznych kamienia, to jego szerokie możliwości pod kątem adaptacji do każdej kompozycji. Nie ma znaczenia kolor – wszystko zależy od naszej wyobraźni, chociaż są pewne wskazówki, które ułatwią nam zewnętrzną aranżację przestrzeni. W nowoczesnych kompozycjach używa się nieco ciemniejszych płytek kamiennych u dołu ściany, które przechodzą w lżejsze i jaśniejsze motywy gresowe lub drewniane. Jeśli cenimy sobie futurystyczne rozwiązania, możemy stawiać na kamień gładki o delikatnym kolorze, na przykład szarym lub białym. W przypadku domów rustykalnych zależeć nam będzie na „twardych”, mocno uwydatnionych motywach kamiennych – mogą tu sprawdzić się ciemne, surowe płytki. Pamiętajmy, żeby nie przekombinować z kamieniem – nie należy mieszać stylów. Atrakcyjne dla oka kompozycje bronią się swoją spójnością i prostotą.

Jeśli zamierzamy stosować mozaikę, warto robić to w sposób ostrożnyprzemyślany i dowiedzieć się więcej na temat takich aranżacji. Osoby zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy w tej dziedzinie zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem „Jak podkreślić piękno nowoczesnej elewacji – dom piękny także od zewnątrz dzięki elewacji z kamienia”. Poruszono w nim bardzo dogłębnie kwestię mozaik i murali.