/Kluczowe czynniki przy doborze kolorów nawierzchni wokół domu

Kluczowe czynniki przy doborze kolorów nawierzchni wokół domu

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to dość skomplikowane, to tak naprawdę do takich nie należy. Podpowiadamy, jakie kolory nawierzchni dobrać do konkretnych stylów aranżacji wokół domu.

Barwy mają olbrzymie znaczenie w przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku. Podstawowym warunkiem ich doboru jest spójność z resztą aranżacji. To niesłychanie ważne, aby były harmonijnie dopasowane i nie stanowiły zbyt dużego kontrastu z otoczeniem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w każdym projekcie zagospodarowania terenu są kolory uniwersalne i neutralne. Do takich z całą pewnością należą szarości, które doskonale sprawdzają się w wielu stylach architektonicznych.

Szarości rządzą!

Są bardzo popularne, ponieważ nie należą do barw intensywnych, a spokojnych i harmonijnych w odbiorze. Nie budzą kontrowersji, nie są dominujące i świetnie przełamują zieleń ogrodu. Co więcej, nie odciągają uwagi od architektury domu, która jest najważniejszym elementem aranżacji każdej posesji. Świetnie współgrają z popularnymi materiałami stosowanymi przy wykończeniu nowoczesnych domów, takimi jak beton, szkło, drewno, kamień, blacha czy inne je imitujące. Dlatego bez względu na to, czy dom ma wygląd nowoczesnej stodoły czy też prostej kubistycznej bryły – dobór szarych płyt w jego otoczeniu to strzał w dziesiątkę! Zwłaszcza, że są one bardzo powszechnie na rynku. Dzięki temu paleta kształtów i odcieni jest bardzo rozległa, a gdy dodamy jeszcze do tego różne sposoby ich układania, zyskujemy niemal nieograniczone spektrum możliwości!

Szarości w dużym formacie

Betonowe płyty w odcieniach szarości to zwykle prostokąty. Sprawdzą się one wtedy, gdy dom jest zbudowany w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim, ale również klasycznym. Oczywiście dobierając je, trzeba zwrócić uwagę na ich grubość i wielkość, gdyż wskazuje ona na możliwe sposoby ich użycia. Najszersze zastosowanie mają grube i duże płyty. Doskonale nadają się one na podjazd, taras, a także chodniki dookoła domu. Można je też układać metodą step by step w opasce wokół domu lub na zielonym trawniku. Przykładem jest tu płyta Polbruk Magna. Posiada ona wymiar 50×75 cm oraz 75×100 cm, a także dwie grubości: 8 i 10 cm. Magna występuje w kolorze nerino. Alternatywą dla niej jest nieco mniejsza płyta Polbruk Bosso w kształcie kwadratu o boku 60 cm. Ma dwie grubości do wyboru: uniwersalne 8 cm (o szerokim zastosowaniu, w tym m.in. na podjazdy dla samochodów osobowych) oraz 4,5 cm (na tarasy i alejki ogrodowe). Bosso jest dostępna w trzech szarościach – dwóch pełnych (stalowy i grafitowy) oraz jednej melanżowej (nerino). Ciekawymi szarościami (nerino, bazaltowy, stalowy oraz ritmo) cechuje się również inna duża płyta przeznaczona wyłącznie na tarasy, czyli Polbruk Lamell o wymiarze 60×40 cm.

