/Koszt wyceny mieszkania

Koszt wyceny mieszkania

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która często wymaga od nas odważnych decyzji. Właśnie dlatego warto zrobić wszystko by uniknąć problemów. Ryzyko przepłacenia za mieszkanie jest bowiem spore. Na rynku nie brakuje bowiem zawyżonych ofert. Jednym ze sposobów jest wycena mieszkania. Ile kosztuje i kto może się tym zająć? Kiedy jest konieczna? Przekonajmy się.

Co ma wpływ na wycenę mieszkania?

Ceny wycen mieszkania nie są stałe i zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście rodzaj nieruchomości, która podlega wycenie. W przypadku mieszkania zapłacimy mniej niż wyceniając dom jednorodzinny. Poza tym, różnice w kosztach wyceny zależą również od tego kto się nią zajmuje oraz w jakim celu została przeprowadzona.

Przeczytaj więcej o wycenach mieszkania na: https://www.mieszkania.xyz/ceny-mieszkan/

Kto może zająć się wyceną?

Zasadniczo, wyceną mieszkania, która zostanie uznana przez bank lub sąd (np. w sprawach spadkowych) zająć może się jedynie wykwalifikowany rzeczoznawca. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze skorzystanie z jego usług jest niezbędne. W wielu przypadkach wyceną zajmuje się więc również pośrednik zajmujący się sprzedażą naszego mieszkania.

Ile to kosztuje?

Jak wspominaliśmy, koszt wyceny bywa różny w zależności od tego kto się o nią ubiega i jakiej nieruchomości dotyczy. W przypadku mieszkania koszt sporządzenia wyceny przez rzeczoznawcę wynosi około 500-900 złotych, jeśli jednak wycena ma dotyczyć domu jednorodzinnego koszt wzrasta do około 600-1200 złotych. Zaś w przypadku nieruchomości dla firm – biur czy lokali użytkowych możemy mówić już o kosztach rzędu ok 1800 złotych. Jak widać wycena nie jest więc usługą tanią. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy mogą zaoszczędzić.

Kiedy wycena mieszkania jest niezbędna?

Warto mieć świadomość, że wycena mieszkania to nie tylko sposób na to, by uniknąć ofert nieuczciwych sprzedawców, którzy zawyżają swoje ceny. Czasem jest to bowiem po prostu koniecznością. Tak dzieje się między innymi w przypadku rodzin, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wówczas bank wymaga bowiem złożenia wyceny stworzonej przez rzeczoznawcę i nie da się uniknąć kosztów z tym związanych.

Jak mogę zrobić to taniej

Jeśli nie zaciągasz kredytu hipotecznego nie musisz korzystać z opinii rzeczoznawcy, która jak wiadomo, kosztuje nie mało. Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z jednej z darmowych wyceniarek mieszkań, które dostępne sa w sieci. Znajdziesz ją np. pod adresem https://sonarhome.pl/. Wyceniarki mieszkania analizują ceny nieruchomości w danej okolicy a także biorą pod uwagę ich metraż oraz inne kryteria takie jak np. to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie. Dzięki temu możesz otrzymać rzetelne i wiarygodne informacje na temat ceny ofertowej danego mieszkania a tym samym uniknąć zawyżonych kosztów. Słowem, jest to rozwiązanie, które naprawdę się opłaca.

Podsumowując, koszt wyceny mieszkania nie należy do najniższych. Na szczęście, nie zawsze musimy go ponosić. Obecnie coraz więcej osób poszukuje bowiem atrakcyjnych finansowo alternatyw. Słowem, zanim podejmiemy decyzję o wyborze sposobu wyceny nieruchomości sprawdźmy, czy przepisy prawa nie narzucają na nas konkretnych rozwiązań. Jeśli tak nie jest – nie warto przepłacać.

Pełen artykuł na: https://sonarhome.pl/lp/ile-kosztuje-wycena-nieruchomosci