/Komfortowe krzesło do toaletki – jakie wybrać?
krzesło do toaletki

Komfortowe krzesło do toaletki – jakie wybrać?

Toaletka tworzy damski kącik, coraz częściej pojawiając się w polskich sypialniach. Służy jako miejsce wykonywania makijażu, pielęgnacji skóry, układania włosów, przygotowywania się przed wyjściem, przechowywania kosmetyków. Żadna toaletka nie będzie jednak kompletna bez wygodnego mebla do siedzenia. Jak wybrać krzesło do toaletki?

Praktycznie i funkcjonalnie – czym się kierować przy wyborze?

Wybór idealnego siedziska do toaletki nie jest łatwy. Na rynku jest wiele modeli i w tym bogactwie trudno wybrać najlepsze krzesło. Siedzisko ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim powinno zapewniać wysoki komfort użytkowania. Dobrze, aby pod każdym względem było dopasowane do potrzeb właścicielki. Musi być wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Dobór właściwego modelu może zatem sprawić nieco kłopotu. Jakie krzesło do toaletki jest najlepsze?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji, ale kluczowym czynnikiem powinno być to, czy krzesło będzie komfortowe. Makijaż i zabiegi kosmetyczne bywają czasochłonne. Mogą wymagać częstych zmian pozycji. Krzesło musi zatem zapewniać odpowiedni poziom wygody i nie powinno utrudniać korzystania z toaletki niezależnie od przyjmowanej pozy oraz noszonego ubrania.

Lepsze z oparciem czy bez? Jaki model krzesła do toaletki wybrać?

Wybierając krzesło do toaletki, warto zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie model z oparciem czy bez oparcia. Oba mają swoje wady i zalety. Ten pierwszy wariant jest bardziej komfortowy, zwłaszcza w czasie długich posiedzeń przy toaletce. Oparcie jest praktyczne, można na nim na przykład powiesić elementy garderoby, nie mówiąc już o odpoczynku. Krzesło z oparciem jest jednak dość masywne i zajmuje sporo miejsca. W małych sypialniach może to być pewien kłopot.

Jeśli decydować się na krzesło z oparciem, trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy powinno być niskie, czy wysokie, a także czy powinno mieć podłokietniki. Wpływ na ten wybór powinny mieć zarówno względy estetyczne, jak i użytkowe. Najważniejsze jednak, aby krzesło było dostosowane wymiarami do właścicielki toaletki, a także do samego mebla. A krzesło bez oparcia? Jego istotną zaletą jest to, że zapewnia lepszy dostęp do toaletki. Łatwiej je schować, np. wsunąć pod blat mebla.

krzesło do toaletki

Krzesła do toaletki – materiał i styl

Duże znaczenie ma materiał z jakiego krzesło jest wykonane. Do wyboru są krzesła drewniane, metalowe oraz z tworzyw sztucznych takich jak choćby plastik. Można też zdecydować się na model łączący np. metalowe nóżki z drewnianym oparciem i siedziskiem.

Liczy się przy tym to, by krzesło było stabilne i starannie wykonane. Makijaż wymaga precyzji, a nakładanie go na chybotliwym krześle może być co najmniej niekomfortowe. Solidna konstrukcja krzesła to podstawa. Trzeba też zwrócić uwagę na tapicerkę. Niektóre materiały łatwo ubrudzić, ale trudno pozbyć się z nich zabrudzeń, a przy toaletce zawsze się coś może zdarzyć. Mebel musi być łatwy w czyszczeniu, aby rozsypany puder czy tłuste plamy po kremie nie stanowiły problemu. Niechłonna tapicerka, którą wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, to najlepsze rozwiązanie.