W mniejszym formacie też może być szaro i stylowo

Jeśli w aranżacji preferujemy mniejsze formaty, to wiele z nich również jest dostępnych w odcieniach szarości. Warto zwrócić uwagę na te, które mają formę wydłużonych prostokątów. Nadają się one zwykle na ścieżki ogrodowe i na taras, a czasem również na podjazd. Przeznaczenie kostek i płyt należy sprawdzić w deklaracjach użytkowych produktu. Taką uniwersalnością zastosowań odznacza się płyta Polbruk Urbanika. Ma ona grubość 8 cm oraz dwa rozmiary – 20×60 cm i 20×30 cm. O jej unikatowości decydują dwie faktury – gładka i płukana. W pierwszej mamy do wyboru kolory pełne, czyli szary i grafitowy oraz melanże – nerino i onyx. W drugiej wszystko zależy od wielkości kostki. Większe elementy Urbanika o fakturze płukanej występują w ciekawie brzmiących kolorach inez (jasnoszarym) oraz ardo (ciemnoszarym), a także grafitowym i szarym. Natomiast mniejsza tylko w ostatnim z nich. To jednak nie wszystko – szare kostki i płyty występują również w jeszcze mniejszych rozmiarach. Nadają się one na ścieżki i podjazdy dla samochodów osobowych. Dobrym przykładem jest tutaj Polbruk Commix, z którego ułożymy mozaikę, wykorzystując mnogość kolorów położonych blisko siebie na palecie oraz różne wielkości. Najmniejsze kostki mają rozmiar 10×10 cm, pozostałe 10×20, 20×20 i 20×30 cm. Jeśli chodzi o kolory, to Commix jest dostępny w aż pięciu szarościach: szarym, taupe, boho, nerino i grafitowym. W takich samych odcieniach występuje tegoroczna nowość Polbruk Toledo, jednak w tym przypadku elementy mają trochę większe rozmiary: 15×15, 15×30, 30×30 oraz 30×45 cm. Grubość obydwu kostek wynosi 6 cm.

Beże klasyczne i nowoczesne

Beże są nieco mniej popularne niż szarości w aranżacjach przestrzeni wokół domu. Zwykle spotykamy je w projektach bardziej tradycyjnych, klasycznych, ale niekiedy również nowoczesnych. W przypadku beży wybór produktów jest nieco mniejszy, ale również dość interesujący. W kolorze latte występują choćby wielkoformatowa płyta Polbruk Magna o grubości 8 cm. Użyjemy jej do budowy ścieżek, tarasu, ale również podjazdu. Alternatywą na taras w ciepłych tonacjach jest płyta Lamell. Jest ona dostępna w dwóch odcieniach: latte i ivory. Jeśli zaś szukamy kostek i płyt do budowy alejek i podjazdów o mniejszym rozmiarze, to warto zwrócić uwagę na Commix lub Toledo w kolorze latte. Drugą z nich znajdziemy również w odcieniu ivory. Skoro opisaliśmy już barwy uznawane powszechnie za neutralne, warto chwilę poświęcić kostkom, które pasują do bardziej „gorących” aranżacji.

Gorące niczym pustynia

Style śródziemnomorski i rustykalny preferują całkowicie inne palety kolorystyczne. Szarości i beże są dopuszczalne, ale to żywsze kolory stanowią o sile takich aranżacji. Popularne w nich są brązy, nawet z mocnymi pomarańczowymi akcentami, takie jak masala czy hawaii, ale również nieco bardziej stonowane, jak cortado. Odcienie te znajdziemy w takich produktach, jak wcześniej wspomniane Commix czy Toledo. O zastosowaniu konkretnej kostki czy płyty w danej aranżacji nie zawsze decyduje jednak tylko barwa. Czasem liczy się również jej unikatowy kształt. Przykładem jest płyta Polbruk Petra, która narodziła się z inspiracji antycznym miastem w Jordanii. Swoim wyglądem przypomina ona skalny chodnik lub spragnioną wody, popękaną pustynną ziemię. Petra występuje w trzech melanżowych kolorach: alpen, onyx i sahara. Doskonale będzie pasowała do aranżacji w stylu śródziemnomorskim oraz rustykalnym, między innymi dlatego, że wygląda niczym naturalny kamień.

Dobór koloru kostek lub płyt betonowych ma duże znaczenie przy projektowaniu otoczenia domu. Najbezpieczniejsze są odcienie szarości, gdyż są stonowane i harmonijne, dzięki czemu pasują do wielu różnych aranżacji (nowoczesnych, skandynawskich, japońskich, a nawet śródziemnomorskich!). Jeśli posiadamy dom w stylu klasycznym, jak np. dworkowy, to w jego otoczeniu dobrze będą się prezentowały alejki, podjazd oraz taras w beżowych odcieniach. Zdadzą one egzamin także w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim, choć tu czasem warto postawić na bardziej zdecydowane i odważne barwy. Przy doborze kolorów do kompozycji powinniśmy pamiętać również o tym, żeby zwracać uwagę na kształt elementów. Istotny jest ponadto sposób ich układania, faktura czy ilość zastosowanych w projekcie odcieni – zaleca się nie więcej niż dwa, maksymalnie trzy. Nadrzędnym celem jest zachowanie spójności aranżacji całej posesji.