/Lampa kryształowa w przedpokoju – idealne dopełnienie wnętrza.

Lampa kryształowa w przedpokoju – idealne dopełnienie wnętrza.

Przedpokój to jak wiadomo reprezentacyjna część domu, a zarazem jego wizytówka. Nawet jeśli nasi goście nie przekroczą progu, często widzą nasz korytarz i to, czy jest schludny, oraz w jakim stylu urządziliśmy mieszkanie. Warto zatem nie tylko zadbać o utrzymanie czystości w owej przestrzeni, ale również postawić na wyrazisty, efektowny akcent we wnętrzu. Ozdoba w postaci pięknego żyrandola, formą przypominającego dzieło sztuki, będzie tu więc strzałem w dziesiątkę. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają zaś modele wykonane z kryształu, robiące piorunujące wrażenie na wejściu. Mimo iż są niezwykle charakterystyczną dekoracją, pasują absolutnie do każdej aranżacji.

Rodzaje żyrandoli kryształowych

W zależności od stylistyki możemy dopasować do naszej wizji dowolny typ żyrandola kryształowego. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, bez problemu dostaniemy uniwersalny wyrób, jakim jest lampa kryształowa, w interesujących, unikalnych odsłonach. Oczywiście, nie wolno zapominać o tym, aby jego rozmiar dobrać adekwatnie do metrażu, gdyż zbyt duży zdominuje mały przedpokój, a za mały zginie na wielkiej przestrzeni. Rozmaite modele znajdziemy, chociażby w szerokim asortymencie czeskiej marki ArtCrystal Tomeš s.r.o. Wśród całej masy propozycji, wyróżnić można między innymi lampy sufitowe, wiszące, punktowe i spiralne. Nietypowe i wyrafinowane, dumnie zwieńczą przedsionek mieszkania, kreując aurę wyjątkowości i zapraszając odwiedzających do środka. Tym samym, wybierając lampę wiszącą do przedpokoju, zwracaj uwagę na funkcję regulacji zwisu, albo precyzyjnie zmierz wysokość swojego przedpokoju, by nie zawadzała, gdy chcesz założyć np. kurtkę.

Żyrandole w stylu „koszyk” ładnie ozdobią tradycyjne wnętrza. Opływowa bryła subtelnie podkreśli charakter przedpokoju, nie rzucając się mocno w oczy. Z kolei, lampy „kaskada” zdecydowanie ożywią całość, dodając pazura i szyku, rodem z minionych epok. Co więcej, w tym przypadku nie trudno o efekt „wow”! Z drugiej strony, czarujące, nowoczesne modele lamp przypominające kwiaty, przepięknie uzupełnią stylistykę  industrialną, natomiast „Fale” i „gruszki” świetnie wyeksponują blask stylu glamour. Mówiąc zaś w skrócie, ogromnym atutem kryształu jest to, że komponuje się z absolutnie każdą aranżacją.

W jaki sposób dbać o kryształowy żyrandol?

Po pierwsze, żyrandol z kryształu musi być regularnie czyszczony, ponieważ widać na nim każdy najmniejszy ślad brudu i kurz. W kuchni i salonie lampa wymaga większej troski, ale na szczęście w  przedpokoju wystarczy przecierać go ściereczką z mikrofibry, bądź wodą z dodatkiem środka czyszczącego. Bardzo skuteczne jest również użycie ściereczki nasączonej niewielką ilością łagodnego roztworu octu, co powoduje, że kryształy będą mniej podatne na matowienie. Poza tym, ciekawostką jest, że mycie żarówek tłustymi specyfikami powoduje ich nadmierne nagrzewanie się, a to za sprawą pozostałości płynu- odpuść więc tę metodę.

Podsumowanie

Podsumowując, w tak wymagającym obszarze, jakim jest hall, żyrandol powinien być centralnym źródłem światła i ułatwiać znalezienie potrzebnych rzeczy w schowku, szafce, czy na wieszaku. Równomiernie rozproszone światło miło powita też gości, poprawiając samopoczucie już od progu. Tak naprawdę jest to przecież najczęściej odwiedzane pomieszczenie w domu, a co za tym idzie powinniśmy dobrze zastanowić się nad jego urządzeniem.

Wybierając system oświetlenia na korytarz, należy wziąć pod uwagę jego położenie, kształt, a także stylistykę reszty domu. Oświetlenie w hallu ma być funkcjonalne, a jednocześnie uczynić tę przestrzeń przytulną i gościnną.