/Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza. 2 modele, 1 zwycięzca

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza. 2 modele, 1 zwycięzca

Lato już dawno za nami, jednak nadal wiele osób chce kupić klimatyzator przenośny właśnie teraz, poza sezonem, w którym zazwyczaj szuka się ochłody. Dlaczego? Jesienią i zimą często zdarzają się atrakcyjne dla klientów promocje. Poza tym klimatyzator pokojowy często posiada dodatkowe funkcje, które są przydatne także w sezonie jesienno-zimowym. Na pewno są to tryb ogrzewania i osuszania powietrza. Czy jest coś jeszcze? Owszem!

Grono osób, szczególnie mieszkających w większych miastach, na co dzień dotyka problem zanieczyszczenia powietrza, w tym smogu. To dobra motywacja, żeby kupić oczyszczacz powietrza i zadbać o zdrowie swoje i bliskich. 

Okazuje się, że na rynku klimatyzatorów przenośnych można znaleźć modele, które oczyszczają powietrze, wykorzystując do tego rozwiązania znane z oczyszczaczy. 

Wyjaśniamy, jak to działa i porównujemy dwa klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania. I już teraz musimy przyznać, że Fersk Vind 2 pozytywnie zaskakuje! 

Klimatyzator przenośny. Chłodzi, grzeje i osusza powietrze

Klimatyzacja domowa staje się coraz popularniejsza. Niewątpliwie wpływa na to wielofunkcyjność urządzeń. Kupując klimatyzator przenośny w cenie około 2 tysięcy złotych, użytkownik otrzymuje nie tylko sprzęt do chłodzenia mieszkania. 

Taki klimatyzator będzie mieć dodatkową funkcję grzania (dzięki niej ciepłe powietrze zamiast na zewnątrz, trafia do pomieszczenia), a także opcję osuszania, którą można szybko i skutecznie obniżyć wilgotność powietrza (niektóre modele mają wydajność osuszania kilkudziesięciu litrów na dobę). 

Klimatyzator pokojowy to urządzenie, którego działanie zależy od obiegu czynnika chłodniczego. Nie wchodząc w szczegóły: czynnik chłodniczy to specjalny płyn, który może parować nawet w niskich temperaturach. 

Parowanie wymaga pobrania energii z zewnątrz, czyli podczas tego procesu z otoczenia pochłaniane jest ciepło. Czynnik krąży między dwoma wymiennikami ciepła wewnątrz klimatyzatora. W trakcie pracy czynnik zmienia swój stan z ciekłego na gazowy i odwrotnie, dzięki czemu nie trzeba go uzupełniać, a obieg pozostaje zamknięty. 

Co my możemy poczuć wtedy, kiedy urządzenie działa? Klimatyzator po prostu wdmuchuje zimne powietrze do pomieszczenia, a poprzez rurę wyrzutową odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. 

Oczyszczanie powietrza klimatyzatorem – z filtrem HEPA to możliwe

Od zaledwie kilku lat w Polsce pojawia się coraz więcej urządzeń do oczyszczania powietrza. Nie ma w tym nic dziwnego. Jak pokazał raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2018 roku, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast z Unii Europejskiej, znalazło się aż 36 polskich miast. 

Tym ważniejsze stają się kwestie odpowiedniej edukacji na temat zanieczyszczeń środowiska. Istotne jest również zatroszczenie się o komfort własnego mieszkania i zdrowie rodziny. 

Coraz większą popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza, czyli urządzenia, dzięki którym walka ze smogiem i dbanie o zdrowie domowników jest zdecydowanie łatwiejsze. Naprzeciw potrzebom użytkowników wyszli także nieliczni producenci klimatyzatorów przenośnych. Tym bardziej doceniamy zaangażowanie w walkę ze smogiem! 

Klimatyzator przenośny jako oczyszczacz powietrza? Tylko jeśli ma filtr HEPA

Warto wiedzieć, że właściwie we wszystkich urządzeniach do obróbki powietrza znaleźć można filtry. Są to zazwyczaj jedynie filtry wstępne. Filtr wstępny to tak naprawdę gęsta, plastikowa siatka przytwierdzona do stelaża. Zatrzymuje wyłącznie duże zanieczyszczenia takie jak kurz czy sierść zwierząt. 

źródło: nachlodno.pl


Marka Fersk jako jedna z pierwszych wprowadziła do swojego klimatyzatora przenośnego dodatkowy filtr oczyszczający powietrze. Mowa tutaj o filtrze HEPA. Włókna ułożone w charakterystyczną harmonijkę pozwalają na wyłapywanie mikrozanieczyszczeń stałych.

