/Lilie – dorodne kwiaty do każdego ogrodu
lilie kwiat roślina

Lilie – dorodne kwiaty do każdego ogrodu

Lilie są tak piękne, że niegdyś nazywano je kwiatami królewskimi, a stylizowane rysunki lilii umieszczano w monarszych herbach. Majestatyczne, a zarazem delikatne, wyraziste, a przy tym subtelne – lilie (Lilium) to prawdziwe arystokratki naszych ogrodów. Warto mieć przynajmniej kilka tych wspaniałych roślin na kwiatowej rabacie. A jakie wybrać? Oto nasz krótki przewodnik po świecie lilii.

Lilia – Podziwiane i uprawiane od wieków

Zadomowione są w naszych ogrodach od stuleci – ornamenty z rysunkiem lilii archeolodzy znajdowali w kreteńskim pałacu Minosa i wielu innych budowlach starożytnej Grecji i Rzymu, cebulki tych roślin odkryto także w sarkofagach egipskich mumii. W Polsce lilie pojawiły się przypuszczalnie w średniowieczu, w czasach wypraw krzyżowych. Piękne, kielichowate kwiaty szybko stały się jednym z ulubionych florystycznych motywów architektów, malarzy, wytwórców tkanin. Kultura chrześcijańska przypisywała liliom szczególne cechy, uznając je za symbol czystości i szlachetności. Lilia biała jest zresztą nazwana lilią św. Józefa i często pojawia się na wizerunkach tej biblijnej postaci.

Bogactwo gatunków i odmian lilii

Ojczyzną większości uprawianych przez nas odmian są Bałkany i tereny wschodniej i zachodniej Azji. Wedle botaniki lilie to cebulowe byliny, wyróżniające się smukłymi łodygami, które wieńczą wyraziste, często intensywnie pachnące kwiaty – pojedyncze albo bardzo liczne, zebrane w grona i baldachy. Są właściwie we wszystkich kolorach – od bieli, poprzez kremy, żółcie i pomarańcze, po róże, szkarłaty, fiolety. A kwitną długo – od maja do września. To wyjątkowo różnorodna grupa roślin ozdobnych. Liczba gatunków przekracza setkę, a liczba odmian i mieszańców idzie w tysiące.

Popularne odmiany z naszych rabat

Chyba najczęściej spotykane w naszych ogrodach i ogródkach są lilie tygrysie o pomarańczowych, nakrapianych płatkach, wywiniętych na zewnątrz niczym orientalny turban. Są niezwykle łatwe w uprawie, wytrzymałe i odporne na mroźne zimy.

Drugą popularną grupę stanowią lilie azjatyckie, rozwijające gwiaździste kwiaty w czystych, mocnych kolorach. One również nie przysparzają większych kłopotów ogrodnikom, dobrze znoszą zimowe chłody, a ich jedynym minusem jest brak zapachu.

Pięknie pachną za to lilie trąbkowe o charakterystycznych, wydłużonych kielichach kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub różowym. Absolutną arystokracją są w tym towarzystwie lilie orientalne o kwiatach olbrzymich (15-25 cm średnicy) i nieziemsko pachnących. Niestety, lilie tej odmiany są bardzo delikatne i w naszych warunkach klimatycznych dotąd udawały się tylko w pojemnikach albo w szklarni. Jednak ostatnio hodowcy znaleźli sposób, by te okazałe kwiaty mieć także na grządkach.

Opracowali nową odmianę – lilie drzewiaste, które stanowią krzyżówkę trąbkowych i orientalnych. Są to naprawdę wyjątkowe rośliny – odporne na mrozy, mocne i wytrzymałe, a zarazem niezwykle efektowne. Rozrastają się w dwumetrowe drzewka, obsypane ogromnymi kwiatami o urzekającym zapachu.

Jak sadzić i pielęgnować lilie

Cebule lilii możemy sadzić zarówno wiosną (od kwietnia do maja), jak i jesienią (wrzesień-październik). Powinniśmy starannie wybrać im stanowisko, bo większość odmian nie lubi częstego przesadzania i warto pozostawić je na tym samym miejscu przez kilka lat. Najlepsza będzie rabata jasna, ewentualnie w lekkim półcieniu, na którą przynajmniej przez 6 godzin dziennie dociera słońce.

