/Mieszkanie nowe czy używane – które lepiej wybrać?

Mieszkanie nowe czy używane – które lepiej wybrać?

Kupno mieszkania stanowi często jedno z najważniejszych życiowych wydarzeń. Wiąże się z nim decyzja – wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego. Która opcja jest lepsza?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – dlaczego warto w nie zainwestować?

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego to marzenie wielu ludzi. Kupujący stają się pierwszymi właścicielami lokalu, który mogą urządzić i zaaranżować całkowicie po swojemu. Wnętrza są nowe i w stanie surowym, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców, a czasami deweloper jak Profbud oferują kompleksową usługę wykończenia wnętrza mieszkania, dzięki czemu nie musimy zaprzątać sobie głowy całym procesem wyboru odpowiedniej firmy budowlanej.

Nabycie nowego mieszkania daje także swobodę wyboru w kwestii wykupienia dodatkowych udogodnień, takich jak komórka lokatorska czy miejsce parkingowe, które na rynku wtórnym często nie są już po prostu dostępne.

Dzięki możliwości decydowania o tym, czy dane udogodnienia są potrzebne, można łatwiej zarządzać budżetem i kontrolować wydatki. Pieniądze zaoszczędzone na miejscu parkingowym lub komórce lokatorskiej mogą posłużyć właścicielom w przyszłości, lub stanowić dodatkowe źródło funduszy na remont i wyposażenie mieszkania.

Mieszkanie nowe czy używane z punktu widzenia kosztów

Mieszkanie nowe czy używane – w tej kwestii ważne są również finanse. Atutem lokali z rynku pierwotnego jest niski koszt ich utrzymania. Czynsz jest zwykle o wiele niższy, niż w przypadku mieszkań w starym budownictwie. Właściciele mogą także liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie czy prąd ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych i budowlanych.

Mieszkania z rynku pierwotnego odznaczają się wysoką estetyką i funkcjonalnością – nowe osiedla budowane są z myślą o wygodzie i potrzebach mieszkańców oraz w zgodzie z najnowszymi trendami architektonicznymi. Przemyślane i funkcjonalne części wspólne, duża ilość zieleni, bogata infrastruktura handlowo-usługowa oraz dogodny dojazd do najważniejszych punktów w mieście to jedne z wielu udogodnień, które oferują deweloperzy.

Za minus mieszkań z rynku pierwotnego można uznać ich wyższą cenę, a niekiedy również czas oczekiwania na odebranie mieszkania. Oba te czynniki mogą mieć istotny wpływ na decyzję o kupnie nowego lokum. W tym przypadku rozwiązaniem może być zakup mieszkania z drugiej ręki.

Należy jednak pamiętać, że choć ceny mieszkań z rynku wtórnego bywają przystępniejsze, często do całościowego kosztu inwestycji należy doliczyć weryfikację stanu technicznego oraz gruntowny remont lokum.

Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety i wady

Niewątpliwym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest fakt, że często są one położone w pobliżu lub samym centrum miasta. Sprawia to, że mieszkańcy mogą szybko i swobodnie dotrzeć do najważniejszych dla nich lokalizacji, takich jak szkoła, przychodnia, urząd miasta, miejsce pracy, kino czy restauracja. W niedalekiej odległości znajdują się też zazwyczaj restauracje, kina czy galerie handlowe. W przypadku starszych osiedli infrastruktura rozwijana była przez lata, dzięki czemu oferuje liczne udogodnienia na wyciągnięcie ręki.

Kupno mieszkania z drugiej ręki często wiąże się jednak z pewnymi kompromisami w kwestii aranżacji wnętrz. Przestrzeń została bowiem dostosowana do potrzeb poprzednich właścicieli, wszelkie zmiany będą więc ponosić za sobą koszty. Dlatego swoboda w aranżacji przestrzeni może zostać mocno ograniczona.

Mieszkania z rynku wtórnego wciąż są atrakcyjnym i popularnym rozwiązaniem. Ich szybka dostępność oraz przystępna cena sprawiają, że wiele osób rozważa kupno mieszkania z drugiej ręki. Nie zawsze jest to jednak najlepsze z możliwych rozwiązań. Choć zdarzają się oferty mieszkań położonych w znakomitej lokalizacji i pozostających w doskonałym stanie, często mieszkanie z rynku wtórnego wymaga od nowych właścicieli dodatkowego zaangażowania czasu i energii oraz inwestycji w generalny remont.