Co usuwa filtr HEPA? Oto kilka przykładów:

 • bakterie i zarodniki roztoczy; 
 • pyłki roślin (alergeny);
 • zarodniki pleśni; 
 • pyły zawieszone PM2.5 i PM10 (smog).

Jak to działa? Zasysane przez klimatyzator monoblokowy powietrze przechodzi przez filtr HEPA, który wyłapuje na bieżąco zanieczyszczenia (cząsteczki stałe, dlatego nie usuwa np. nieprzyjemnych zapachów). Jeśli nie chcesz schładzać ani ogrzewać pomieszczenia to wystarczy wybrać tryb, w którym działa jedynie wentylator. 

Więcej na temat filtrów i oczyszczania powietrza dowiesz się z tego artykułu: https://nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-z-funkcja-oczyszczania-powietrza/

Klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza. Fersk VIND 2 WIFI HEPA pozostaje liderem. 

Chcąc kupić klimatyzator przenośny z filtrem HEPA, staniesz przed wyborem.
I zapewne będziesz mieć jedynie dwie opcje. Od czasu do czasu pojawiają się alternatywy, jednak dosyć szybko występuje braki w stanach magazynowych. Mała dostępność zazwyczaj skutkuje wyższą ceną danego modelu. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się klimatyzatorom przenośnym, które od kilku sezonów nadal są dostępne na polskim rynku

Klimatyzator przenośny FERSK VIND 2 WIFI HEPA 

 • Cena: 1999 złotych (obecnie promocja)
 • Moc chłodnicza: 3,52 kW
 • Przepływ powietrza: 380 m³/h
 • Do jakiej powierzchni? Do około 43 m²

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 to jeden z najciekawszych modeli dostępnych w sprzedaży. Do zalet zaliczamy szybkie chłodzenie, dobry stosunek ceny do możliwości i kompaktowe wymiary. Poza szybkim oraz skutecznym chłodzeniem w pomieszczeniach do 43 metrów kwadratowych Fersk Vind 2 może ogrzewać (moc grzania 3,3 kW) i osuszać powietrze (wydajność osuszania 28 l na dobę). 

Dlaczego klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 wypada lepiej pod względem oczyszczania powietrza niż propozycja od Whirpoola? Zdecydowaną przewagą jest duży i dobrej jakości filtr HEPA. Filtr pokrywający całą powierzchnię wlotu i spory przepływ powietrza zapewniają skuteczne oczyszczanie.

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 wyposażony jest w pilot i moduł Wi-Fi, ułatwiające sterowanie klimatyzatorem. Ponadto, co zdarza się rzadko, producent do zestawu dołącza uszczelkę (kołnierz) na okno, dzięki któremu można od razu zamontować rurę wyrzutową.

Wady? Dosyć głośna praca na najwyższych obrotach podczas chłodzenia i grzania (co zdarza się często w klimatyzatorach przenośnych ze względu na pracę sprężarki).

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

 • Cena: 1300 złotych 
 • Moc chłodnicza: 2,8 kW
 • Przepływ powietrza: 380 m³/h
 • Do jakiej powierzchni? Do około 30 m² (producent zaleca mniejszą)

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL w swojej kategorii cenowej wypada rewelacyjnie. To budżetowe rozwiązanie, które sprawdzi się jednak wyłącznie w mniejszych pomieszczeniach. Producent sugeruje maksymalną powierzchnię do 18 metrów kwadratowych. 

Model ten nie posiada funkcji grzania. Spora jest natomiast wydajność osuszania: 31 litrów na dobę

Co z oczyszczaniem? Niestety, klimatyzator przenośny Whirpool PACW29COL to nie jest urządzenie, które może skutecznie oczyszczać powietrze. Winny temu jest mały i cienki filtr HEPA, który właściwie trudno nazwać filtrem. Kawałek materiału pokrywa jedynie 13% powierzchni wlotu powietrza. Z tego powodu większość zanieczyszczeń i tak omija filtr, trafiając z powrotem do pomieszczenia. 

Whirpool PACW29COL to niestety duży klimatyzator przenośny, ze słabo zaprojektowanym trybem automatycznym. W zestawie nie znajdziemy uszczelki na okno, natomiast producent dołączył do urządzenia solidnie wykonany pilot. Brak możliwości sterowania przez Wi-Fi. 

Sprawdź inne marki i modele klimatyzatorów przenośnych. Zajrzyj na ranking klimatyzatorów przenośnych, w którym niezależnie testujemy i recenzujemy klimatyzatory przenośne, ułatwiając użytkownikom wybory i zakupy.