/Mocowanie rynien kwadratowych – rodzaje haków i ich przeznaczenie

Mocowanie rynien kwadratowych – rodzaje haków i ich przeznaczenie

O stabilności systemów rynnowych w znacznej mierze decydują jakość i konstrukcja haków, na których są montowane. Nie inaczej jest w przypadku ostatnio bardzo popularnych rynien kwadratowych. Firma Galeco, prekursor w produkcji takich rozwiązań, oferuje duży wybór haków przeznaczonych do systemów STAL2 i PVC2, a także PRO i MIX-PRO, produkowanych pod marką Q Stalyo.

Wybór haków, za pomocą których zostanie przymocowany poziom rynnowy, ma fundamentalne znaczenie, stąd powinien być przemyślany i dostosowany do konkretnej inwestycji. Zwykle w ramach jednego systemu rynnowego można wybierać spośród kilku rodzajów haków.

Galeco STAL2 i PVC2

W systemie Galeco STAL2 klienci mają do wyboru 3 rodzaje stalowych haków: doczołowy, płaski i nakrokwiowy. Hak doczołowy jako jedyny ma w swojej dolnej części zamek przeznaczony do zatrzaskowego montowania maskownic doczołowej lub podsufitkowej. Skutecznie ukrywają one poziom rynnowy i wpasowują się w minimalistyczne trendy nowoczesnej architektury. Z kolei hak płaski stosuje się, kiedy planujemy zostawić rynny odkryte, bez maskownicy.

Oba wymienione wyżej uchwyty mocuje się do deski czołowej w przeciwieństwie do ostatniego z haków systemu STAL2, nakrokwiowego, który montowany jest bezpośrednio do krokwi lub nabijanych na nie od góry desek. Wszystkie haki nakrokwiowe, niezależnie od systemu, wymagają od wykonawcy precyzyjnego gięcia przy pomocy specjalistycznych kleszczy, by zapewnić odpowiedni spadek rynien.

Galeco PVC2 to pierwszy w Polsce kwadratowy system rynnowy wykonany z PVC. Do montowania rynien w tym systemie służą haki: doczołowy (wykonany z polichlorku winylu) i nakrokwiowy (stalowy). Wszystkie haki Galeco, niezależnie od użytego materiału, posiadają klasę nośności H, która jest określona w odnośnej normie wyrobu jako najwyższa w klasyfikacji i jest przypisywana wyłącznie uchwytom, których dopuszczalne ugięcie jest testowane pod obciążeniem 75 kg.

Q Stalyo PRO i MIX-PRO

Q Stalyo to ekonomiczna marka Galeco. Systemy PRO i MIX-PRO, które wchodzą w jej skład, charakteryzują się wysoką jakością, a jednocześnie korzystną ceną. W PRO poziom rynnowy i pion spustowy wykonane są z blachy powlekanej organicznie. W MIX-PRO poziom rynnowy również jest stalowy, lecz pion spustowy został wykonany z PVC, co pozwala dodatkowo obniżyć cenę całego systemu. Ciekawe udogodnienie stanowi niewymagający łączników sposób łączenia rynien, czyli opatentowane rozwiązanie Qnnect, które znacznie obniża koszty i ułatwia montaż.

W obu systemach można zastosować trzy rodzaje haków: doczołowy płaski, nakrokwiowy i wreszcie nowe rozwiązanie, czyli ukryty doczołowy. Wszystkie z nich są malowane proszkowo i są wykonane ze stali o grubości 4 mm, dzięki czemu posiadają najwyższą klasę nośności H.

Haki doczołowe płaskie i nakrokwiowe to standardowe uchwyty, podobne do opisanych wcześniej. Warto jednak zauważyć, że jeśli wykonawca precyzyjnie ustali pozycję haka, bezłącznikowe połączenie rynien Qnnect zostanie zakryte uchwytem, dzięki czemu cały ciąg rynnowy osiągnie spójny, minimalistyczny wygląd.

W obu systemach Q Stalyo można zastosować innowacyjny hak ukryty. Hak jest mocowany do deski czołowej i po zamontowaniu podtrzymuje rynnę od wewnątrz, w przeciwieństwie do haków standardowych, które obejmują koryto od zewnątrz. Hak ukryty posiada w dolnej części stopkę, podtrzymującą dno rynny. Dodatkowo od czoła rynny na kapinosie zapina się blaszkę wzmacniającą chroniącą rynnę przed wypięciem podczas wykonywania prac dekarskich na dachu oraz uszkodzeniem i wypięciem rynny w okresie w zimowym, gdy z połaci dachowej osuwa się śnieg. Ramię haka jest w środkowej części zagięte do dołu, dzięki czemu do wnętrza rynny można wygodnie wsunąć pas nadrynnowy.