/Kwiaty doniczkowe: Monstera dziurawa, Skrzydłokwiat, Psianka koralowa
Monstera dziurawa, Skrzydłokwiat (skrzydłolist) i psianka koralowa - kwiaty doniczkowe dla początkujących

Kwiaty doniczkowe: Monstera dziurawa, Skrzydłokwiat, Psianka koralowa

Kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, zwiększają wilgotność, nadają wnętrzom domowy charakter, cieszą oko i są ozdobą. Badania naukowe potwierdzają, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nerwy, widok zielonych roślin przynosi ukojenie, gdy dokuczają nam stresy dnia codziennego. Dodatkowo, naukowcy potwierdzają że obecność roślin w przestrzeni, gdzie pracujemy lub uczymy się zwiększa naszą efektywność. Dbanie o kwiaty doniczkowe to wspaniałe hobby, uczy cierpliwości i relaksuje. 

Spis treści:

  1. Wstęp – kwiaty doniczkowowe
  2. Kwiat doniczkowy – monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
  3. Kwiat doniczkowy – skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.)
  4. Kwiat doniczkowy – Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) 
  5. Podsumowanie

Wstęp – kwiaty doniczkowe

Monstera dziurawa, Skrzydłokwiat i psianka koralowa to najmodniejsze kwiaty doniczkowe. Swoją popularność zawdzięczają pięknemu wyglądowi, ale warto wiedzieć, że są to też rośliny niezbyt wymagające, dlatego też w sam raz odpowiednie dla początkujących ogrodników domowych.

Kwiat doniczkowy – monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Sekcja 1: Kwiat doniczkowy – monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Nazwa „monstera” sugeruje, że ta roślina może dorosnąć do ogromnych, monstrualnych rozmiarów. I to prawda!  To jedna z największych roślin które wykorzystuje się jako rośliny doniczkowe, domowe. Monstera dziurawa to dobra opcja na początek przygody z roślinami domowymi. Szybko rośnie i nie ma przy tym specjalnych wymagań. Jeśli chcemy by pięła się w górę potrzebna jej podpora (ta roślina pochodzi z lasów tropikalnych gdzie jest rośliną płożącą). 

Należy ją umieścić tam, gdzie dociera rozproszone światło słoneczne. Podlewanie – rzadkie, choć jednocześnie należy zadbać o to, by nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża. Najlepiej czuje się w temperaturze 18–22 stopni, gdy temperatura będzie nieco niższa, wzrost będzie wolniejszy.

Choć świetnie czuje się w mieszkaniu i dorasta do imponujących rozmiarów, monstera dziurawa rzadko kwitnie w warunkach domowych, a jeszcze rzadziej – owocuje. Podłużne w kształcie owoce działają drażniąco na śluzówkę. Liście należy regularnie czyścić, ewentualnie raz na jakiś czas nabłyszczać – ale zdecydowanie rzadko i nie jest to konieczne. Nawożenie co 2 tygodnie w okresie wiosenno – letnim (marzec – sierpień). Przesadzać należy do donicy o rozmiar większej w marcu lub kwietniu, początkowo co roku, później co 2–3 lata.

Monstera jak i wiele roślin tropikalnych wytwarza korzenie powietrzne do wychwytywania wilgoci z powietrza. Nie należy ich skracać. Jeśli chcemy rozmnożyć monsterę dziurawą, najlepszym sposobem będzie pobranie szczepki z wierzchołka. Dużo rzadziej udaje się ukorzenić szczepki sporządzone z kawałka łodygi, proces ukorzeniania trwa też nieporównywalnie dłużej. Ukorzenianie najlepiej uda się latem, gdy temperatury są wyższe.  

Kwiat doniczkowy – skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.)

Sekcja 2: Kwiat doniczkowy - skrzydłokwiat, skrzydłolist (Spathiphyllum Adans.)

Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Nazwa skrzydłokwiat nawiązuje do kształtu kwiatów – są jak białe skrzydła unoszące się ponad rośliną.

Skrzydłolist inaczej niż monstera bardzo często kwitnie w warunkach domowych. Dobrze czuje się gdy stoi w oddaleniu od okna i dociera do niego rozproszone światło. Podlewanie co 2-3 dni, zimą powinno być sporadyczne, nie zaszkodzi czasowe przesuszenie. W okresie wiosenno-letnim nawożenie co tydzień. Wymaga przesadzania każdej wiosny.

Skrzydłokwiat sprawdzi się jako roślina do jasnej łazienki. Szkodzą mu przeciągi, zbytnie nasłonecznienie, upał. To także dobra roślina dla początkujących – niedobór wody sygnalizuje oklapnięciem liści. Po podlaniu znów nabierają kształtu. Jest to bardzo wytrzymała roślina. Skrzydłokwiat robi ostatnio zawrotną karierę ponieważ zajmuje najwyższe pozycje w rankingach roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze. 

Kwiat doniczkowy – Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum

Sekcja 3: Kwiat doniczkowy – Psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum)
Fot.: Agnieszka Kwiecień, Nova

W Polsce popularne są dwie odmiany psianek – psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o okrągłych owocach i psianka paprykowa, inaczej pieprzowa. Cieszą się ogromną popularnością ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd – piękne kolorowe owoce przykuwają wzrok i mają wyjątkowo ozdobny charakter.

Aby długo cieszyć się pięknymi owocami rośliny należy umieścić w nasłonecznionym miejscu ale niezbyt ciepłym (z dala od kaloryfera). Pod koniec zimy pędy trzeba przyciąć do połowy długości. Roślinę należy wystawić na zewnątrz, bez podlewania (temp. minimalna to 0 stopni).

Wiosną wymaga przesadzenia do świeżego podłoża. Latem kwitnie drobnymi, białymi kwiatami, można wtedy wystawić roślinę na zewnątrz, konieczne jest wtedy intensywne nawożenie i podlewanie. Przed pierwszymi przymrozkami powinna trafić z powrotem do wnętrza.

Psianki koralowe rozmnaża się przez wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Aby psianka koralowa miała odpowiedni kształt, młode psianki trzeba dwa razy przyciąć, dzięki czemu rozkrzewią się. Nawożenie w okresie wiosny i lata co 2 tygodnie. Pomimo atrakcyjnego wyglądu owoce psianki są trujące. 

Podsumowanie

Kwiaty doniczkowe mogą być wspaniałą pasją a przy tym ozdobą domu. Dom bez kwiatów jest pusty i smutny. Kwiaty doniczkowe dobre na początek przygody ogrodniczej, to monstera, skrzydłokwiat i psianka koralowa. Są to też obecnie najmodniejsze rośliny. „Ręka do kwiatów” to przesąd, uprawa kwiatów domowych wymaga przygotowania, wyposażeni w odpowiednią „instrukcję obsługi” możemy wyhodować prawdziwą domową junglę.