/Klimatyzacja split i multisplit – krótki poradnik dla właścicieli domów i mieszkań

Klimatyzacja split i multisplit – krótki poradnik dla właścicieli domów i mieszkań

Klimatyzacja umożliwia swobodną regulację temperatury w domu lub mieszkaniu, podnosi jakość powietrza i zapewnia spokojny sen. Funkcjonalny klimatyzator gwarantuje szereg zalet, które decydują o komforcie domowników. Jest jednak jeden warunek – musi odpowiadać wymaganiom pomieszczenia. O czym warto pamiętać, wybierając klimatyzację typu slipt lub multisplit? Sprawdzamy.

Czy warto zakładać klimatyzację?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była powszechnie wykorzystywana w sklepach i biurach, dzisiaj standardem jest również w domach i mieszkaniach. Nie bez powodu – wydajne urządzenie skutecznie obniża temperaturę powietrza, zapewnia komfort termiczny i stały dostęp do świeżego powietrza oraz zwiększa bezpieczeństwo domowników. Co ciekawe, klimatyzator sprawdza się nie tylko podczas upałów. Warto korzystać z niego również w sezonie przejściowym, kiedy stałe ogrzewanie jest jeszcze zbędne.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu – sprawdź, o czym warto pamiętać

Kiedy decydujesz się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

– klimatyzacji nie możesz zainstalować samodzielnie. Montaż klimatyzatora typu split lub multisplit należy zlecić profesjonalnej firmie instalacyjnej lub osobie posiadającej wymagany certyfikat.

– jeśli chcesz schłodzić cały dom, montując jedno urządzenie, koniecznie wybierz to, które charakteryzuje się większą wydajnością. Przykładowo, w ofercie TAURONA jest dostępna klimatyzacja typu multisplit, chłodząca każde pomieszczenie osobno. W mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, wystarczający okaże się klimatyzator split.

– instalacja klimatyzatora w bloku będzie wymagała uzyskania zgody – spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. Montaż urządzenia bez zgłoszenia tego faktu, może być uznany za samowolkę budowlaną.

– bez względu na to, czy instalujesz klimatyzator w domu czy w mieszkaniu, istotne będzie jego położenie. Nie powinno się umieszczać urządzenia naprzeciwko łóżka (po to, by nie był skierowany bezpośrednio na domowników). Kiedy jednak wybieramy model wyposażony w funkcję swing, lokalizacja klimatyzatora nie ma znaczenia. Dzieje się tak dlatego, że powietrze jest wyrzucane w różnych kierunkach.

Klimatyzator przenośny alternatywą dla klimatyzacji typu split lub multisplit?

Alternatywą dla klimatyzacji typu split lub multisplit jest klimatyzator przenośny. Co różni te rozwiązania i które z nich jest korzystniejsze?

Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu i może pracować w dowolnym miejscu. Niestety – użytkownicy potwierdzają, że korzystanie z niego najczęściej jest uciążliwe. Dlaczego? Głównie dlatego, że urządzenie może pracować tylko przy otwartym oknie, dodatkowo osłoniętym specjalnym fartuchem.

Dlatego lepszym wyborem jest klimatyzator typu split (a w przypadku domów jednorodzinnych – multisplit) – ze względu na budowę i sposób działania. Urządzenie jest ciche i może być montowane pod sufitem (wówczas chłodzi większą powierzchnię) lub na ścianie.