/Koszenie trawnika – jak i kiedy kosić trawnik?

Koszenie trawnika – jak i kiedy kosić trawnik?

Zakładając trawnik należy mieć świadomość, że wymaga on nieco poświęconego czasu oraz odpowiedniej pielęgnacji. Im większa jest jego powierzchnia, tym więcej czasu bowiem będziesz potrzebował na „spacer z kosiarką”. Do tego przyda się także odpowiedni sprzęt oraz trochę wiedzy. Sprawdź, jak przygotowywać trawnik według poszczególnych pór roku, jak dbać o niego oraz czym kosić trawę przy obrzeżach.

Koszenie trawnika – przygotowanie na zimę i wiosnę.

Przygotowując trawnik do zmieniających się pór roku należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim młody trawnik musi być koszony, kiedy źdźbła trawy osiągną 8-10 cm. Co więcej, nigdy nie należy robić tego w pełnym słońcu i upale. Podczas pierwszego koszenia nóż należy ustawić na wysokości koło 5-6 cm, dopiero przy następnym koszeniu możemy zejść na wysokość 3,5 cm. W kolejnych sezonach pierwsze koszenie trawnika na wiosnę powinno zostać przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia, chyba, że zima jest długa, a trawa nie osiągnęła jeszcze 6-8 cm.

Ostatnie jesienne koszenie trawy należy wykonać z reguły w połowie października, a jeśli pogoda jest ładna, czasem może być to początek listopada. Na zimę powinno się zostawić źdźbła trawy o wysokości około 4 cm. Zbyt niskie koszenie grozi bowiem przemarzaniem korzeni, a zbyt wysokie gniciem oraz łamaniem się źdźbeł pod warstwą śniegu.

Po każdym koszeniu trawnika należy również pamiętać, aby intensywnie go podlać. Przyjmuje się, że należy go kosić raz w tygodniu. W przypadku jednak, kiedy trawa rośnie mocno i intensywnie, najlepiej ścinać ją co 2-3 dni.

Najważniejsze zasady koszenia trawnika.

  • Lepiej kosić częściej i mniej, niż rzadziej i więcej. Trawa lubi być koszona – ścinając niewielką część źdźbeł zapewnimy im odpowiedni wzrost. Nie należy jednak kosić jej rzadko oraz bardzo nisko. Może dojść wówczas do uszkodzenia źdźbeł, a w rezultacie do brązowienia trawy. Szacuje się, że trawnik w przydomowym ogrodzie o uniwersalnym przeznaczeniu powinien mieć około 3-4 cm wysokości.
  • Kosimy suchy trawnik – podlewamy go po koszeniu. Najlepsza pora do koszenia trawy to wieczór lub poranek, kiedy jest ona sucha. Na koszenie w ciągu dnia możemy pozwolić sobie jedynie, kiedy słońce nie jest zbyt mocne. Po każdym koszeniu trawnika należy pamiętać, aby go intensywnie podlać.
  • Tylko ostrym nożem. Nóż kosiarki musi być dobrze naostrzony. W przeciwnym razie zamiast ścinać źdźbła trawy, może je rozrywać. Końcówki źdźbeł staną się wówczas białe, a cały trawnik nie będzie wyglądał estetycznie.

Koszenie trawy przy krawężniku i innych obrzeżach.

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie zakup kosiarki lub kosy spalinowej. Kosa spalinowa doskonale sprawdzi się podczas docierania w trudno dostępne miejsca, np. przy skalniakach czy krawężnikach. W wyborze tego typu sprzętu nie warto oszczędzać, ranking kos spalinowych będzie dobrym pomysłem na poznanie tych najlepszych modeli. Co więcej, urządzenia te są lekkie, intuicyjne w obsłudze i łatwo się nimi poruszać. Zdecydowanie największą popularność zyskały szybkie oraz wydajne kosiarki wózkowe, które przeznaczone są głównie do koszenia większych terenów płaskich. Natomiast kosiarki traktorowe zazwyczaj są samojezdne i doskonale sprawdzą się na wyjątkowo obszernych powierzchniach kilku tysięcy metrów kwadratowych. Kosiarki te wyróżniają się niezwykle mocnym silnikiem, których moc osiąga nawet 18 KM. Napędzany jest on przez przekładnię oraz zespół tnący.

Tematyka ogrodów, pielęgnacji krzewów oraz uprawy roślin jest niezwykle obszerna. Każdy powinien posiadać wiedzę na temat roślin, które hoduje we własnym przydomowym ogródku. Więcej o tematyce pielęgnacji ogrodów można znaleźć na https://magazyn.ceneo.pl/.

/ Materiał partnera