Cebule sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej objętości, pamiętając o odpowiednim rozstawie. Rośliny z roku na rok będą się rozrastać i należy im zarezerwować na to miejsce. W przypadku popularnych lilii azjatyckich rozstaw powinien wynosić ok. 30-40 cm, ale drzewiaste giganty będą potrzebować nawet 70 cm.

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i wilgotna, ale nie mokra. Roślinom tym przeszkadza zarówno nadmiar wody, jak i jej niedostatek. Dlatego do ziemi na liliowej rabacie warto dodać torf czy kompost, które zatrzymają wodę, a podczas wegetacji roślin nie zapomnieć o regularnym podlewaniu. Gdy lilie przekwitną, uschłe kwiatostany usuwamy, ale łodygę z zielonymi liśćmi pozostawiamy tak długo, póki sama nie obumrze. Liście zapewniają roślinie substancje odżywcze, które wzmacniają znajdującą się w ziemi cebulę.

Na zimę większość cebul ogrodowych lilii można bez obaw pozostawić w gruncie – przykryte warstwą ściółki dobrze zniosą największe chłody. Wyjątkiem są wspomniane wyżej odmiany orientalne, które częściej uprawiamy w pojemnikach. Jeżeli jednak chcemy zasadzić je na rabacie, jesienią cebule najlepiej wykopać i przetrzymać do kolejnej wiosny w piwnicy, zagrzebane w wilgotnym torfie.

Lilie ogrodowe w najciekawszych odsłonach

Spośród ogromnej liczby odmian wybraliśmy te, które zachwycają niezwykłą barwą kwiatów lub oryginalną formą. Oto nasze faworytki:

  • Stargazer – przepiękna lilia orientalna o biało-różowych, nakrapianych kwiatach i bardzo intensywnym aromacie; osiąga blisko metrową wysokość, a kwitnie na przełomie lipca i sierpnia; jest wrażliwa na mrozy, więc zimę powinna spędzić w piwnicy;
  • Royal Sunset – lilia azjatycka o urzekających wielobarwnych, nakrapianych kwiatach, łososiowo-żółtych w centrum i amarantowych na brzegach; kwitnie na przełomie czerwca i lipca; dobrze znosi zimę w gruncie;
  • Pretty Woman – bajecznej urody lilia drzewiasta o pachnących, białych kwiatach z zieloną poświatą w środku ogromnego kielicha; niekłopotliwa u uprawie, mrozoodporna, potrzebuje tylko sporo miejsca, bo po kilku latach może osiągnąć dwumetrową wysokość;
  • Honeymoon – kolejna odmiana drzewiasta, obsypana kwiatami w kolorze miodu, pachnącymi i ogromnymi, o średnicy ok. 25 cm; mrozoodporna;
  • Himalajska – wyjątkowy i najbardziej spektakularny gatunek lilii pochodzący z lasów Tybetu i Nepalu; z jej dużych cebul strzelają w górę (w naturze do wysokości 4 m!) grube pędy, na których szczycie rozwijają się zebrane w grona kwiaty – kremowo-białe z purpurowym środkiem, wieczorem intensywnie pachnące; roślina nie jest w pełni mrozoodporna i wymaga sporej uwagi.

Więcej odmian tych roślin dostępnych jako cebulki lilii gotowe do posadzenia, znaleźć można tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/. Sklep firmy BENEX specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości cebulek kwiatowych oraz kłączy kwiatów.

Wszystkie przedstawione tu lilie są tak wyraziste, że wymagają odpowiedniej oprawy w ogrodzie. Można je zasadzić na bylinowych rabatach, ale chyba najlepiej wyglądają we własnym towarzystwie, wyeksponowane na tle ciemnozielonych krzewów, kamiennych murków czy w centrum trawnika. Bo większość kwitnących roślin wypadnie blado w sąsiedztwie królewskich lilii.