Z budową domu zawsze wiążą się duże wydatki, dlatego każda tego typu inwestycja wymaga dokładnego zaplanowania budżetu. Nie zawsze jednak da się precyzyjnie oszacować, jaki będzie ostateczny koszt wszystkich prac projektowych i budowlanych. Niektóre wydatki mogą się okazać zupełnie niespodziewane, dlatego warto się na nie przygotować. Odpowiednia identyfikacja ukrytych kosztów oraz umiejętne zarządzanie nimi uchronią przed przeciążeniem budżetu. Wiele nieoczekiwanych kosztów powstaje zarówno w procesie powstawania projektu domu, jak i na samym etapie realizacji prac budowlanych.
Pomijanie kosztów przyłączy
Eksperci uważają, że budowa domów jednorodzinnych niemal zawsze jest niedoszacowana – w wielu przypadkach nawet do 15%, co stwarza ryzyko znacznego przeciążenia założonego budżetu. Nie zawsze wynika to z błędów samego inwestora, jednak wiele późniejszych problemów często ma związek z pomijaniem niektórych istotnych wydatków w kosztorysach. Dotyczy to chociażby opłat związanych z zaplanowaniem i wykonaniem przyłączy wodnych, kanalizacyjnych czy elektrycznych. W koszty wlicza się wówczas również wydanie stosownych warunków technicznych, stworzenie projektu czy samą robociznę. Budowa domów jednorodzinnych z wszystkimi przyłączami jest złożonym i kosztownym przedsięwzięciem, wymagającym dokładnego zaplanowania. Niezbędne jest też przeprowadzenie weryfikacji przez Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Dla przyłączy gazowych i kanalizacyjnych wymagane będzie pozwolenie na budowę, a dla przyłączy elektrycznych i wodnych – stworzony przez architekta projekt zagospodarowania działki.
Plac budowy i jego organizacja
Z całym procesem wiąże się konieczność wyznaczenia kierownika budowy, co jest prawnym obowiązkiem inwestora. Brak jego wypełnienia wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Plac budowy wymaga też właściwego ogrodzenia, włącznie z oznaczeniem wejścia, przejścia dla pieszych, dróg dojazdowych czy stref niebezpiecznych. Z dodatkowymi kosztami może się wiązać organizacja zaplecza socjalno-sanitarnego, oświetlenie placu budowy, zapewnienie dostępu do mediów czy odprowadzanie i utylizacja ścieków. Wszystkie te elementy mogą generować niespodziewane wydatki, dlatego trzeba o nich pamiętać przy tworzeniu budżetu na budowę domu. Nieplanowane koszty często wynikają z potrzeby utwardzenia podjazdu i wyrównania gruntu, opłat za wynajem ciężkiego sprzętu w postaci walców i koparek, konieczności zabezpieczenia terenów podmokłych specjalną geowłókniną czy też zakupu gruzu i kamienia.
Modyfikacje projektu
Dom może być wybudowany na podstawie projektu zarówno gotowego, jak i indywidualnego. W tym pierwszym przypadku warto bardzo dokładnie dobrać wszystkie parametry, a w razie potrzeby wprowadzić niezbędne modyfikacje. Zmiany związane z adaptację projektu wiążą się z dodatkowym wydatkiem, dlatego najlepiej pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie. Zróżnicowane propozycje oferuje firma budująca domy, czyli New-House. Projekty indywidualne również można modyfikować pod względem układu pomieszczeń, liczby wykończeń czy metody wykonania stropu, jednak wiążę się to z kolejnymi kosztami. W obu przypadkach możliwa jest względnie szybka budowa domu pod klucz. Do zalet projektów gotowych należy niższa cena, jednak wciąż trzeba je zaadaptować do specyfiki działki. Projekty indywidualne z góry biorą pod uwagę uwarunkowanie terenu, ale są droższe.
Materiały budowlane
Nieprzewidziane wydatki mogą być też powiązane z utratą materiałów budowlanych, które przy braku odpowiedniej ochrony często stają się łupem złodziei. Aby uniknąć kradzieży, warto wyposażyć plac budowy w odpowiedni kontener socjalny. O jego kosztach decydują różne czynniki, takie jak standard, wielkość, przeznaczenie czy też sama lokalizacja inwestycji. Zależnie od parametrów technicznych, standardowe kontenery często jest w stanie dostarczyć generalny wykonawca domów jednorodzinnych. W przypadku wynajmu, należy pamiętać o uwzględnieniu kosztów transportu z rozładunkiem w obszarze miasta czy okolic.