/Made in Poland – kultowe meble, które podbijają świat

Made in Poland – kultowe meble, które podbijają świat

Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów mebli na świecie. Dlaczego meble z metką „made in Poland” cieszą się tak dużą popularnością wśród klientów z całego globu? Okazuje się, że powodem nie jest niska cena, a przede wszystkim wysoka jakość.

Najnowszy design i szeroki wybór mebli w przystępnych cenach

Polscy producenci mebli już nie raz udowodnili, że są w stanie sprostać różnym oczekiwaniom konsumentów. Świadczy o tym ich bogata oferta. Obok najtańszych mebli z płyty, w polskich zakładach produkuje się także meble z litego drewna mające zaspokoić potrzeby tych klientów, którzy mają wysokie oczekiwania względem funkcjonalności i wykończenia.

Szeroka oferta to jednak nie wszystko – wspomnieć trzeba też o nowoczesnym designie. Również pod tym względem polskie firmy pełnią wiodącą rolę. Projektanci pracujący dla polskich producentów doskonale orientują się w światowych trendach, sami też opracowują pomysły, które następnie są powielane przez zakłady meblarskie działające za granicą.

Do powyższych zalet warto dodać możliwości polskich wytwórców. Największe firmy są w stanie nie tylko sprostać różnym gustom klientów, ale również zapewnić ciągłość produkcji i dostaw. Dla wielu zagranicznych odbiorców jest to kluczowa kwestia.

Jak polskie meble trafiają do zagranicznych domów?

Wystawiane za granicą mieszkania na sprzedaż często są wyremontowane i umeblowane. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej bardzo popularny jest home staging, czyli profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Zarówno sprzedający, jak i kupujący takie mieszkania często jednak nie mają świadomości, że znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach meble pochodzą z Polski. Dlaczego?

Większość polskich producentów nie sprzedaje wyrobów pod marką własną, ale korzysta z sieci pośredników. W rezultacie meble, które trafiają do zagranicznych sklepów, nie mają logo polskiego producenta. Ma się to wkrótce zmienić –  w 2019 r. opracowana została strategia „Smart furniture. MADE IN POLAND”. Hasło to polscy producenci mają umieszczać na swoich wyrobach, aby przestały być one anonimowe. Według ekspertów eksponowanie informacji o kraju pochodzenia mebli przyczyni się do umocnienia pozycji polskich producentów na świecie.

Targi Meble Polska w Poznaniu – szansa dla producentów

Gdzie polscy producenci mają szansę pokazać swoje meble? Jednym z największych wydarzeń dla branży są Targi Meble Polska w Poznaniu. Dla przykładu w 2020 r. udział w nich wzięli nabywcy z 69 krajów. Dla polskich producentów to okazja, aby zaprezentować oferowane produkty, a także nawiązać długoterminową współpracę z odbiorcami z różnych państw, nawet tych bardzo odległych – np. Chin, Kataru czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W bieżącym roku targi Meble Polska odbędą się w formule zdalnej, za pośrednictwem specjalnej, intuicyjnej w obsłudze platformy. Jak podkreślają organizatorzy na oficjalnej stronie internetowej, tegoroczne targi również będą szansą dla producentów, aby nawiązać współpracę z dystrybutorami i kupcami działającymi w branży meblarskiej. Może to stanowić przepustkę do dalszego dynamicznego rozwoju.