/Malowanie bez smug krok po kroku. Poradnik dla profesjonalistów

Malowanie bez smug krok po kroku. Poradnik dla profesjonalistów

Farba dopasowana do warunków panujących w pomieszczeniu oraz idealny odcień to nie wszystko. Dla końcowego efektu kluczowe znaczenie ma technika malowania. Przeczytaj, jak przygotować ściany i jak malować, aby uniknąć smug. Oto kompleksowa instrukcja od A do Z.

Jak uniknąć smug? Najważniejsze informacje

Po pierwsze, jako profesjonalista na pewno masz świadomość, jak istotny jest etap przygotowania ścian do malowania. Zwróć uwagę przede wszystkim na gruntowanie. Grunt dopasowany do rodzaju farby właściwej oraz do właściwości podłoża pozwoli na wyrównanie jego chłonności. Dzięki temu farba będzie wysychać bardziej równomiernie.

Po drugie, zwróć uwagę na to, aby w pomieszczeniu panowały odpowiednie warunki. Kieruj się informacjami zawartymi w karcie technicznej farby – znajdziesz tu szczegółowe wytyczne dotyczące każdego etapu przygotowania podłoża oraz samego malowania. Sprawdź wilgotność powietrza oraz temperaturę. Najlepiej malować w temperaturze około 20°C. Zbyt wysokie temperatury spowodują szybsze wysychanie powłoki. Rezultat? Smugi i przebarwienia.

Jednocześnie nie zapominaj, że temperatura przy suficie jest wyższa niż ta panująca na wysokości użytkowania pomieszczenia. To może mieć znaczenie, jeśli przeprowadzasz prace w ciepły dzień albo w sezonie grzewczym.

Po trzecie, sięgaj po farby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko powstawania smug. Przykładem takiego produktu jest farba Dulux Professional Classic 9. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką wydajnością, świetnym poziomem krycia bez smug, a do tego odpornością na zmywanie. Możesz też wybrać antyrefleksyjną farbę Dulux Professional Rezisto 1 z rodziny Rezisto. Dzięki matowej powłoce powierzchnia będzie wyglądała na idealnie i równomiernie pomalowaną. Warto wspomnieć, że antyrefleksyjne produkty świetnie nadają się do malowania sufitów.

Jak malować sufit bez smug krok po kroku?

Krok 1. Zacznij od przygotowania podłoża.

Krok. 2. Wybierz odpowiednie narzędzia. Informacje na ten temat, znajdziesz w karcie technicznej farby, którą zamierzasz malować. Jeżeli chcesz osiągnąć świetny efekt i uniknąć smug, na pewno potrzebujesz wałka. Tego rodzaju akcesorium umożliwi Ci równomierne, a do tego wygodne rozprowadzanie produktu po ścianie lub suficie.

Krok 3. Przed malowaniem zwilż włosie wodą i je osusz. Dzięki temu będzie pobierał mniej produktu. Poza tym kontroluj, ile farby nakładasz na wałek. Powinny to być równomierne ilości farby.

Krok 4. Pomaluj ścianę zgodnie ze sztuką malarską. Największej uwagi wymaga ostatnia warstwa. Rozprowadzaj farbę w jednym kierunku, ponadto tak, aby kolejne pasy nachodziły na siebie. Dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu krawędzi nakładanej warstwy, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do powstania smug.

Jeżeli malujesz sufit, dodatkowo zwróć uwagę, aby aplikować farbę w kierunku od źródła światła w głąb pomieszczenia. Dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.

Krok 5. Po malowaniu widzisz smugi lub przebarwienia? Poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie – ślady prawdopodobnie znikną.

Malowanie bez smug jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Tym bardziej dla profesjonalisty. Podstawą jest dobra farba, sprawdzony wałek i proste techniki malowania.