Malowanie betonu nie jest skomplikowane i w wielu wypadkach możesz je zrealizować samodzielnie. Pamiętaj jednak o zachowaniu kilku zasad, dzięki którym odświeżenie ogrodzenia, parapetu, podłogi czy schodów betonowych przyniesienie pożądany efekt. Sprawdź, jak prawidłowo pomalować beton.
1. Potrzebna jest odpowiednia farba do malowania betonu
Aby osiągnąć zamierzony efekt i estetycznie odnowić powierzchnię betonową, musisz wybrać dobrej jakości farbę. Najlepiej zastosować taką, która ma podwyższoną trwałość i jest odporna na wszelkie czynniki występujące w otoczeniu, w tym uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Ważne, aby dobrze przylegała do podłoża i szybko schła, co ułatwia aplikację. Istotnym parametrem jest również elastyczność, która sprawia, że emalia nie łuszczy się na przykład pod wpływem promieniowania słonecznego.
Bez względu na to, czy interesuje Cię farba zewnętrzna do betonu, czy dedykowana do pomieszczeń, możesz zdecydować się na wyroby firmy Polifarb Łódź. Z bogatej oferty tego producenta możesz wybrać farbę:
- akrylową – daje podstawowe zabezpieczenie, w tym przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jej najważniejszym atutem jest to, że jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Przyda się podczas malowania betonowych posadzek, tarasów, podmurówek, schodów czy parapetów, a nawet kostki brukowej;
- epoksydową – produkt świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach, między innymi w środowisku, w którym występuje duże zawilgocenie. Ze względu na swoje właściwości przeciwpoślizgowe idealnie sprawdzi się jako farba do podłogi betonowej, a także posadzek w garażach, magazynach czy halach fabrycznych;
- chlorokauczukową, która jest odporna na działanie wielu kwasów i zasad, dlatego poleca się ją na przykład do budynków przemysłowych oraz betonowych basenów kąpielowych i oczek wodnych.
Inna propozycja to farba do betonu na zewnątrz poliuretanowa. Jest elastyczna i odporna na ścieranie, poza tym tworzy trwałą powłokę, która przetrwa wiele lat.
2. Malowanie betonu przy użyciu odpowiednich narzędzi
Farba do malowania betonu może być nakładana za pomocą pędzla i wałka – taki sposób sprawdzi się w przypadku niewielkich powierzchni albo tych, w których jest sporo nierówności czy załamań. Przykładem są schody. Na rozległym terenie warto skorzystać z malowania natryskowego, które pozwoli szybko i estetycznie wykończyć powierzchnię. Pamiętaj, że także i w tym wypadku może być potrzebny pędzel – za jego pomocą dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.

Farba do malowania betonu może być nakładana wałkiem. To świetne rozwiązanie, jeśli powierzchnia nie jest duża i nie wymaga natrysku. Razem z wałkiem warto zaopatrzyć się w pędzel, który ułatwi dotarcie do zakamarków czy załamań.
Malowanie betonu trzeba poprzedzić oczyszczeniem podłoża. Prace z tym związane ułatwi szlifierka lub szczotka druciana, a także papier ścierny o niewielkiej gradacji.
3. Malowanie betonu wymaga przygotowania podłoża
Podłoże betonowe, szczególnie takie, które znajduje się na zewnątrz, może być mocno zabrudzone. Przed przystąpieniem do malowania oczyść je, usuwając:
- zanieczyszczenia organiczne, jak grzyby, glony czy pleśnie,
- pozostałości poprzednich warstw malarskich,
- pył, kurz oraz plamy – zwykle wystarczy woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Malowanie betonu wymaga pozbycia się wystających krawędzi i drobinek, a także odtłuszczenia (w tym celu możesz użyć benzyny ekstrakcyjnej). Konieczne jest również zagruntowanie podłoża w celu wyrównania chłonności. Warto wykorzystać specjalny impregnat do betonu firmy Polifarb-Łódź, który tworzy niewidoczną i trwale związaną z podłożem powłokę bądź podłoże zagruntować farbą rozcieńczoną odpowiednim rozcieńczalnikiem zgodnie ze wskazówkami zawartymi w karcie technicznej wybranego produktu. Dzięki wykonaniu takich czynności sprawisz, że podłoże lepiej „przyjmie” farbę, a powłoka będzie trwalsza.
4. Malowanie betonu tylko w odpowiednich warunkach
Najlepszy czas na malowanie betonu to pochmurny, jednak bezdeszczowy dzień, z umiarkowaną temperaturą rzędu kilkunastu stopni Celsjusza. Pamiętaj, że na malowane podłoże nie powinny padać promienie słoneczne, gdyż skutkiem będzie zbyt szybkie i nierównomierne wysychanie farby, co nie wpływa dobrze ani na estetykę, ani na trwałość powłoki. Unikaj również malowania przy zmiennej pogodzie – gwałtowny deszcz czy burza mogą całkowicie zniweczyć Twoją pracę.
Malowanie betonu zwykle wymaga nałożenia dwóch warstw. Między nimi powinieneś zachować odstęp czasowy – odpowiednich informacji na ten temat szukaj w karcie technicznej wyrobu. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do prac dokładnie wymieszać farbę, a w przypadku produktu rozpuszczalnikowego, rozcieńczyć ją w odpowiednich proporcjach.
Malowanie betonu pozwoli Ci estetycznie odświeżyć podłogę czy schody. Musisz jednak pamiętać o doborze odpowiedniej farby i narzędzi, oczyszczeniu podłoża oraz malowaniu przy optymalnej pogodzie.