/Łazienka w stylu nowojorskim – jak ją zaaranżować?

Łazienka w stylu nowojorskim – jak ją zaaranżować?

Czym właściwie jest styl nowojorski? Kojarzy się przede wszystkim z czymś niezwykle luksusowym. Obserwujemy go w amerykańskich produkcjach filmowych, których akcja rozgrywa się w eleganckich, przestronnych wnętrzach. Bez trudu można zdefiniować go, widząc sypialnię lub salon zaaranżowane w myśl nurtu. Jak jednak urządzić nowojorską łazienkę? Oto kilka wskazówek.

Styl nowojorski w łazience, czyli…

Styl nowojorski to przede wszystkim wyważona elegancja i luksus, gdzie nie ma miejsca na przesadę, zbytnią ekstrawagancję. Jest czysty w swojej formie, bardzo uporządkowany. Stawia się w nim przede wszystkim na jakość materiałów, wykończeń, spójny koncept. Właściciel wnętrza ma się poczuć w nim swobodnie, jednak mieć wrażenie, że przebywa w pomieszczeniu drogiego apartamentu lub hotelu.

W aranżacji wnętrz nawiązujących do stylu nowojorskiego myśli się o wytrzymałości i absolutnej ponadczasowości wyposażenia. Ponadto ów styl jest harmonijnym połączeniem otwartej przestrzeni i ciężkości konkretnych akcentów.

Jednocześnie z pewnością szybko uznamy go za dość nowoczesny, a w każdym razie niezbyt przestarzały. Co więcej, jedną z najbardziej charakterystycznych jego cech będzie funkcjonalność i praktyczność zastosowanych rozwiązań.

Nowy Jork w łazience – kolorystyka i materiały

Jeśli pragniemy urządzić naszą łazienkę w stylu nowojorskim, wybierzmy odpowiedni kolor. Zapomnijmy o jaskrawych, krzyczących barwach i postawmy na coś znacznie bardziej stonowanego.

Mogą to być uniwersalne biele i ich odcienie, szlachetny burgund, beż, ale również ciemna, głęboka zieleń czy głęboka czerń. Oczywiście, łączenie kolorów jest jak najbardziej wskazane, jednak najbezpieczniej będzie wybrać dwie dobrze korespondujące ze sobą kolory.

Łazienka w stylu nowojorskim to również materiały, których użyjemy.

  • Drewno występuje tu jedynie jako uzupełnienie lub akcent, bardzo rzadko jako baza (sytuacja może nieco inaczej wyglądać w salonie czy sypialni).
  • W miejsce tradycyjnych materiałów wchodzą naturalne kamienie, na przykład granit czy marmur.
  • Cechą rozpoznawalną są również niklowane elementy, występujące jako część lampki, pokrywające uchwyty na ręczniki czy użyte w zdobnych dodatkach.

Wyposażenie – umywalki nablatowe i wanny wolnostojące

Kiedy już mamy ogólny pomysł na naszą łazienkę nawiązującą do przepychu wielkiego świata nowojorskiej elity, nie możemy iść na kompromisy w kontekście wyboru porządnego wyposażenia sanitarnego. W tym stylu znakomicie sprawdzi się umywalka stawiana na blat.

Jest nowoczesna, praktyczna i wygodna. Jak sama nazwa wskazuje, to umywalka, której nie wpuszcza się w blat, a na nim stawia. Może być okrągła, owalna, kwadratowa lub prostokątna – wszystko zależy już od naszych preferencji. Jeśli rozglądamy się za takim rozwiązaniem, sprawdzą się np. umywalki nablatowe KOŁO.

Myśląc o wannie, która doskonale wpasuje się w nowojorski styl, trafimy zazwyczaj na dwie opcje: wolnostojącą lub szeroko zabudowaną. Wybierając ten kierunek, chcemy poczuć się w łazience jak w luksusowym SPA. Eleganckie formy wolnostojących wanien wpasują się w to wyobrażenie. Ważne jednak, by dobrze rozplanować jej położenie – tak, by nie zająć tym zbyt dużej ilości przestrzeni w pomieszczeniu.

Kolejnym elementem są meble łazienkowe. Niech ich formy będą bardziej współczesne niż retro. Na pewno należy pomyśleć o ich funkcjonalności, możliwości organizacji tak, by nic niepotrzebnie nie leżało na wierzchu. Zwróćmy uwagę na to, czy będziemy mogli dobrze zagospodarować przestrzeń w nich, by niemal w mgnieniu oka sięgnąć po potrzebny nam gadżet czy krem.

Podłoga, ściany, oświetlenie

Jak już było powiedziane na początku, w łazience nowojorskiej dominują naturalne kamienie. Owszem, marmur czy granit mogą okazać się nieco droższą inwestycją, jednak tu stawia się na jakość. Będą nie tylko uniwersalne i wytrzymałe, ale przede wszystkim odporne na wilgoć, co jednak w łazience ma ogromne znaczenie.

Jeśli zdecydujemy się na kafelki, nieistotne czy na podłogę, czy na ściany, niech będą raczej skromne w formie, lecz naprawdę wysokiej jakości. Jeżeli pragniemy widzieć na nich elementy ozdobne, nie warto przesadzać. Mogą wystąpić jako delikatne akcenty kolorystyczno-strukturalne odcinające jedną część płytek od drugiej.

Istotne jest oświetlenie. W nowojorskiej łazience śmiało możemy zdecydować się na duży, bardzo elegancki żyrandol. Nie zapominajmy jednak o wspaniałych efektach, jakie mogą przynieść taśmy LED lub drobne elementy oświetlenia, które odpowiednio zamontowane, podkreślą charakter pomieszczenia, ale również poszczególnych elementów wyposażenia np. wanny, mebli czy okolic umywalki.

Dodatki w stylu nowojorskim

Jak wiadomo, czasami dodatki stawiają przysłowiową kropkę nad „i” w aranżacji wnętrza. W stylu nowojorskim im większe i prostsze w formie, tym lepiej. Dlatego stając przed wyborem lustra, nie bójmy się wskazać ogromnego, które zajmie nawet połowę ściany.

Myśląc o praktycznych dodatkach, można zdecydować się na proste pojemniki (na szczoteczkę, drobne przybory higieniczne czy waciki), dobre gatunkowo ręczniki czy niklowane uchwyty.

Na ostatnim etapie urządzania można postawić na minimalistyczne ozdoby, luksusowy świecznik czy wazon z żywymi kwiatami. Zasada jest jednak prosta: nowojorska łazienka nie może być zagracona mnóstwem mniejszych, krzykliwych ozdób. Dobrze zaprezentuje się designerski obraz lub plakat na jednej ze ścian – ważne, by kolorystycznie i stylistycznie pasował do naszej łazienki. Reszta jest już tylko niekończącym się relaksem w naszym luksusowym wnętrzu.