Ważną rolę pełni również stylistyka i kolory krzesła do toaletki. Powinno ono harmonijnie komponować się z wyglądem mebla i aranżacją pomieszczenia. Krzesło wiklinowe lub z rattanu może być dobrym wyborem w rustykalnym otoczeniu. Przezroczysty model z tworzywa sztucznego sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. W industrialnych klimatach powinny sprawdzić się krzesła z metalowym stelażem. Celując w stylistykę glamour, sięgniemy po krzesła z tapicerką w takich kolorach jak butelkowa zieleń, pudrowy róż czy złoty. Drewniane krzesła w naturalnych, jasnych kolorach są zaś odpowiednie do wystroju w stylu skandynawskim.

Fotele do toaletki – dla tych co lubią się odprężyć

Krzesła to nie jedyna opcja, na którą można się zdecydować. Alternatywą dla zwolenniczek pełnego komfortu jest fotel do toaletki. Taki mebel doskonale pasuje do wnętrz ekskluzywnych. Może kojarzyć się z elegancją i z pewnością robi on wrażenie. Fotel pomaga w wydzieleniu osobnej strefy na toaletkę w pomieszczeniu. Pozwala odseparować się od reszty pokoju. Najważniejsze jednak, że tworzy jeszcze bardziej komfortowe i przytulne warunki. Dzięki temu toaletka może służyć nie tylko jako miejsce do robienia makijażu, ale i relaksu.

Oczywiście, w przypadku fotela trzeba zwracać uwagę na te same rzeczy co w przypadku krzeseł. Mebel ten jest zarazem bardziej ozdobny. Możliwości, jeśli chodzi o design tapicerki, są szersze ze względu na jej większą powierzchnię. Przeszycia, pikowanie, guziki i inne zdobienia mogą znacząco podnieść atrakcyjność wizualną tego mebla. Należy jednak pamiętać o tym, by umiejętnie dobrać fotel do toaletki. Oba meble muszą do siebie pasować stylistycznie. Krzesło jest smuklejsze, subtelne, a fotel bardziej masywny. Trudniej go przestawić. Potrzebuje więcej miejsca. Jego aranżacja przy toaletce może być przez to sporym wyzwaniem. Pewnym kompromisem są krzesła fotelowe, których siedzisko i oparcie przypominają fotele, ale są osadzone na wysokich nogach jak w tradycyjnych krzesłach.

pufa do toaletki

Praktyczny wybór, czyli pufy do toaletki

Opcji jest jednak więcej. Krzesła i fotele to nie jedyne meble do sypialni, które mogą stanąć obok toaletki. Alternatywą jest także stołek, ławka albo puf. Ten ostatni mebel wydaje się szczególnie atrakcyjny. Dlaczego?

Przede wszystkim puf to mebel komfortowy. Jest miękki i wygodnie się na nim siedzi. Co prawda nie ma oparcia, ale za to łatwo go przestawić. Jest kompaktowy, a przez to mobilny i funkcjonalny. Niewielkie rozmiary sprawiają, że bez trudu schowamy go pod blatem toaletki. Tam, gdzie jest mało miejsca, puf sprawdza się doskonale. Ponadto, może pełnić funkcję dodatkowej skrytki na różnego rodzaju akcesoria i przybory. Dobrze też pasuje estetycznie do wielu różnych stylów. Puf jest funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie

Co zatem jest najlepsze do toaletki – krzesło, fotel czy puf? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji. Trzeba zastanowić się nad sposobem i częstością korzystania z toaletki. Należy określić swoje potrzeby oraz budżet. Trzeba wziąć pod uwagę kwestie aranżacyjne i na koniec wybrać to, co wydaje się najlepsze.

Można zresztą do sprawy podejść nietypowo. Czemu bowiem nie skorzystać z ergonomicznego krzesła biurowego używanego na co dzień w domowym home office, jeśli jest to dla kogoś komfortowe? Jeśli biurko do pracy znajduje się blisko toaletki, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać obrotowe krzesło na kółkach w obu miejscach. Najważniejsza wszak tu jest wygoda. I to nią przede wszystkim warto się kierować.